Spoločnosť Qualcomm je stále najznámejším výrobcom ARM čipsetov, ale najpredávanejším výrobcom v tomto segmente je čínsky MediaTek. Napriek tomu podľa portálu GizmoChina patrí americkému Qualcommu prvé miesto z pohľadu 5G čipsetov.
MediaTek ťaží hlavne z lacnejších smartfónov
Podľa štatistiky analytickej spoločnosti CounterPoint mal minulý rok podiel na globálnom trhu čipsetov 32 % a tento rok sa očakáva podiel až 37 %. Vďačí za to hlavne lacnejším čipsetom pre smartfóny nižšej triedy s cenou pod 150 dolárov. Výkonovo sú jeho najvyššie modely ešte stále za konkurenčným Qualcommom.
Ten je síce na globálnom trhu za rok 2020 druhý s podielom 28 % (tento rok by mal jeho podiel stúpnuť na 31 %), na trhu čipsetov s podporou 5G vedie. Jeho podiel v minulom roku bol 28 % a tento rok má stúpnuť na 30 %. 5G modem je zatiaľ integrovaný v drahších smartfónov a tie vyžadujú aj vyšší výkon, ktorý je v čipsetoch Qualcomm Snapdragon jeden z najvyšších.
Pred MediaTekom je na tomto trhu aj americký Apple, ktorého čipset Apple A14 Bionic v smartfónoch Apple iPhone 12 je najvýkonnejším na trhu. Apple M1 v nových tabletoch je dokonca výkonnejší než väčšina Intel procesorov určených pre notebooky. Apple mal minulý rok na tomto trhu podiel 25 % a tento rok mu narastie na 29 %.
Trhom tento rok zamávajú lacné smartfóny s podporou 5G
Podľa analýzy CounterPoint by mal ale podiel MediaTeku medzi smartfónmi s podporou 5G tento rok rásť. A to dokonca z 15 % na 28 %. Dôvodom majú byť nové 5G čipsety určené pre najlacnejšiu triedu smartfónov.
Keď rozložíme našu prognózu s ohľadom na súčasnú dynamiku dopytu a ponuky, je pravdepodobné, že MediaTek bude pokračovať v tempe z posledného štvrťroku 2020 aj v roku 2021. Pravdepodobne tak získa 37 % podiel na všetkých čipsetoch dodávaných pre smartfóny za celý rok 2021. Tento potenciálny 20 % ročný nárast dopytu by mal byť výsledkom príchodu čipsetov pre 5G smartfóny s cenou pod 150 dolárov, ktoré sú montované spoločnosťou TSMC bez akýchkoľvek obmedzení v dodávkach.
Dale Gai, CounterPoint