MojAndroid

Ani smartfónom sa bohužiaľ za posledný rok nevyhla inflácia, ich ceny výrazne rástli a v čase ekonomickej neistoty sa ľudia snažia udržať si ich čo najdlhšie. S tým je spojená aj správna starostlivosť o smartfón. Portál ZDnet preto zhrnul 5 rád, ktoré by mali pomôcť, aby vám smartfón vydržal čo najdlhšie.

1. Pravidelne aktualizujte softvér

Množstvo ľudí neprikladá aktualizácii softvéru smartfónu veľkú dôležitosť, ale pre jeho životnosť môže byť zásadná. Okrem toho, že aktualizácie prinášajú nové funkcie a lepšie zabezpečenie súkromia, tak udržujú výkon zariadenia a zabezpečujú kompatibilitu s novými aplikáciami. Bez aktualizácií môže byť zariadenie s novšími aplikáciami pomalšie alebo dokonca úplne nekompatibilné.

2. Starostlivosť o batériu

Najčastejšie opotrebovaným komponentom v smartfónoch je ich batéria. Zároveň je aj najčastejším dôvodom, prečo ho majiteľ potom vymení za nový. Narozdiel od minulosti, batérie už nie sú používateľský vymeniteľné. Ich drahšia výmena v oficiálnom servise potom nepríde ľudom hlavne pri lacných modeloch rentabilná. Pri drahších sa však výmena batérie minimálne po troch rokoch určite oplatí.

Batéria
Batéria | Zdroj: Pexels.com

Sú však spôsoby, ako zabezpečiť, aby sa pôvodná kapacita batérie tak rýchlo neznížila. Za znížením pôvodnej kapacity batérie (aj o niekoľko desiatok percent) je vysoký počet plných nabíjacích cyklov. Je tak vhodné nenechávať si úplne vybiť smartfón a nabíjať ho maximálne na 80 – 90 % kapacity batérie. Niektorí výrobcovia, ako napríklad Samsung alebo Sony, umožňujú v nastaveniach smartfónu nastaviť automatické zastavenie nabíjanie pri tejto hodnote.

Ďalšie užitočné odkazy spojené s batériou v smartfóne:

3. Využívajte vnútorné úložisko s rozumom

Fotografie, videá (často v 4K rozlíšení) alebo moderné mobilné hry môžu behom krátkej doby zaplniť aj desiatky GB vnútorného úložiska smartfónu. Pri nemožnosti rozšíriť pamäť pamäťovými kartami v prípade niektorých modelov sa začne majiteľ pozerať po novom smartfóne s vyššou kapacitou vnútornej pamäte.

Pritom by často stačilo, ak by si súbory vo vnútornej pamäti zorganizoval. Vymazal fotografie a videá, ktoré v skutočnosti už nepotrebuje, či vymazal aplikácie a hlavne mobilné hry, ktoré už dlhšiu dobu nespustil. V prípade, že nechce prísť o žiadnu fotografiu alebo natočené video, tak je dobrým riešením predplatiť si nejaké cloudové úložisko (Google Disk, iCloud, OneDrive) s automatickým zálohovaním a niekoľko TB úložného priestoru.

4. Chráňte hardvér smartfónu

Častým dôvodom pre kúpu nového smartfónu je poškodenie toho starého. Napríklad po jeho páde na zem. Pritom je riešenie jednoduché. Používať na smartfóne kryt, puzdro, vodoodolný obal pri kúpaní (a to aj v prípade vodeodolnosti smartfónu) a samozrejme dodatočne tvrdené sklo na displeji. Paradoxne, ochranné kryty odmietajú hlavne majitelia drahých smartfónov. Dôvodom je, že chcú smartfónom dávať najavo svoj sociálny status. Alebo sa im jednoducho páči a nechcú prísť o dobrý pocit z neho.

5. Nevystavujte smartfón vysokým teplotám

Častým dôvodom porúch smartfónov je ich extrémne prehriatie, ktoré môže viesť aj k vzplanutiu batérie. Väčšina modelov (mimo outdoorových) funguje korektne len pri vonkajších teplotách od 0 do 35 stupňov Celzia. Je tak vhodné nevystavovať ich dlhodobo priamemu letnému slnku a v zime veľkým mrazom. Treba si však dávať pozor aj na vnútorné prehriatie smartfónu pri veľkej záťaží procesora a to hlavne pri hraní náročných mobilných hier. Problémom môže byť aj rýchly prechod medzi studeným a teplým prostredím.

Náš tip
Samsung Galaxy Watch6 dostanú väčší displej s užším rámikom
5.4.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+