MojAndroid

Na test sme získali veľmi zaujímavú kameru s logom muchy. Model 360 Fly ponúka natáčanie 360° videí, avšak s obmedzením vo vertikálnom smere. Aj napriek tomu ale ide o naozaj zaujímavú kameru, ktorá by mohla zaujať najmä športovcov alebo priaznivcov turistiky. Nič však nie je dokonalé, čo platí aj o tejto kamere. Prečítajte si našu recenziu a dozviete sa, čo sa nám na nej páčilo a k čomu máme, naopak, nejaké výčitky.

KONŠTRUKCIA | Polygóny na guli

Kamera 360 Fly sa vyznačuje najmä svojou netradičnou konštrukciou. Jej tvar pripomína guľu o niečo menšiu ako tenisová loptička s tým rozdielom, že 360 Fly pokrývajú polygóny, teda nepravidelné trojuholníkové obrazce. Hlavným prvkom kamery je veľká šošovka v hornej časti a medzi polygónmi sa nachádza aj nenápadné tlačidlo, vedľa ktorého nájdete aj malú LED diódu.

360-fly-kamera-1-imp

V spodnej časti kamery sa nachádza systém upevnenia na špeciálne úchytky a nabíjačka, ktorú reprezentujú piny po obvode kovovej platformy. Pomocou magnetického doku môžete túto kameru nabiť, ale aj pripojiť k PC, kde sa správa ako klasické externé úložisko. Jednoducho a rýchlo si tak z kamery môžete stiahnuť nahrané videá, ktoré však treba ďalej spracovať. Kamera je celkovo odolná voči prachu, vode aj nárazom z výšky približne 1,5 metra, no jej odolnosť sme počas nášho testovania neskúšali.

360-fly-kamera-2-imp

MOBILNÁ APLIKÁCIA 360 Fly

Ovládanie kamery je veľmi jednoduché. Priamo fukčným tlačidlom kameru zapnete/vypnete (dlhšie podržanie) alebo spustíte/zastavíte nahrávanie videa (iba stlačenie). Video však môžete ovládať aj z mobilnej aplikácie 360 Fly. V nej dokonca môžete vidieť živý náhľad z kamery, či videá, ktoré sú uložené priamo v kamere. Tá má mimochodom integrovanú 32 GB vnútornú pamäť, kde sa nahrávajú videá s rozlíšením 1504 x 1504 pixelov. Priamo v aplikácii, ani nikde inde, pritom nenájdete žiadne možnosti pre zmenu kvality videa, čo nás mrzí.

Videá, ktoré si do mobilu stiahnete cez Wi-Fi, ktorú si vytvorí priamo kamera a treba sa na ňu pripojiť, sa dajú priamo v smartfóne alebo tablete prezerať v 360° formáte. Pohľad meníte otáčaním zariadenia, na čo reaguje akcelerometer zariadenia, ktorý hýbe pohľadom vo videu. Zaujímavým je jednoduchý editor videí, ktorý vám umožní vystrihnúť z videa zaujímavé pasáže, aplikovať na ne spomalenie alebo zrýchlenie, či inak graficky upraviť video. Nič extra však nečakajte, hlavný dôraz je kladený na jednoduchosť.

360-fly-kamera-5-imp

V balení sa nachádza aj takýto neoprénový obal

Priamo z mobilnej aplikácie alebo z webu 360fly.com po registrovaní a prihlásení môžete nahrať svoje videá na web. Tie musia prejsť procesom “prerobenia” na 360° video, ktoré je potom možné prehliadať buďto normálne, alebo v režime virtuálnej reality (v mobile cez napr. Google Cardboard). O kvalite videa a jeho pridanej hodnote sa môžete presvedčiť na ukážke nižšie.

video-360-fly

Takto vyzerá surové video z kamery 360 Fly

KVALITA VIDEA

Miernu pripomienku máme k nižšiemu rozlíšeniu videa 1504 x 1504 pixelov, ktoré sa nedá v aplikácii nijako meniť. Po “prerobení” videa na 360-stupňový formát tak chýbajú obrazu detaily, avšak pridanou hodnotou je samotné spracovanie, ktoré vám umožňuje v ktoromkoľvek bode videa meniť pohľad. Za nedostatok sa dá považovať aj to, že YouTube nepozná natívne videá z kamery 360 Fly a ak ich chcete uverejniť na web, musíte ich najprv dodatočne spracovať.

HODNOTENIE | Fly 360

Kamera 360 Fly je naozaj zaujímavý zariadením, ktoré by sme odporučili najmä športovcom alebo priaznivcom motorizmu. Jej pozitívom je jednoznačne odolná konštrukcia a netradičný formát videa, ktorý sa dá pozerať aj vo virtuálnej realite. Pozitívne hodnotíme aj cenu a jednoduchosť práce s touto kamerou, či už v rámci mobilnej aplikácie alebo webu. Poteší aj bohaté príslušenstvo v balení, ktoré zahŕňa rôzne stojany a úchyty. Horšie je na tom napríklad spracovanie samotného videa, či cena, ktorá sa začína na sume 500 eur. Keď však výrobca opraví menšie nedostatky, tak táto kamera môže mať veľký úspech.

360-fly-kamera-3-imp

Náš tip
360fly: 360-stupňová akčná kamera kompatibilná s Google Cardboard už aj na Slovensku

Plusy

+ odolná konštrukcia

+ netradičnosť

+ jednoduchá obsluha

Mínusy

– cena

– nutnosť ďalšieho spracovania videa, pokiaľ chcete video zdieľať na inej, ako stránke ako 360fly.com

10.12.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+