MojAndroid

Rok 2020 nebude priať ani smartfónom. Ich predaj by sa mal medziročne výrazne znížiť, prvý kvartál tohto roku potom ukazuje až dvojciferný prepad. To nie je dobrá vyhliadka pre výrobcov.

Užitočné odkazy:

Prvý kvartál 2020 s poklesom cez 10%

Spoločnosť IDC (International Data Corporation), ktorá sa zaoberá prognózami na celosvetových trhoch, prišla s už dlhšie očakávanými odhadmi na trhu smartfónov. V dobe, keď sa odkladajú prezentácie veľkých značiek a zrušil sa taktiež najdôležitejší európsky veľtrh v Barcelone, je na mieste iba jedna otázka.

Ako veľmi sa nový COVID-19 prejaví práve na tomto trhu? A majú vôbec výrobcovia šancu sa tomuto trendu znižovania predaja vyhnúť? Odhad prepadu je pre prvé tri mesiace roku 2020 až na úrovni 10,6%. Je to síce krátkodobý pokles, avšak výrazný. Ako sa naplní táto prognóza, sa ukáže pri číslach, ktoré sa zostavia za mesiac január až marec tohto roka.

Ak si pozrieme celoročné dáta, tu je už situácia pre jednotlivých výrobcov priaznivejšia. Napriek tomu je celoročný trend stále klesajúci a mal by sa podľa odhadov ustáliť na strate 2,3 %. To znamená pokles objednávok a vôbec záujmu o nový nákup vo finančnom vyjadrení na úrovni 1,3 miliardy USD. Práve prvý kvartál je na tom najhoršie, pretože mnohé čínske firmy, ktoré sú kľúčovým partnerom amerických, ázijských ale aj európskych výrobcov, niekoľko týždňov kvôli COVID-19 stáli.

Pomôcť by mohol rozvoj sietí 5G

A to sa proste pri neustále bežiacich linkách musí prejaviť. Dosť pomôže zásah čínskej vlády, ktorá už pracuje na stimuloch, pretože jej záleží na tom, aby jej firmy eliminovali straty. To, čo má zachrániť celý rok, no až na jeho sklonku, je záujem a rozvoj 5G siete. Má sa však prejaviť zvýšeným záujmom o nové modely a teda aj nárastom výroby až pre rok 2021. Novinky, ktoré sa mali odhaľovať a predstavovať v Barcelone sa tak musia presúvať. Výrobcovia musia nájsť novú stratégiu na ich uvedenie. Pomôcť môžu práve 5G siete.

Ešte horšie to vyzerá na samotnom čínskom trhu. Jeho pokles v oblasti smartfónov sa odhaduje až na úrovni 40%. Ak sa dnes spotrebitelia uskromňujú a váhajú, tak práve tento trend sa javí ako zásadný aj v Číne. Malé a stredné firmy, ktoré sú hlavným zdrojom výroby komponentov pre telefóny svetových značiek, majú útlm výroby už vyše mesiaca. Aj jej obnovenie je pomalé a najmä spotrebitelia sú ešte pomalší, pokiaľ ide o nové nákupy.

Európa a Slovensko

Ak je plánovaný pokles pre celosvetový predaj na prvý kvartál tohto roka cez 10%, je to aj pre náš región určujúce číslo. Zrejme sa nemusí naplniť v takej výške, pretože nástup vírusu je u nás oneskorený a zatiaľ nie tak drastický. Čiže ľudia sa neobmedzujú v bežnej spotrebe. Oveľa dôležitejší bude pre Slovensko a Európu druhý kvartál 2020, kedy sa naplno prejavia účinky nového globálneho hráča, ktorým je COVID-19.

Náš tip
Koronavírus: Ministerstvo zdravotníctva rozposlalo SMS s odporúčaniami
9.3.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+