MojAndroid

Najväčším výrobcom čipsetov z pohľadu predajov je v súčasnosti čínsky MediaTek, ktorý nasleduje americký Qualcomm. Ako upozorňuje portál PhoneArena, tak najväčším zmluvným výrobcov čipov na svete je momentálne tchajwanský TSMC a je od neho závislá veľká časť ďalších svetových výrobcov. A to vrátane MediaTeku.

Od TSMC je závislá väčšina svetových výrobcov

TSMC ako zmluvný výrobca nevyrába vlastné čipy s vlastným logom. Dostane zákazku na výrobu konkrétneho čipu od objednávateľa s presným zadaním a technológiami, ktoré potrebuje k jeho výrobe. Jeho služby využívajú veľké spoločnosti ako Apple alebo AMD. Spolu s ďalšími tchajwanskými výrobcami vyrobil za prvý štvrťrok 65 % všetkých čipov, pričom sám pokryl až 56 % objednávok.

TSMC | Foto:techspot.com

Podľa Capital Economics dokonca tento tchajwanský výrobca dominuje vo výrobe tých najvýkonnejších čipsetov na trhu. Štatistika ukazuje, že až 92 % špičkových čipov vyrába práve TSMC, zvyšok zas juhokórejský Samsung. Čipy vyrobené TSMC nájdeme v smartfónoch, tabletoch, laptopoch a aj automobiloch. Doteraz vyrobilo 1,4 miliardy čipov, takže jeden z nich pravdepodobne využívate aj vy.

USA by chceli zvýšiť produkciu čipov na vlastnom území

Podľa Wall Street Journal je TSMC s trhovou kapitalizáciou 550 miliárd dolárov 11. najhodnotnejšou spoločnosťou na svete. Toto médium zároveň upozorňuje na nebezpečenstvo dominancie tchajwanského výrobcu. Nielen kvôli nedostatku čipov spôsobených epidémiou koronavírusu. Pretože sídli na Tchaj-wane, ktorý považuje Čína za vlastné územie v rámci stratégie „jedna Čína“, tak by sa mohol stať politickým strategickým nástrojom.

Tento fakt je rizikový hlavne pre USA, kde sa produkcia čipov znížila od 90. rokov z 37 % na 12 % svetovej produkcie. Od TSMC je závislá aj spoločnosť Apple, pre ktorú montuje ich najvýkonnejší 5 nm čipset Apple M1. V TSMC si už dokonca rezervovala výrobu 4 nm čipov a samotný tchajwanský výrobca plánuje aj 3 nm výrobný proces.

Americký prezident, Joe Biden, na zvýšenie domácej výroby čipov vyčlenil tento rok 50 miliárd dolárov. Samotný výrobca TSMC začal tento mesiac stavať v americkej Arizone novú fabriku pre 5 nm čipy za odhadovaných 12 miliárd dolárov. Hotová by mala byť v roku 2024. Spojené štáty zároveň poprosili túto tchajwanskú spoločnosť o postavenie až šiestich ďalších fabrík v priebehu 10 – 15 rokov.

Náš tip
Samsung Galaxy A20e sa dočkal aktualizácie na systém Android 11
22.6.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+