MojAndroid

Musím sa priznať, že nie som až takým veľkým zástancom herných konzol. Preferujem hranie na počítači, a preto som bol spočiatku aj v prípade zariadenia NVIDIA Shield TV veľmi skeptický. Navyše, ak ide o konzolu s Androidom, ktorý je určený predovšetkým pre mobilné zariadenia. Už po niekoľkých minútach som však zostal príjemne prekvapený a po niekoľkých dňoch testovania môžem verejne prehlásiť, že NVIDIA Shield TV si pod svojim televízorom alebo monitorom viem predstaviť.

Náš tip
RECENZIA 360 Fly: Kamera, ktorá nahráva svet okolo vás

KONŠTRUKCIA: Futuristický dizajn a dostatok konektorov

Konzola NVIDIA Shield TV sama o sebe nie je až tak veľká. Jej rozmery sú 25 mm (výška) / 130 mm (dĺžka) / 210 mm (šírka) a keďže je vyrobená celá z plastu, váži iba 654 gramov. Pri konzolách tohto typu však nie sú rozmery a hmotnosť až tak dôležité, a tak hrá jedinečný dizajn naozaj významnú rolu. Dizajn je v prípade tohto zariadenia naozaj futuristický, čo vidno nielen na tvaroch konštrukcie, ale napríklad aj na zelenom LED pásiku, ktorý je indikátorom zapnutia. Zelená je okrem iného aj firemnou farbou spoločnosti NVIDIA.

NVIDIA Shield TV

Náš tip
Nvidia Shield Tablet K1 dostáva Android 6.0 Marshmallow

Vo vrchnej časti NVIDIA Shield TV sa nachádza dotykové tlačidlo zapínania s logom NVIDIA. Ostatné porty a otvory sa potom nachádzajú už len v zadnej časti. Nájdete tu gigabitový ethernet, HDMI 2.0, dva USB 3.0 porty, microUSB v2.0 port, slot na microSD kartu a prijímač IR signálu, ktorý zabezpečí, že túto konzolu môžete ovládať napríklad pomocou Logitech Harmony (univerzálny ovládač pre domáce spotrebiče). Samozrejmosťou je aj port na 40W napájací adaptér.

NVIDIA Shield TV

PRÍSLUŠENSTVO: Herný joystick aj mini-ovládač pre základné funkcie

Ku zariadeniu NVIDIA Shield TV sme získali na testovanie aj herný ovládač a mini-ovládač Shield Remote na ovládanie základných funkcií. Práve menší z dvojice ovládačov je však pomerne drahý. Samostatne vás vyjde na približne 50 dolárov. NVIDIA ho však ponúka zadarmo ku konzole, pokiaľ si ju kúpite cez oficiálnu webstránku. Okrem týchto ovládačov môžete k NVIDIA Shield TV pripojiť aj iné príslušenstvo, napríklad cez USB alebo Bluetooth, ktorý konzola rovnako podporuje. Žiadnym problémom preto nebude napríklad pripojenie externých bezdrôtových slúchadiel alebo reproduktorov.

SHIELD CONTROLLER

Herný ovládač od NVIDIE nijako nezaostáva za tým, čo ponúka konkurencia (Xbox, Playstation, …). Okrem dvoch joystickov ponúka aj klasické šípky pre orientáciu, 4 funkčné tlačidlá (A, B, X, Y), 4 špeciálne tlačidlá v zadnej časti, 3 dotykové tlačidlá, jedno tlačidlo NVIDIA pre spustenie ovládača a ovládanie hlasom, a dvojtlačidlo v spodnej časti na ovládanie hlasitosti. V zadnej časti ovládača nájdete microUSB slot na nabitie vstavanej batérie a 3,5 mm jack na pripojenie slúchadiel. Zaujímavým prvkom je aj malý otvor v prednej časti ovládača, v ktorom sa nachádza mikrofón. Pomocou neho môžete ovládať NVIDIA Shield TV cez hlasové príkazy.

NVIDIA Shield TV

Shield Controller nie je pre niektorých z vás žiadnou novinkou. Ide o rovnaký ovládač, aký sa dá kúpiť k NVIDIA Shield Tabletu a k zariadeniu NVIDIA Shield Portable. Vďaka robustnej konštrukcii sa v ruke drží veľmi dobre a pozitívne hodnotíme aj umiestnenie jednotlivých ovládacích prvkov a celkové spracovanie ovládača. Ten inak na jedno nabitie vydrží aj niekoľko týždňov hrania, celkovú výdrž sme však počas nášho testovania nemali možnosť otestovať. Samostatná cena tohto ovládača je 60 dolárov.

NVIDIA Shield TV

SHIELD REMOTE

Menší ovládač Shield Remote prináša len základné ovládacie prvky. Jeho dominantou je tlačidlo pre zadávanie hlasových príkazov, nad ktorým sa nachádzajú dva fukčné tlačidlá Domov a Späť. V hornej časti sa potom nachádza 4-smerový ovládač pre navigáciu s tlačidlom na potvrdenie v strede. Spodná časť ovládača obsahuje dotykové ovládanie hlasitosti. Podobne ako pri väčšom ovládači Shield Controller, aj v tomto prípade nájdete v hornej časti microUSB slot na jeho nabíjanie a 3,5 mm jack pre pripojenie slúchadiel. Vzhľadom k rozmerom ovládača má však aj jeho batéria menšiu kapacitu, a tak ho budete musieť nabíjať častejšie. Nemalo by to však byť viac ako 2-krát do mesiaca. Čo sa nám na tomto ovládači páči, je jeho dizajn a konštrukcia vyrobená z kovu.

ovladac_shield_nvidia

VÝKON: 8-jadrový Tegra X1 procesor a 256-jadrová grafika

O tom, že si na NVIDIA Shield TV zahráte akúkoľvek mobilnú hru, a to dokonca aj v 4K videu, svedčia parametre tohto zariadenia. Základom je 8-jadrový procesor NVIDIA Tegra X1 doplnený o 3 GB RAM a grafická jednotka NVIDIA Maxwell, ktorá má 256-jadrovú architektúru. Maximálne podporované rozlíšenie tejto zostavy je 4000 x 2000 pri 60 Hz, alebo 1080p pri 120 Hz frekvencii. My sme konzolu skúšali v spojení s 34″ zahnutým monitorom Samsung SE790C s rozlíšením 3440 x 1440 pixelov. Na test sme mali 500 GB verziu, pričom na trhu sa dá kúpiť aj verzia so 16 GB pamäte. Praktickou je aj možnosť rozšírenia pamäte o kapacitu pamäťovej karty. S prekresľovaním grafiky sme nezaznamenali žiadne problémy, aj keď sa z času na ča objavilo menšie zaváhanie či spomalenie pri spúšťaní hry. Po stránke výkonu však nemôžeme konzole NVIDIA Shield TV nič vytknúť.

nvidia-shield

SYSTÉM: Upravený Android so zaujímavými vylepšeniami od NVIDIA

NVIDIA Shield TV používa ako systém upravený Android 5.1 Lollipop doplnený o funkcie Android TV a Google Cast. Prostredie sa neodlišuje od toho, ktoré nájdete v iných Android TV. Menu je prehľadné, zobrazuje nainštalované aplikácie a hry a samozrejmosťou je aj prostredie jednotlivých aplikácií upravené pre jednoduchšie ovládanie pomocou diaľkového ovládača. Hráčov určite poteší aj možnosť priameho streamovania ich hrania cez populárnu službu Twitch, prípadne obchod NVIDIA Games, kde nájdete tituly prispôsobené pre toto zariadenie.

Samozrejmosťou je aj podpora základných aplikácií od Googlu, či väčšiny populárnych titulov z obchodu Play. Nájdete tu napríklad správcu súborov ES File Explorer, YouTube, Netflix, ale aj napríklad Hudbu Google Play alebo Google Movies. Aplikácie sú samozrejme upravené pre Android TV a celkovo z používania systému cítiť, že si Google dal na jednoduchom používaní a prehľadnosti systému naozaj záležať. Výhodou je aj podpora pre multimediálne centrá ako napr. Kodi. V nich si môžete prehliadať všetky svoje filmy, seriály alebo hudbu, pričom prostredie je vhodné presne na takéto použitie. Shield TV nemá žiadny problém ani so spravovaním niekoľkých stoviek gigabajtov multimediálneho obsahu.

FOTOGALÉRIA | Systém Android TV v NVIDIA Shield TV

SPÔSOBY HRANIA: Ide to offline aj online

Konzola NVIDIA Shield TV je výnimočná v tom, že sa na nej môžete hrať hry offline aj online. Keďže funguje na báze Androidu, môžete si stiahnuť z obchodu Play takmer každú Android hru, ktorá vás zaujme. Samozrejme, že najlepšími sú tie hry, ktoré sú optimalizované pre ovládanie herným ovládačom. Pohodlne sa však zahráte akúkoľvek hru, ktorá si nevyžaduje nejaké špeciálne gestá s viacerými dotykmi prstov. My sme na NVIDIA Shield TV hrali napríklad tituly Leo’s Fortune, Modern Combat či Unkilled.

Ukážka z hry Witcher 2 (Zaklínač 2), ktorú sme hrali cez GeForce Now.
Ukážka z hry Witcher 2 (Zaklínač 2), ktorú sme hrali cez GeForce Now.

Veľmi nás však zaujala služba GeForce Now. Tá umožňuje hranie hier online. Doslova na cudzích serveroch spoločnosti NVIDIA. Jediné, čo potrebujete, je prihlásiť sa do služby, ktorú máte na 3 mesiace zadarmo a potom platíte mesačne 9,99 EUR. Cez internet sa napojíte na server NVIDIA a priamo na ňom hráte hru s tým, že obraz z hry sa streamuje cez NVIDIA Shield TV na váš PC/monitor a vy hru ovládate rovnako cez internet. Boli sme milo prekvapení, akú nízku latenciu mala táto služba, a to aj v prípade, že sme mali pomalšie pripojenie k internetu. To je však v tomto prípade najdôležitejším parametrom kvality – čím lepší internet máte, tým lepšia grafika sa streamuje na NVIDIA Shield TV (až do 4K) a tým sú rýchlejšie aj reakcie hry (spustenie misie a podobne). Týmto spôsobom sme si na NVIDIA Shield TV zahrali napríklad populárnu hru Witcher 2, a to bez akýchkoľvek obmedzení.

Ponuka hier v NVIDIA Sield Games je dostatočne bohatá.
Ponuka hier v NVIDIA Shield Games je dostatočne bohatá.

Celkovo je hranie na NVIDIA Shield TV naozaj zážitkom. S predplatenou službou GeForce NOW a rýchlym internetom sa z NVIDIA Shield TV stáva naozaj plnohodnotná konzola, pričom pridanou hodnotou je rozhodne aj výborne spracovaný herný ovládač. Pri priamom porovnaní s Xbox-om alebo PlayStation rozhodne nájdeme na NVIDIA Shield TV niekoľko nedostatkov, no v globále môžeme o tomto zariadení hovoriť ako o plnohodnotnej hernej konzole s inteligentnými TV funkciami a Android aplikáciami. Také ideálne “zábavné centrum” pre vašu domácnosť.

HODNOTENIE | NVIDIA Shield TV

Testovanie zariadenia NVIDIA Shield TV sme si patrične užili. Veľmi sa nám páči kompaktná konštrukcia konzoly, ktorá sa zmestí aj vedľa vášho televízora. Výbornými sú aj spôsoby ovládania – herný ovládač, klasický malý ovládač, či ovládanie hlasom. Práve to sme pri testovaní tohto zariadenia využívali častejšie ako pri iných zariadeniach. Rozhodne veľkým prínosom je aj dvojica výborne spracovaných ovládačov, či prostredie upravené pre použitie na televízore. NVIDIA Shield TV ponúka aj dostatok výkonu a celkovo neexistuje nič, čo by sme tomuto zariadeniu mohli vytknúť. Možno len cenu, ktorá sa pohybuje na úrovni okolo 250 EUR. To je však menej ako za najnovšie verzie iných herných konzol, takže to je vlastne pre Shield TV výhodou.

NVIDIA Shield TV

Plusy

+ výkon

+ rozmery a hmotnosť

+ futuristický dizajn

+ ovládače priamo v balení

+ systém Android TV s upravenou nadstavbou

+ v porovnaní s inými konzolami nižšia cena

+ podpora 4K rozlíšenia

+ podpora pre Kodi, Plex a iné multimediálne centrá

Mínusy

– obmedzenia Androidu

– písanie na klávesnici za pomoci ovládača je naozaj zdĺhavé

– nutnosť platiť 10 EUR mesačne za službu GeForce Now

Zariadenie na test zapožičal Agem.sk

15.1.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+