Už dlhodobo populárna sociálna sieť bojuje s americkou vládou o prežitie v USA. Problémy sa začali prevaľovať akonáhle sa TikTok spopulárnil medzi tínedžermi celosvetovo. Prvý náznak zrušenia tejto platformy prišiel už s prezidentom Donaldom Trumpom. Najnovší problém prišiel len nedávno, a to priamo z Európskej únie, pretože aplikácia očividne dostatočne nedodržiava Akt o digitálnych službách (DSA). Po novom hrozí TikToku úplne stiahnutie z Google Play a Apple App Store. Informuje o tom portál The Verge.
Prečo predstavuje aplikácia TikTok hrozbu?
Najväčší problém predstavuje fakt, že aplikácia TikTok patrí pod čínsku spoločnosť ByteDance. Americká vláda sa bojí, že vďaka tomu môžu uniknúť súkromné údaje ich občanov do nesprávnych rúk. Vôbec pri tom nejde o jednorazovú záležitosť, naposledy bol únik dát potvrdený v decembri. Týkal sa aspoň dvoch reportérov, ktorí vyšetrovali informačné úniky z minulosti. Spoločnosť ale tvrdí, že vyhodila všetkých štyroch zamestnancov, ktorí boli v kauze zúčastnení.

V marci tohto roka budeme môcť sledovať pojednávanie s výkonným riaditeľom TikToku, Shou Zi Chew-om. Má to predstavovať možnosť pre spoločnosť si “očistiť” svoje meno a uviesť veci na správny smer. Či sa akcia skončí pre čínsku firmu pozitívne, zistíme už čoskoro.
Aplikácia už nemusí byť v marci dostupná na stiahnutie
Nie všetci sú ale ochotní čakať na vyjadrenie výkonného riaditeľa, americký senátor Michael Bennet totiž napísal osobný list Timovi Cookovi a rovnako prosbu dostal aj Sundar Pichai. Žiada tak Apple aj Google, aby okamžite stiahli aplikáciu na uverejňovanie krátkych videí zo svojich obchodov s aplikáciami. Je dôležité poznamenať, že takýto úkon bude možno znamenať nedostupnosť aplikácie celosvetovo, resp. aj mimo USA.
Ako dôvod uviedol, že “rozsiahly vplyv a agresívne zhromažďovanie údajov spoločnosti TikTok predstavujú konkrétnu hrozbu pre národnú bezpečnosť USA.” Podľa čínskeho práva totiž tunajšie spoločnosti majú povinnosť odovzdávať údaje získané od ich používateľov. Odpovede sme sa zatiaľ nedočkali. Rozhodnutie, či sa TikTok bude naďalej používať, ostáva teda zatiaľ len na vás.