MojAndroid

Do boja s kriminalitou by v budúcnosti nemuseli vyrážať len ľudia, ale aj špeciálne skonštruované roboty. Hoci to znie ako zo sci-fi filmu, od tejto reality nie sme možno až tak vzdialení ako by sa mohlo zdať. Jedným z prvých komerčne dostupných robotov má byť totižto do služby nasadený ešte do konca tohto roka. Robot, ktorý bude dohliadať na dodržiavanie zákona sa volá K5 a pochádza od spoločnosti  Knightscope.  Tá sa jeho výrobe a návrhu venovala posledný rok, po ktorom prišla s ambicióznym a funkčným prototypom.

K5-2.0-Red.jpg

K5 na výšku meria 1,5 metra a vybavený je celou škálou senzorov a kamier. Obsahuje napríklad systém pre 360-stupňové snímanie svojho okolia, termo kameru pre sledovanie teploty, mikrofóny, senzor vzduchu, ultrazvukový senzor pre meranie rýchlosti okoloidúcich objektov a vzdialenosti k nim, či infračervené osvetlenie pre snímanie v noci. Navyše, disponuje aj vlastným radarom a systémom 3D mapovania okolia a objektov pomocou laseru. Pomocou vstavaných snímačov je možné zistiť biologické alebo chemické ohrozenie, či dokonca prítomnosť patogénov v ovzduší. Čo však tohto robota skutočne odlišuje je jeho samostatnosť pri rozhodovaní. Údaje zhromaždené prostredníctvom týchto senzorov sú spracované pomocou prediktívneho analytického enginu, ktorý v kombinácii s existujúcou databázou údajov rozhodne, či informuje príslušné orgány. Tým zároveň poskytne všetky informácie a prístup k jeho senzorom, a to v reálnom čase.

K5-v2.0_2

Robot K5 samozrejme nevie fyzicky zasiahnuť v prípade zločinu, aspoň zatiaľ nie, no s jeho pomocou môže napríklad ochranka budovy vyhodnotiť, aký typ zásahu bude potrebný a ako sa naň pripraviť. Fyzická konfrontácia so zločincami bude teda aj naďalej na samotných ľuďoch.

Zdroj: knightscope

17.11.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+