MojAndroid

Súčasná situácia s epidémiou koronavírusu Covid-19 sa v posledných týždňoch na Slovensku zhoršila a vláda opäť pristupuje k razantným opatreniam. Okrem zatváranie vybraných prevádzok, škôl, obmedzenia pohybu, zákazu zhromažďovania sa bude vyžadovať dôslednejšie nosenie rúšok a hygieny. Jedným z najmenej hygienických predmetov, ktorý nosí pravidelne každý z nás, je aj smartfón. Podľa Engadget sa na ňom koronavírus dokáže udržať skoro celý mesiac.

Najrizikovejším povrchom je sklo smartfónov a bankovky, najmenej rizikovým bavlna

Toto tvrdenie sa opiera o správu austrálskej národnej vedeckej agentúry, ktorú zverejnil Virology Journal. Podľa jej výskumu môže vírus SARS-CoV-2 prežívať na rôznych povrchoch dlhú dobu a v niektorých prípadoch až 28 dní. Výskum bol uskutočnený podľa štandardu ASTM E2197 v tmavej miestnosti bez UV filtra pri teplotách 20, 30 a 40 stupňov Celzia.

Polčas rozpadu bol medzi 1,7 a 2,7 dňami pri 20 stupňoch celzia, ktoré sa znížili na niekoľko hodín, keď bola teplota zvýšená na 40 stupňov Celzia. Na hladkých látkach bol vírus pri 20 stupňoch Celzia prítomný 14 dní. Pri 30 stupňoch Celzia sa táto doba znížila na 7 dní a v prípade bavlny iba na 3 dni.

čistenie displeja smartfónu Covid-19

Najdlhšie životaschopný, a to až 28 dní pri 20 stupňoch Celzia, bol koronavírus Covid-19  na povrchoch ako je sklo, nehrdzavejúca oceľ a papierové alebo polymérové bankovky. V prípade skla sú hlavným nositeľom displeje smartfónov, s ktorými sú ľudia  pravidelne v priamom kontakte.

Pri 40 stupňoch by vírus ale mal prestávať byť infekčný už po 40 hodinách. Napriek tomu ale vedci vyzývajú ľudí k pravidelnej hygiene a dezinfekcii mobilných zariadení. Infekčná dávka je podľa výskumu v prípade SARS-CoV-2  okolo 3 tisíc vírusových častíc. Pokiaľ neviete, ako správne vyčistiť svoj smartfón, tak vám s tým môže poradiť náš článok.

Náš tip
OnePlus 8 a 8 Pro dostávajú OxygenOS 11 postavený na Androide 11
14.10.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+