MojAndroid

Trh nositeľnej elektroniky je široký, no rozhodne nemá napríklad na ten so smartfónmi. Tí, ktorí sú jednými z najpoprednejších výrobcov mobilných telefónov, momentálne vedú aj na trhu s inteligentnými zariadeniami, ktoré nosíme (nielen) na našich zápästiach. Reč je o Apple a o ešte jednom, “čínskom Apple”, známom ako Xiaomi. Informácie preniesol webový portál Phone Arena.

Náš tip
Signal dostal ban od čínskej vlády

Apple je starým známym výrobcom, ktorý si drží prvenstvo

Americký gigant Apple je preslávený nielen svojimi telefónmi. Kvalitná je aj jeho nositeľná elektronika, ktorá pozostáva z hodiniek Apple Watch a bezdrôtových slúchadiel Apple AirPods. V poslednom štvrťroku sa tejto legendárnej spoločnosti podarilo predať 55,6 miliónov zariadení zo segmentu nositeľnej elektroniky. Išlo o medziročný nárast hneď o 27,2 %.

predaje nositeľnej elektroniky
Zdroj: PhoneArena.com

V roku 2019 bol pritom podiel na predaji slúchadiel, respektíve hodiniek, v prípade Applu rovnaký. To naznačuje skutočnosti, že záujem o tieto malé prístroje skutočne narastá. Predaj hodiniek Apple Watch stúpol až o 45,6 % medziročne. Bude to aj kvôli tomu, že firma uviedla hneď tri modely s rôznymi cenami, takže si na svoje dokáže prísť viacej používateľov.

Xiaomi sa dostalo v sekcii nositeľnej elektroniky na skvelé druhé miesto

Napriek poklesu zásielok cenovo dostupného náramku Xiaomi Mi Band 4 v štvrtom kvartáli roku 2020, Xiaomi zaznamenalo malý nárast dodávok slúchadiel. S dvojnásobným počtom produktov na trhu, v porovnaní s rokom 2019, čínsky výrobca vidí rast v predajoch bezdrôtových slúchadiel o 5 %. Od októbra do decembra 2020, Xiaomi predalo 13,5 milióna kusov nositeľnej elektroniky s trhovým podielom 8,8 %.

predaje nositeľnej elektroniky
Zdroj: PhoneArena.com

Vďaka výbornému pomeru ceny a výbavy týchto produktov sa Xiaomi umiestnilo na druhom mieste, ďaleko za firmou Apple, avšak celkom blízko Samsungu. Medziročne tak čínsky gigant dodal o 20,5 % viac náramkov, hodiniek a slúchadiel, no na druhú stranu je tu aj malý pokles podielu na trhu o 0,5 %. Možné je teda stále tešiť sa z celkového podielu 8,5 %.

nositeľná elektronika predaje
Zdroj: PhoneArena.com

Na záver stojí za zmienku aj ďalší čínsky výrobca – Huawei. Ten zaznamenal medziročný nárast o 7,6 % v priebehu posledného štvrťroka uplynulého roku. V priebehu týchto troch mesiacov sa spoločnosti podarilo predať 10,2 milióna kusov nositeľnej elektroniky.

Huawei Watch GT 2 Pro - 5
Huawei Watch GT 2 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg


Využívate nejaké hodinky, smart náramok či bezdrôtové slúchadlá? O aké modely ide? Myslíte si, že nositeľná elektronika má v technologickom svete významnejšiu budúcnosť? Svoj názor môžete napísať do komentárov.

Náš tip
Najlepšie smartfóny Sony, aké si viete kúpiť v roku 2021

16.3.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+