MojAndroid

Po 18-tich rokoch prišiel čas na rozlúčku a Orange na našom území ukončil prevádzku siete tretej generácie, ktorá nielen na Slovensku znamenala začiatok rozmachu internetu. 3G už prestalo byť po príchode novších technológií 4G a 5G dôležité. Zákazníkom neponúkala žiadne benefity, ktoré by s novším typom siete nemali. A tak nastal čas na vypínanie 3G siete.

Orange vypol 3G sieť
Orange vypol 3G sieť

Orange vypol 3G sieť vo februári 2024

Odstavenie 3G siete prebiehalo v niekoľkých vlnách, odštartovalo v januári 2024 a ukončilo sa vo februári tohto roka. “Uvoľnené frekvenčné pásma 3G siete využijeme pre vysokorýchlostné 4G a 5G siete, vďaka čomu budú tieto siete ešte silnejšie, robustnejšie aj kvalitnejšie. Zároveň budeme naďalej investovať aj do kvality a dostupnosti našej siete,” vysvetľuje Eric Maintenay, riaditeľ úseku informačných systémov a sietí spoločnosti Orange Slovensko.

Svoje plány odhalil Orange na nedávnom stretnutí s novinármi, kde informoval o pokračujúcom pokrývaní 5G sieťou. Do konca tohto roka chce mať Orange pokrytých až 80 % populácie Slovenska. To znamená, že aj v menších mestách a obciach na 4 000 obyvateľov budú mať zákazníci prístup k rýchlej dátovej 5G sieti. Aktuálne je pokrytie dostupné pre 65,6 % populácie.

Orange plány na 5G sieť
Orange plány na 5G sieť

Nezabúda sa na 4G sieť

Popri rozširovaní 5G siete nezabúda Orange ani na 4G a naďalej do nej investuje. Zameriava sa najmä na zvyšovanie kapacity v rurálnych oblastiach, kde obyvatelia nemajú prístup k optickému internetu a registruje tu väčší dopyt po službe 4GNet.

Vypnutie 3G siete má aj pozitívny vplyv na životné prostredie. Kvôli optimalizácii spotreby elektrickej energie a vyššej efektivite znižujú 4G a 5G siete oproti starším generáciám celkovú uhlíkovú stopu mobilných telekomunikačných operácií.

Mohlo by vás zaujímať:

5g
Zdroj: Unsplash.com

3G vypína aj konkurencia

Orange nie je jediným slovenským mobilným operátorom, ktorý odstavil dnes už zastaralú 3G sieť. Prvým bol Telekom, ktorý sa k tomuto kroku odhodlal už v novembri 2023. O2 začalo s odstávkou vlastnej 3G siete začiatkom tohto roka. Medzi prvé lokality patrili okres Žarnovica a Zlaté Moravce. K úplnému vypnutiu dôjde postupne v priebehu dvoch rokov.

Najmladší operátor 4ka nemá vybudovanú vlastnú 3G sieť, zákazníci ju využívali v národnom roamingu v rámci obchdonej spolupráce, ktorú má dohodnutú s Orangeom. Preto z ukončenia 3G ťažia aj zákazníci 4ky, ktorí tak získali prístup do rýchlejšje 4G siete.

Na využívanie 5G siete potrebujete mať nielen 5G telefón,a le aj novší typ SIM karty. Ak vaša SIM karta podporuje iba 2G alebo 3G siete, bude potrebné ju vymeniť na ktorejkoľvek pobočke operátora. Výmena je, samozrejme, bezplatná.

Náš tip
Android 15 dokáže vyhľadať aj vypnutý smartfón

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+