MojAndroid

Spoločnosť nPerf sa nedávno venovala slovenským mobilným operátorom. Zistila, ktorý z nich má najlepšiu mobilnú dátovú sieť a na aké účely dokáže poslúžiť najlepšie. Testy rýchlosti, spoľahlivosti a oneskorenia pripojenia boli vykonávané na 4G LTE sieti.

Ocenenie za najlepšiu mobilnú dátovú sieť získava tento operátor

Od druhej polovice roka 2022 do prvej polovice 2023 je možné považovať za najlepšieho poskytovateľa mobilného internetu Telekom. Vyznačuje sa najrýchlejším priemerným sťahovaním (69,16 Mb/s) a najrýchlejších priemerným uploadom (20,12 Mb/s). Vďaka tomu je možné ružového operátora považovať za najlepšieho v oblasti prehliadania internetu a streamovania videí z YouTube.

nPerf test najlepšieho operátora - mobilný internet
Prehľad testu najlepšieho sprostredkovateľa mobilného internetu na Slovensku | Zdroj: nPerf

Druhým najlepším operátorom pre tieto účely je Orange, ktorý má sťahovanie a upload pomalší v priemere len o 3 až 4 Mb/s. Najnižšiu úroveň oneskorenia majú operátori O2 a Orange, pričom Telekom je iba o 1 ms pomalší. Služby 4ky sú momentálne najpomalšie. Ide však o najmladšieho operátora z celej štvorice, takže čas a priestor na zlepšenie do budúcnosti tu bez akýchkoľvek pochýb je.

nPerf test najlepšieho operátora - mobilný internet
Priemerná rýchlosť sťahovania konkrétnych operátorov za jednotlivé mesiace | Zdroj: nPerf

Zaujímavý bol aj test pravdepodobnosti, že sa pripojíte k modernejšej 4G alebo najnovšej 5G sieti, pokiaľ ste klientom daného operátora. Najvyššia šanca pripojenia k 4G LTE je v prípade Orange. Zbytok operátorov je na tom pomerne vyrovnane. V oblasti 5G pripojenia potom vedie O2. Na grafe je možné vidieť, že z pohľadu na rozšírenie 5G siete 4ka zatiaľ výrazne zaostáva.

Služby ktorého operátora využívate vy?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Náš tip
ChatGPT oficiálne prichádza do obchodu Google Play

26.7.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+