MojAndroid

Vývoj vlastných čipsetov nie je dnes pre výrobcov smartfónov ničím neobvyklým. K rovnakému kroku sa odhodlala už aj spoločnosť Google, ktorá predstavila vlastný čipset pre nové Pixely. Ďalším v poradí by podľa portálu NIKKEIAsia by mal byť čínsky výrobca Oppo.

Súčasťou čipsetov bude aj vlastný obrazový procesor

Spoločnosť Oppo už dokonca mala zahájiť vývoj vlastných čipsetov, ktoré by mohli byť k dispozícii pre jej smartfóny v roku 2023 alebo 2024 podľa rýchlosti vývoja. Hlavným dôvodom by mala byť snaha znížiť závislosť od dodávateľov čipov, ako sú americký Qualcomm alebo čínsky MediaTek. Ďalším dôvodom je obava z podobných sankcií, aké uvalila vláda USA na konkurenčný Huawei, čím značne skomplikovala výrobu jeho smartfónov.

OPPO Reno 5Z zadná strana
OPPO Reno 5Z | Zdroj: Denis Džula

Oppo by malo pri výrobe čipsetov využiť 3 nm výrobný proces ďalšej čínskej spoločnosti TSMC. Tú k výrobe vlastných čipov využívajú aj americkí giganti Apple a Intel. Pre čipsety by mal Oppo vyvinúť dokonca vlastné AI algoritmy a obrazový procesor, ktorý má zlepšiť kvalitu fotografií z fotoaparátov smartfónov tejto značky. Podobný krok urobila aj spoločnosť Google v prípade vlastného čipsetu Google Tensor.

Oppo nebude ani zďaleka prvým výrobcom s vlastnými čipsetmi

Vlastné čipsety značky Exynos pre smartfóny Galaxy už desaťročie vyrába spoločnosť Samsung. Spolu s nimi však využíva aj čipsety americkej spoločnosti Qualcomm. Čínsky konkurent Huawei naopak dlhé roky využíval výhradne vlastné čipsety značky Kirin. Kvôli sankciám USA sa však ich výroba v posledných mesiacoch skomplikovala a pravdepodobne bude musieť siahnuť aj po konkurenčnom riešení.

samsung exynos
Samsung Exynos | Zdroj:: XiaomiAdictos.com

Asi najznámejším výrobcom vlastných ARM čipsetov pre svoje produkty je v posledných rokoch americká spoločnosť Apple. Tá ich dokonca začala využívať aj v Macbookoch, čím sa odtrhla od závislosti na procesoroch značky Intel. Poslednou spoločnosťou, ktorá osadila svoje smartfóny vlastným čipsetom, je Google. Jeho 5 nm čipset Google Tensor v smartfónoch Google Pixel 6 bol vyvinutý primárne pre podporu AI funkcií a fotografovania.

Náš tip
Zľavy na hodinky, súťaž o slúchadlá a oveľa viac! Nepremeškajte štvrtkový livestream Samsungu
22.10.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+