Poznáte to. Kúpili ste si svoj vysnívaný smartfón a vôbec nestál málo peňazí. Vaša ďalšia zastávka je obchod, prípadne e-shop s príslušenstvom. Ideálny bude určite nejaký ochranný kryt a sklo na displej. Mnoho používateľov sa snaží ochrániť aj fotoaparát smartfónu, čo je celkom pochopiteľné. Avšak ochranné sklo na fotoaparát nemusí byť tou najlepšou voľbou.
Mohlo by vás zaujímať:
- Samsung ukončuje podporu štyrom obľúbeným modelom
- Problém s rýchlym vybíjaním smartfónu? Takto predĺžite jeho výdrž
- Ako dosiahnuť to, aby vám smartfón vydržal čo najdlhšie? Držte sa týchto rád
V súvislosti s touto témou sa na webe objavili rôzne bulvárne titulky, ktoré hovoria, aby ste nepoužívali ochranné sklá na fotoaparát. Poďme si to teraz rozobrať na drobné. Podľa portálu Sammobile práve Samsung varuje, že takéto riešenie v konečnom dôsledku nemusí pomôcť, ale môže vám poškodiť fotoaparát telefónu.
Ochranné sklo na fotoaparát. Dobrý pomocník alebo zbytočnosť?
Ochranných skiel na fotoaparát je na trhu obrovské množstvo. Existujú rôzne druhy, ktoré dokážu zakryť buď celú fotosústavu alebo jednotlivé snímače samostatne. Cenovo sa pohybujú už od pár eur až po niekoľko desiatok eur.
Áno, je pravda, že v niektorých prípadoch dokáže takéto ochranné sklo pomôcť pred rozbitím a nemá len negatívne vlastnosti. Avšak tých negatívnych je pravdepodobne viac. Jedným z najväčších problémov je zníženie kvality produkovaných fotografií (najmä pri lacnejších riešeniach), keďže snímaču v ceste stojí ešte ďalšia prekážka.
Oleofóbna vrstva. Pomocník, ktorý sa často podceňuje
Ďalším problémom je, že takéto sklíčka majú väčšinou len slabú alebo vôbec žiadnu oleofóbnu vrstvu, teda ak berieme do úvahy cenovo dostupné riešenia. To znamená, že ich údržba je náročnejšia. Sklo bez oleofóbnej vrstvy sa rýchlejšie zašpiní, viac zachytáva mastnotu a veľmi ťažko sa čistí. To sa prejaví najmä pri fotení v zhoršených svetelných podmienkach, kedy svetelné zdroje na fotografiách zanechávajú nepríjemné odlesky alebo čiary cez celú obrazovku.
V tomto videu približne od 5. minúty známy YouTuber aplikuje oleofóbnu vrstvu na displej telefónu.
Oleofóbnu vrstvu samozrejme používajú aj samotní výrobcovia na svojich fotoaparátoch a určite je v porovnaní so sklíčkami kvalitnejšia. Ale pozor, ak fotoaparát čistíte nesprávne, napríklad prípravkami obsahujúcimi alkohol, dlho oleofóbna vrstva nevydrží a dostanete sa do problému, ktorý sme opísali vyššie.
Kedy by mohlo ochranné sklo naozaj pomôcť?
Na trhu existujú prípravky, ktoré dokážu oleofóbnu vrstvu obnoviť, no na Slovensku sa nepredávajú a nefungujú stopercentne. Riešením by mohol byť aj autorizovaný servis, avšak reklamácia v takomto prípade uznaná nemusí byť. Ak teda máte na svojom smartfóne tento problém, ochranné sklo by mohlo pomôcť. Len je potrebné zvoliť kvalitnejšie, ktoré oleofóbnu vrstvu má. Ideálne od nejakej overenej značky, ako napríklad Spigen a podobne.
Problém môže byť aj opačný. Ak je váš fotoaparát v dobrej kondícii, práve nalepenie ochranného skla a jeho neskoršie odlepenie by mohlo oleofóbnu vrstvu poškodiť.
Kvalita skla vs kvalita fotografií
Ako sme už spomínali vyššie, ďalšia vrstva, cez ktorú musí fotoaparát snímať, nikdy nepomáha výslednej kvalite fotografií. Okrem toho tu vznikajú aj ďalšie problémy. Ak používate ochranné sklo, ktoré zakrýva celú sústavu fotoaparátov, pravdepodobne ste zaznamenali aj problém s prisvetľovacím LED svetlom. Fotenie v noci so svetlom prakticky nie je možné. To isté platí aj o bežné prisvetľovanie si na cestu, keďže svetlo je kvôli sklu viac rozptýlené a nesvieti presne tam, kam by svietiť malo.
A čo dodať na záver? Ak je fotoaparát vášho smartfónu bezchybný, ochranné sklo naň je úplne zbytočné a doslova ide o vyhadzovanie peňazí, ktoré môže navyše fotoaparát poškodiť.