MojAndroid

HMD Global je fínska spoločnosť, ktorá produkuje smartfóny pod legendárnou značkou Nokia. Jednotlivé generácie modelov sú označované veľmi jednoduchým spôsobom. Modelový rad Nokia 5 bol odštartovaný telefónom Nokia 5.1, ktorý bol o ďalší rok nahradený Nokiou 5.2. Práve tá teraz dostala upgrade v podobe Nokie 5.3, ktorú som práve dostal do rúk. Som za to veľmi vďačný, pretože je to zároveň aj moja premiérová skúsenosť s nejakým inteligentným telefónom tejto spoločnosti.


Parametre Nokia 5.3

KomponentNázov / hodnota
ProcesorQualcomm Snapdragon 665
Operačná pamäť4 GB
Ukladací priestor64 GB
Displej6,55 palcov, IPS LCD, rozlíšenie 720 x 1600 pixelov (HD+), pomer strán 20:9, Corning Gorilla Glass 3
Zadné fotoaparáty13 MP (f/1.8) + 5 MP ultra širokouhlý + 2 MP makro + 2 MP hĺbkový
Predný fotoaparát8 MP (f/2.0)
Operačný systémAndroid 10 (Android One)
Batéria4 000 mAh
Konektivita4G LTE, Bluetooth 4.2, WiFi, NFC, USB-C, USB OTG, GPS, Glonass, 3,5 mm audio jack, FM rádio, skener odtlačkov prstov, Dual SIM

Keď už čítate túto recenziu, je veľmi pravdepodobné, že si hovoríte, či ma Nokia 5.3 potešila, alebo naopak, sklamala. Predom poviem, že niektoré faktory tohto zariadenia ma skutočne nadchli, iné, viaceré, zas vo mne zanechali zmiešaný dojem. Ako sa povie, nie je všetko zlato, čo sa blyští. Pre tento krásny smartfón to dokonca platí aj dvojnásobne.

Časti recenzie:

Balenie Nokia 5.3: V prípade modelu Nokia 5.3 sa nezabudlo na eleganciu

Balenie je spracované vskutku nezvyčajne. Má na sebe obrázok samotného telefónu, spolu s informáciami o jeho špecifikáciách. Vo vnútri sa okrem Nokie 5.3 a nevyhnutnej dokumentácie nachádza aj 10 W nabíjačka, USB-C kábel, sponka na vyberanie slotu pre hybridný slot nanoSIM / microSD a veľmi jednoduché a lacné, kôstkové slúchadlá s mikrofónom a 3,5 mm koncovkou.

Konštrukcia a dizajn: Úprimne, pozdáva sa mi najviac

Aj napriek skutočnosti, že práve otestovaná Nokia 5.3 je celá vyhotovená z plastu, alebo krajšie povedané polykarbonátu, jej konštrukčné spracovanie sa mi extrémne zapáčilo. Jej zadná strana mi fakt že trošičku pripomína časy smartfónov Nokia Lumia.

Neviem, či aj vám, no to je iba môj skromný pohľad. Keď už som začal tou zadnou stranou, musím vyzdvihnúť najmä jej farebné prevedenie. Modrá farba sa smerom od bočných okrajov k stredu mení do tmavej, až priam čiernej.

nokia 5.3 balenie

Tento mozaikový efekt sa mi zapáčil na všetkých moderných telefónoch. Pri detailnejšom pohľade si všimnete aj drobné náznaky karbónových čiar, čo rozhodne pridáva pomyslené plusové body pre dizajn tohto zariadenia.

Vo vrchnej časti sa nachádza veľký modul pre kvarteto fotoaparátov a LED blesk. Pod touto sklenenou vecičkou je prítomný aj skener odtlačkov prstov. Približne v strede sa potom nachádza aj podlhovasté logo legendárnej fínskej značky Nokia.

nokia 5.3 zadná strana

Veľkú časť prednej strany pohlcuje displej, v okolí ktorého sú badateľné na dnešné pomery už väčšie rámčeky. Tie sú hrubé nielen na vrchu a na spodku, ale aj po stranách. Spodná brada navyše hostí ďalšie logo Nokie.

Aspoň že nie je prázdna, keď je už taká širšia. V hornej časti obrazovky nájdeme výrez pre prednú “selfie” kameru v tvare kvapky. Tá je taktiež trochu širšia a zaberá viac miesta, ako v prípade drahších smartfónov.

nokia 5.3 pravá strana

Myslím si však, že nie je sa v tejto cenovej kategórii stále na čo sťažovať. Presuňme sa k pravému boku zariadenia, ktorý má veľmi milo prekvapil integráciou notifikačnej LED diódy do zapínacieho tlačidla.

Podľa mňa úžasný krok, ktorý navyše vyzerá veľmi štýlovo a moderne. Nad týmto tlačidlom nájdeme aj centrum na reguláciu hlasitosti. Na ľavej strane nájdeme tlačidlo na vyvolanie inteligentného asistenta, ktorý v predvolenom nastavení, v slovenčine, vyvolá Google Asistenta.

nokia 5.3 ľavá strana

Jeho funkcia sa dá však v nastaveniach vypnúť. O čosi vyššie je prítomný slot na dvojicu nanoSIM kariet, respektíve kombináciu jednej nanoSIM a pamäťovej microSD karty. Horná časť smartfónu hostí sekundárny mikrofón a 3,5 mm audio jack, slúžiaci na pripojenie drôtových slúchadiel.

Dolná strana na záver ponúkne nabíjací a dátový USB-C konektor, spolu s primárnym reproduktorom a mikrofónom. Ten druhý reproduktor, ktorý budete využívať na telefonovanie, sa samozrejme nachádza nad displejom s výrezom.

Displej: Veľká uhlopriečka s nízkym rozlíšením

Ako sme boli dávnejšie v prípade lacnejších smartfónov zvyknutí, ich obrazovky neprinášali to najlepšie možné rozlíšenie. Žiaľ, je tomu tak aj v tomto roku. Nokia 5.3 má obrazovku s 6,55-palcovou uhlopriečkou a rozlíšením 720 x 1600 pixelov, respektíve HD+.

nokia 5.3 displej

Úprimne, displej sa mi v tomto prípade nejako nezapáčil. Konkurencia ponúkne lepšie farebné podanie, pozorovacie uhly a predovšetkým samotné rozlíšenie. Hustota 268 pixelov na palec je na dnešné pomery predsa len pri hrozne nízka. Ďalej asi nikoho neprekvapí klasická obnovovacia frekvencia panela, dosahujúca 60 Hz.

Jednotlivé zobrazovacie body nie je vôbec náročné spozorovať voľným okom, čo mi moje používanie znepríjemňovalo. Bude zo však z dôvodu, že som zvyknutý na displeje s rozlíšením aspoň Full HD+. Nenároční používatelia sa zrejme sťažovať nebudú. Všeobecne ide o lacnejší, LCD IPS panel, ktorý neprekvapí svojim maximálnym jasom. Ten je v poriadku, no v prípade ovládania na priamom slnečnom svetle si ho budete musieť prikrývať rukou.

nokia 5.3 predná strana, displej

Aspoň že všeobecne na dotyky reaguje dobre, tak ako aj na viaceré súčasne. Obrazovku chráni odolné sklíčko Gorilla Glass 3, pričom ma prekvapuje, že sa výrobca rozhodol pre použitie jeho už dosť starej generácie. Proti škrabancom by však malo byť vcelku odolné, no bude podstatne náchylnejšie k rozbitiu, v porovnaní s jeho nástupcami.

Výkon a pamäť: Kde len nastala chyba, žeby nedostatok optimalizácie?

Pod kapotou Nokie 5.3 sa ukrýva procesor strednej triedy od amerického giganta Qualcomm, Snapdragon 665. Ten má osem jadier a maximálny takt 2.0 GHz. Aj napriek tomu, že tento čipset má výkonu viac než dostatok, s jeho podaním som spokojný byť rozhodne nemohol.

Keby ste videli, ako telefón začal po pár hodinách pravidelného používania sekať, zaručene by ste si povedali to isté, čo ja. O dobrej optimalizácii softvéru nie je možné ani rozprávať. Animácie a prechody už na domovskej obrazovke sú zasekané.

nokia 5.3 logo značky

Aplikácie sa síce otvoria celkom rýchlo, ale celý proces je sprevádzaný nepríjemnými zásekmi animácií, ktoré v smartfóne z roku 2020 v tejto cenovej kategórii už nesmieme vidieť. Situáciu nezachraňuje ani 4 GB operačná pamäť.

64 GB interného ukladacieho priestoru je však úplne dostatočných, keďže nám výrobca ukazuje, že ide o telefón určený iba pre nenáročných. Teda, zatiaľ je tomu tak. Pevne verím, že niektorá z nadchádzajúcich systémových aktualizácií tento problém zminimalizuje, alebo v ešte lepšom prípade kompletne odstráni.

V čase môjho testovania sa tieto nepríjemnosti na smartfóne vyskytovali prakticky počas celej doby testovania, ak odmyslím úvodné fázy s nastavovaním zariadenia a prvé minúty až hodiny práce. Po nainštalovaní viacerých aplikácií to jednoducho telefón prestal zvládať a pohľad na veľmi prerušované animácie rozhodne nie je niečo, čo by som chcel na modernom smartfóne vidieť.

Aj napriek horšej optimalizácii (aspoň predpokladám, že problémy sú spôsobované softvérovou závadou) si na smartfóne zahráte nenáročné hry. Na graficky pokročilejšie aktivity však radšej zabudnite. Nokia 5.3 dosiahla v AnTuTu Benchmark 166 680 bodov.

Odomykanie: Skener odtlačkov prstov je starou dobrou voľbou

Nokia 5.3 ponúka hneď dva moderné spôsoby odomykania, a to pomocou tváre, alebo klasicky priložením prsta na skener odtlačkov prstov, ktorý sa v tomto prípade nachádza na zadnej strane zariadenia.

Ten funguje bez problémov, je rýchly, spoľahlivý a pochvaľujem si aj jeho umiestnenie – vždy mi doň zapadne ukazovák na pravej ruke. Ešte ideálnejšie by bolo, keby jeho pozícia bola ešte o trochu nižšia, no to je iba drobný detail.

nokia 5.3 zadná strana

Odomykanie tvárou je potom veľmi pomalé a mnohokrát neúspešné. Na dobrom svetle sa samozrejme telefón odomkne, no v tmavých svetelných podmienkach budete prinútení používať skener odtlačkov alebo vami nastavený vzor, PIN alebo heslo.

Koniec koncov, samotné rozpoznávanie prsta je v tomto modeli niekoľkonásobne rýchlejšie, ako identifikácia tváre, ktorá prebieha iba vďaka prednej “selfie” kamere, takže o bezpečnosti je možné taktiež trochu polemizovať.

V nastaveniach sa však nachádza možnosť overenia vedomia, takže predpokladáme, že oči musí mať dotyčný otvorené, aby nedošlo k odomknutiu počas toho, ako daná osoba spí.

Operačný systém: Nie je čistý Android ako čistý Android

Keď sa povie čistý Android, tak mnohí si predstavenia tú najlepšiu a najrýchlejšiu podobu najpopulárnejšieho operačného systému. Nokia 5.3 je konkrétnejšie dokonca zapojená do programu Android One, ktorý by používateľovi mal priniesť pocit, ako zo smartfónov modelového radu Google Pixel.

To znamená, že Nokia 5.3 by mala prinášať pravidelné, mesačné aktualizácie s novými bezpečnostnými záplatami a dve veľké updaty systému. Hovoril som aj niečo o dokonalej plynulosti, ktorou by čistý Android mohol disponovať, no v tomto prípade to určite nie je pravdou.

Azda najdôležitejším faktorom je aj odladenosť systému, ktorá je tu na zlej úrovni a ako som už v časti výkonu spomínal, animácie sú veľmi trhané a celý telefón pôsobí pomalým dojmom. Nenároční si samozrejme veľa pýtať od mobilného telefónu nebudú, no toto už ani na smartfóne nižšej strednej triedy nechcem vidieť.

Presuňme sa však k samotným vymoženostiam operačného systému. Rád by som spomenul, že Nokia do systému nepridala absolútne nič, čo bude pre väčšinu z vás iba výrazným plusom. Nenájdete tu žiadne predinštalované aplikácie, no na druhú stranu ani nejaké prídavné funkcie.

Prídavkom je možno len tlačidlo na vyvolanie inteligentného asistenta (v predvolenom nastavení toho od Google), spolu s aplikáciou fotoaparátu. O nej si však niečo viac povieme v následujúcej časti recenzie.

Čo sa týka vstavaných aplikácií, tak určite je dobrou správou, že tu nájdeme všetko od amerického giganta Google. Tým myslím Google Fotky, Správy Google, Telefón Google, Kalendár, Hodiny, Asistent, Vyhľadávanie, YouTube, Mapy, Files a mnohé ďalšie dobré appky, ktoré budete využívať.

Počas testovania som dostal aj aktualizáciu systému

Na záver by som ešte rád dodal, že telefón má vo svojom uzamykacom tlačidle integrovanú notifikačnú LED diódu, ktorá vyzerá skutočne štýlovo a elegantne. Jej fungovanie je možné pre jednotlivé appky ponastavovať, no extrémne otravné boli momenty, kedy táto LED blikala aj po tom, ako som dané upozornenie prečítal alebo odstránil zo stavovej lišty. Predpokladám tak, že ide o akúsi softvérovú chybu.

Fotoaparáty: Poteší prítomnosť ultra širokouhlého objektívu

Hlavný fotoaparát novej Nokie 5.3 má rozlíšenie 13 MP a svetelnosť f/1.8. Tomuto senzoru sekunduje ďalší, 5 MP, ultra širokouhlý snímač. Keďže má smartfón na svojej zadnej strane kamery hneď štyri, mnohí budú polemizovať nad tým, či sa v tejto cenovej kategórii dostalo aj na teleobjektív.

Žiaľ, nie je tomu tak a dočkáme sa iba dvojice 2 MP snímačov, pričom jeden slúži na vytváranie makro fotografií a druhý využijete na vytvorenie lepšieho hĺbkového efektu v portrétovom režime. Video je možné nahrávať v rozlíšení až 4K, no mnohí zvolia práve 1080p, kvôli menšej veľkosti vytváraného videosúboru.

nokia 5.3 fotoaparát a skener odtlačkov

Nahrávané video primárnou kamerou má tendenciu stále preostrovať, aj keď to nie je potrebné. Na monitore počítača navyše nevyzerá veľmi dobre. Na pohľad ešte horšie je video zo širokouhlej kamery, no tu sa už nestretneme s neustálym preostrovaním. To bude zrejme z dôvodu, že tento snímač ani automatickým ostrením nedisponuje.

Nokia 5.3 nahráva iba pri 30 fps

V obidvoch rozlíšeniach sa výsledný klip vyznačuje snímkovou frekvenciou 30 fps. Spomeniem aj prednú “selfie” kameru, ktorá má rozlíšenie 8 MP a svetelnosť f/2.0. Tá ma v dennom svetle milo prekvapila a na občasné fotenie bohate postačí. Dokáže nahrávať aj Full HD video.

nokia 5.3 výrez

Samotná aplikácia fotoaparátu je doplnená Nokiou, čo je plusom, keďže kamera v čistom Androide nedisponuje žiadnymi výraznými, prídavnými funkciami. Tým teraz samozrejme nemyslím Google Camera s HDR+. Appka dokáže rozpoznať rôzne scény, na ktoré sa cez objektív dívate. Následne bude výsledná fotografia prispôsobená prostrediu, v ktorom fotografujete, respektíve sa konečná snímka optimalizuje pre videné objekty.

Nokia 5.3 nočný režim síce má, no nestojí za to

Prepínanie medzi trojicou použiteľných snímačov je veľmi jednoduché a intuitívne, za čo výrobcovi dávam palec nahor. Nič praktickejšie a jednoduchšie nepoznám, ako tento použitý spôsob nad tlačidlom spúšte. Samozrejmosťou je nočný režim, ktorý svoju prácu síce vykonáva, no krásne večerné zábery vám rozhodne nevyčaruje.

nokia 5.3 fotoaparát

Chýbať nesmie ani režim HDR, portrét (ktorý funguje obstojne, no na drahšie modely nemá), fotografovanie pohyblivých objektov, integrácia Google Lens, časovač, spomalený záber so snímkovou frekvenciou 120 fps, časozber či panoráma.

Vo všeobecnosti tu však nájdete hlavne tie najzákladnejšie funkcie fotografovania, ako môžete vidieť na uvedených snímkach obrazovky. Koniec koncov, nejde o nijak špičkové fotoaparáty a výsledné zábery sú nanajvýš obstojné, no nenáročných rozhodne zaujmú dobrým kontrastom v tých najlepších svetelných podmienkach.

Pozornejšie oko si však všimne rozmazanie k okrajom snímky. Fotografie, vyhotovované primárnym senzorom, sú však extrémne podexponované v prípade slabšieho, alebo dokonca aj príliš silného okolitého svetla. Lepšie to však paradoxne je v prípade toho ultra širokouhlého senzora, kedy fotografie majú expozíciu nastavenú zväčša dobre. O kvalite konečných výsledkoch však možno pochybovať z pohľadu na iné faktory.

Fotky majú nielen že primálo detailov, kvôli nižšiemu rozlíšeniu, ale sú aj menej ostré a nevyzerajú príliš okulahodiaco ani na obrazovke mobilu, nie to ešte pri detailnejšom pohľade a po priblížení. 2 MP makro snímač je potom prakticky rovnaký, ako ďalšie 2 MP snímače s rovnakou funkcionalitou v ostatných zariadeniach od iných značiek. Tie zrejme používať ani nechcete a nachádza sa tu spolu s tým hĺbkovým iba do počtu, aby bolo dovŕšené kvarteto fotoaparátov v nie drahom telefóne. Farebné podanie je ale celkom slušné, vzhľadom na cenu zariadenia.

Testovacie fotografie:

Portrét
Večerná fotografia

Predný fotoaparát:

Testovacie video:

Testovacie širokouhlé video:

Konektivita: Nemá čím sklamať

Aj lacnejšia cenová kategória smartfónov začína byť dobre vybavená, čo sa týka konektivity. Dokonca sú na tom tieto modely častokrát aj lepšie, práve vďaka prítomnosti 3,5 audio jack konektoru na drôtové slúchadlá.

S ním prichádza aj podpora pre staré dobré FM rádio, ktorého funkciu som úprimne počas dovolenky dokonca aj využil. Keďže má Nokia 5.3 podporu NFC, priložil som ju k môjmu bezdrôtovému reproduktoru, čím som ju spároval ako Bluetooth zariadenie a začal som toto rádio vysielať do reproduktoru.

Keď som už spomenul ten Bluetooth, jeho verzia je 4.2. Samozrejme, všetko sa dialo so zapojenými slúchadlami z balenia. Funkcia, ktorú už vďaka online streamom rádií využije skutočne málokto, no vždy ma poteší, keď tu je.

nokia 5.3 nabíjací port

Ste napríklad niekde na chate a už vás omrzeli pesničky z vášho uloženého playlistu, FM rádio môže byť v oblastiach so slabým, poprípade žiadnym pokrytím mobilného, dátového signálu dobrou voľbou.

Vráťme sa však späť k nášmu testovanému zariadeniu. Smartfón môže slúžiť aj ako skvelý navigátor, vďaka GPS, A-GPS, GLONASS či BDS. Na záver tu máme aj dvojpásmovú WiFi, ktorej 5 GHz pásmo nespôsobovalo žiadne problémy, narozdiel od mnou predošle testovaných modelov od iných výrobcov.

nokia 5.3 3,5 mm jack

Je tu aj WiFi Hotspot a WiFi Direct. Na samotný záver tejto časti recenzie spomeniem aj fakt, že nabíjací a dátový konektor USB-C tu nie je vo verzii 3.0, ale dočkáme sa iba staršieho a pomalšieho označenia 2.0. Našťastie však je prítomná funkcia USB OTG, ktorá povolí pripojenie prenosných zariadení, ako napríklad klasického USB kľúča s flash pamäťou.

Slot na SIM karty je hybridný, pretože Nokia 5.3 podporuje rozšírenie internej pamäte o microSD kartu. Takže je na vás, či sa rozhodnete pre vloženie dvoch nanoSIM kariet, alebo jednej nanoSIM, v kombinácii s microSD.

Batéria: Od smartfónu Nokia 5.3 bolo možné očakávať ešte viac

Vzhľadom na to, že Nokia 5.3 v sebe ukrýva batériu o kapacite 4 000 mAh a má iba HD+ displej, práve od nej som očakával priam najviac zo všetkého. Nuž, milo prekvapený som neostal, ale zas ani priam sklamaný.

Z počiatku som očakával skutočne perfektnú výdrž, ktorá by ma oslovila aj siedmymi hodinami zapnutej obrazovky na jedno nabitie. Dočkal som sa však zhruba päť a pol hodín, čo nie je vôbec zlé, no vzhľadom na nenáročnú výbavu a pomerne veľký akumulátor by aj mnohí ďalší očakávali viac.

Nabíjanie z 0 % na 100 %:

  • 15 minút – 11 %
  • 30 minút – 39 %
  • 45 minút – 51 %
  • 60 minút – 65 %
  • Plné nabitie – 2 hodiny a 5 minút

Je pravda, že telefón ma previedol jedným dňom a aj časťou ďalšieho, no lepšia optimalizácia by podľa môjho názoru dokázala priniesť ešte lepšie hodnoty. Potešiť vždy dokáže prítomnosť rýchleho nabíjania. Tento segment mi však radosť nespravil, pretože Nokia do krabičky pribalila iba doslova maličkú, 10 W nabíjačku, ktorá mobil nabije za únavné dve hodiny.

Keďže ide očividne o smartfón pre nenáročných, ktorí ho budú prednostne používať na telefonovanie, je možné rátať s pohodlnou, dvojdňovou výdržou. Pri používaní internetu a ďalších bežných vecí, na ktoré inteligentné telefóny slúžia, Nokia 5.3 vydrží zhruba ten jeden deň.

Záverečné zhodnotenie Nokia 5.3: Veľmi (ne)ľahké rozhodnutie

Z Nokie 5.3 mám skutočne zmiešané pocity. Na papieri nejde zas o tak zlý smartfón, no v praxi nám ukazuje niečo úplne iné. Žiaľ, v tom horšom slova zmysle. Asi som ešte nevidel telefón s takým potenciálom, aký má práve tento a žiaľ, zrejme horšie optimalizovaný softvér tieto nádeje poriadne zahodil.

Pevne verím, že si dá výrobca na následujúcich aktualizáciách záležať a podarí sa opraviť mnohé veľké muchy tohto dizajnovo krásne spracovaného zariadenia. Určite sa nepodarí doladiť všetko, no budem rád, ak bude Nokia 5.3 aspoň trochu konkurencie schopná.

nokia 5.3 zadná strana

Zatiaľ však ide o nie veľmi rozumnú voľbu pre nový smartfón a myslím si, že ju v dnešnej dobe tromfne prakticky hociktorý, cenovo rovnako nastavený mobil, poprípade aj nejaký ešte lacnejší. Áno, fotoaparáty sú celkom obstojné, no konkurencia má ešte lepšie.

Výdrž batérie je nanajvýš dobrá, no prečo by nemohla byť vzhľadom na špecifikácie ešte lepšia. Toto ani nehovorím o systéme a celkovo o výkone. Nokia 5.3 proste občas nezvládne ani tie najzákladnejšie akcie, ako plynulé stiahnutie stavovej lišty a rýchle zapnutie appky kliknutím na notifikáciu.

nokia 5.3 predná strana

Toto sa na novodobých smartfónoch jednoducho nesmie stávať. Neviem, ako to bude s týmto modelom v budúcnosti, no zatiaľ by som ho určite nikomu neodporučil. Váš názor môže byť trochu iný, ako ten môj, no mám skúsenosti aj s ďalšími smartfónmi pod 200 € a takéto problémy by som aktuálne nemal ani s mojím starým Honorom 4C z pred pár rokov, ktorý ma vtedy stál 159 €, a to je už na zamyslenie.


Konkurencia:

Xiaomi Redmi Note 9 vs. Nokia 5.3

V tej nižšej cenovej kategórii očividne jasne dominujú čínsky giganti. Jedným z nich je aj Xiaomi, konkrétnejšie s modelom Redmi Note 9. Ten za zhruba rovnakú čiastku ponúkne podstatne krajší, 6,53-palcový, Full HD+ displej, spolu so 48 MP fotoaparátom, ktorému spoločnosť robia hneď ďalšie tri snímače, nachádzajúce sa na zadnej strane. Batéria s kapacitou 5 020 mAh s určitosťou ukáže, ako sa s vysokokapacitným akumulátorom má narábať.

redmi note 9

Osemjadrový procesor o maximálnej frekvencii 2 GHz, v kombinácii so 4 GB operačnej pamäte predstavujú akýsi pomyslený ideál pre lacnejší smartfón. V krátkosti, Xiaomi Redmi Note 9 svojimi parametrami má schopnosť zaradiť sa do strednej triedy zariadení, no kvôli vcelku nízkej cene ide o extrémne silného konkurenta, ktorý Nokiu 5.3 tromfne prakticky vo všetkom.


Huawei P40 Lite vs. Nokia 5.3

Ak sa vám podarí prehrýzť fakt, že tento smartfón nedisponuje službami Google, ide o skvelého kandidáta na kúpu lacnejšieho modelu. Cenou sa opäť prakticky nepohnete a zároveň mnoho dostanete. Prednej strane Huawei P40 Lite dominuje veľký, 6,4-palcový LCD displej s Full HD+ rozlíšením.

Huawei P40 Lite

Podobne, ako v prípade vyššie spomínaného modelu, aj hlavný snímač tohto zariadenia disponuje rozlíšením 48 MP, pričom sa v štvorcovitom priestore v ľavej hornej časti zadnej strany nachádza celé kvarteto snímačov do zálohy. To sa veľmi podobá na riešenie od amerického rivala Apple. Batéria s kapacitou 4 200 mAh sa postará o slušnú výdrž. Telefón má až 6 GB RAM a 128 GB internej pamäte.


Samsung Galaxy A21s vs. Nokia 5.3

Na záver spomeniem aj schopného konkurenta značky Samsung. Reč je o modeli Galaxy A21s, respektíve jeho verzii s 3 GB RAM a 32 GB interného úložného priestoru. Aj napriek faktu, že tieto parametre sú istým downgradom, v porovnaní s Nokiou 5.3, zariadenia od Samsungu zväčša zaistia lepšiu optimalizáciu, lepšie kamery a krajšie obrazovky.

Samsung Galaxy A21s multitasking

V tomto prípade tu však máme podobný, 6,5-palcový displej, s HD+ rozlíšením. Vylepšením je však opäť 48 MP fotoaparát, ktorému spoločnosť robí ďalšia trojka snímačov. Od batérie je navyše možné očakávať ešte o niečo viac, keďže jej kapacita bola navýšená na pekných 5 000 mAh.


5.3

Nokia 5.3

Z Nokie 5.3 mám skutočne zmiešané pocity. Na papieri nejde zas o tak zlý smartfón, no v praxi nám ukazuje niečo úplne iné. Žiaľ, v tom horšom slova zmysle. Asi som ešte nevidel telefón s takým potenciálom, aký má práve tento a žiaľ, zrejme horšie optimalizovaný softvér tieto nádeje poriadne zahodil.

Pevne verím, že si dá výrobca na následujúcich aktualizáciách záležať a podarí sa opraviť mnohé veľké muchy tohto dizajnovo krásne spracovaného zariadenia. Určite sa nepodarí doladiť všetko, no budem rád, ak bude Nokia 5.3 aspoň trochu konkurencie schopná.

Zatiaľ však ide o nie veľmi rozumnú voľbu pre nový smartfón a myslím si, že ju v dnešnej dobe tromfne prakticky hociktorý, cenovo rovnako nastavený mobil, poprípade aj nejaký ešte lacnejší. Áno, fotoaparáty sú celkom obstojné, no konkurencia má ešte lepšie.

Výdrž batérie je nanajvýš dobrá, no prečo by nemohla byť vzhľadom na špecifikácie ešte lepšia. Toto ani nehovorím o systéme a celkovo o výkone. Nokia 5.3 proste občas nezvládne ani tie najzákladnejšie akcie, ako plynulé stiahnutie stavovej lišty a rýchle zapnutie appky kliknutím na notifikáciu. Toto sa na novodobých smartfónoch jednoducho nesmie stávať.

zobraziť celú recenziu
70 %
Konštrukcia a dizajn
50 %
Displej
30 %
Výkon
60 %
Výdrž batérie
70 %
Cena
40 %
Fotoaparát

  • Pekný dizajn
  • Skvelé pamäťové hodnoty
  • Dobrá konektivita
  • Fotoaparáty v dobrom svetle
  • Notifikačná LED v tlačidle
  • Čistý Android

  • Slabý výkon
  • Zlá optimalizácia
  • Batéria mohla vydržať dlhšie
  • Pomalé nabíjanie
  • Iba HD+ displej
  • Konkurencia ponúkne viac
30.8.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+