MojAndroid

Mníchovská spoločnosť Semic RF vyvinula aplikáciu, ktorá behom troch minút odhalí koronavírus zosnímaním očí pomocou fotoaparátu smartfónu. Informáciu priniesol portál EngineeringandTechnology.

Aplikácia by mohla pomôcť odhaliť koronavírus pri testovaní na hromadných podujatiach

Spoločnosť Semic RF vyvinula svoju skenovaciu aplikáciu s kolegami v USA a momentálne čaká na schválenie regulačnými úradmi. Podľa generálneho riaditeľa, Wolfganga Grubera, spoločnosť dúfa, že ju uvedie do konca budúceho mesiaca. Následne by sa mohla objaviť aj ďalších krajinách EÚ.

Aplikácia s názvom Semic EyeScan analyzuje fotografiu oka urobenú pomocou smartfónu a identifikuje vírus pomocou symptomatického zápalu nazývaného „ružové oko“. Firma údajne izolovala snímky nakazených koronavírusom z viac ako dvoch miliónov rôznych odtieňov ružovej.

Aplikácia, ktorá bola testovaná na viac ako 70 000 jednotlivcoch, dokáže spracovať až milión skenov za sekundu s možnosťou budúceho navýšenia tejto kapacity. Aplikácia by mohla umožniť rýchlo testovať ľudí na hromadných udalostiach, ako sú koncerty, futbalové zápasy a podobne.

“Otvoríte aplikáciu, odfotíte obe oči, snímky pošlete na vyhodnotenie a vyhodnotený výsledok môže byť následne uložený ako QR kód v smarfóne testovanej osoby.”

Wolfgang Gruber, Semic RF

 

Tvorcovia aplikácie ju postavili na staršom americkom projekte

Spoločnosť Semic RF postavila aplikáciu na projekte „Cradle“, „Digital Photography of Eyes“, ktorý spustila v roku 2014 Univerzitná klinika v USA. Projekt sa pôvodne zameriaval na vyšetrenie leukocorie (biely pupilárny reflex). Spoločnosť integrovala skúsenosti z projektu Cradle do aplikácie EyeScan a využila ich na vyšetrenie chorôb dýchacích ciest ľudí všetkých vekových skupín.

Americká akadémia oftalmológie (AAO) už začiatkom roka 2020 rozpoznala konjunktivitídu (ružové oko) v SARS-CoV-2, vírusovom kmeni, ktorý spôsobuje Covid-19. S týmito poznatkami spoločnosť Semic RF preskúmala údaje od 450 pacientov infikovaných koronavírusom pomocou svojho systému strojového učenia s cieľom zistiť či boli infikovaní vírusom Covid-19.

Pomocou aplikácie skenovania očí vo video režime overila či riešenie dokáže spoľahlivo detegovať spojivku infikovanú Covid-19. V apríli 2020 firma rozšírila softvér aplikácie EyeScan o technológiu farebných modelov „YUV“. Ide o systém kódovania farieb, ktorý kóduje farebný obrázok alebo video berúc do úvahy ľudské vnímanie.

Spoločnosť tiež integrovala metódu kompresie gama alebo gama korekciu, ktorá riadi celkový jas obrázka. Vďaka tomu urobila ďalší pokrok po vyhodnotení údajov od 70 000 pacientov. Aplikácia úspešne izolovala choroby ako SARS-CoV-2 a cukrovku s mierou úspešnosti viac ako 95 percent.

Momentálne je aplikácia určená pre firemné spoločnosti, štátne inštitúcie a komerčných používateľov Tomu odpovedá aj jej cena, ktorá je vo forme mesačného predplatného v sume 480 eur. Časom by sa mohla dostať aj medzi súkromných používateľov.

Náš tip
Rodina Samsung Galaxy S20 dostáva aktualizáciu s viacerými novinkami
29.4.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+