Utopený smartfón alebo tablet, ktorý navlhol v batohu počas silného dažďa. To nie sú názvy hororových filmov, ale nepríjemné udalosti, ktoré sa môžu prihodiť každému z nás. Chvíľka nepozornosti a váš smartfón sa ocitne v kope snehu, vo vani, v hrnci, či pri najnepríjemnejšom scenári – v záchode. Čo však robiť, keď sa to stane? Hlavne treba zachovať chladnú hlavu a vykonať niekoľko základných krokov:
- Smartfón či tablet čo najskôr vytiahnite z vody, snehu alebo iného vlhkého prostredia, aj v prípade, že vám to bude nepríjemné (spomínaný záchod). Čo najrýchlejšie z neho vytiahnite batériu. Ak vaše zariadenie nemá vymeniteľnú batériu, jeho šanca na záchranu je nižšia, no dopredu sa nevzdávajte! Ak ste to stihli do 10 sekúnd, je veľká šanca, že vaše zariadenie neutrpí veľkú ujmu.
- Odoberte všetky jeho kryty a zostatkovú vodu jemne osušte, najlepšie hygienickou vreckovkou, vatovým vankúšikom alebo kuchynskou handrou, ktorá dobre saje. Príliš však na zariadenie netlačte, aby to nemalo opačný efekt, teda aby ste vodu nevtlačili ešte hlbšie do zariadenia.
- Vyberte zo smartfónu SIM a pamäťovú kartu – tie by mali byť aj po navlhnutí v poriadku. Spolu s krytmi ich odložte na suché miesto.
- Smartfón (tablet) aj s vybranou batériou vložte do nádoby, do ktorej pridáte látku pohlcujúcu vlhkosť. Dobre poslúži klasická ryža, vysušovadlo silikagél, ktoré väčšinou nájdete v malých sáčkoch pri elektronike, v topánkach alebo pri oblečení, prípadne iná látka, ktorú vám odporučia odborníci (zeolit, …). Nádobu uzatvorte a nechajte na suchom mieste 1-2 dni.
- Po 1-2 dňoch dôkladne zariadenie prezrite, či na ňom nevidíte stopy vlhkosti, poskladajte opäť všetky časti tam, kde patria a zariadenie zapnite.
- Ak nevidíte žiadne stopy po vlhkosti (na displeji, nefungujúci mikrofón alebo reproduktor, …) a smartfón či tablet sa dá použiť na všetky bežné činnosti, zrejme ste uspeli. Ak však máte akékoľvek pochybnosti, nechajte si zariadenie prezrieť v autorizovanom servise aj za cenu, že by ste mali za opravu zaplatiť (na zavhlnutie či utopenie zariadenia sa nevzťahuje záruka od výrobcu).
Čo určite v prípade utopenia či navlhnutia smartfónu nerobiť:
- Na vysušenie nepoužívajte fén! Silný prúd vzduchu a jeho vysoká teplota súčiastkam vo vašom zariadení určite nepomôžu, ale skôr mu uškodia.
- Nesnažte sa z navlhnutého zariadenia vytriasť alebo vyfúknuť vodu! Opäť by ste svojmu mobilu mohli iba viac uškodiť.
- Nesnažte sa zariadenie vysušiť vzdušným kompresorom! Zostatkovú vodu by ste mohli vzduchom dostať až k citlivej elektronike.
- Nestláčajte zariadenie v rukách a nepokladajte naň ťažké predmety! Tlak by mohol spôsobiť opäť zatlačenie vody na nechcené miesta.
V prípade akýchkoľvek pochybností, neistoty alebo nezrozumiteľnosti sa do sušenia zariadenia doma nepúšťajte a navštívte odborný servis, kde vám poradia, prípadne vám zariadenie za poplatok vysušia. Taktiež treba počítať s oxidáciou, ktorá sa môže vytvoriť na elektronických súčiastkach navlhnutého zariadenia po určitej dobe (rádovo v týždňoch až mesiacoch), čo nakoniec môže viesť k jeho celkovej nefunkčnosti.
Na záver už len pripomíname, že najlepšou ochranou je prevencia, teda ak sa chystáte do vlhkého prostredia (k vode, na svah, do vane,…) svoje zariadenie odložte tak, aby nemohlo dôjsť ku kontaktu s vodou, prípadne si zaobstarajte vodotesné obaly (tu nájdete recenzie na niekoľko z nich) alebo v prípade, že vo vlhkom prostredí pracujete pravidelne, zakúpte si jeden z odolných smartfónov – Samsung Galaxy S4 Active, Sony Xperia Z, Sony Xperia Z1, Samsung Galaxy XCover (1,2), Caterpillar či iný.
ryza nefunguje :)
jasne ze nefunguje :D je to iba internetovy hoax :p https://www.pcexpres.sk/blog/zachrani-ryza-namoceny-mobil-fakt-alebo-fikcia
A čo tak ho vymočiť v destilovanej vode? Tá sa predsa dostane tam kde bežná voda, tzn by mala byť väčšia šanca, že minerály a ostatné stopové prvky by mala destilovaná voda “vytiahnuť”. Ja som takto skúšal na kamarátovom Desire a okrem displaya išlo všetko, teda reproduktor ešte mal v sebe vodu, takže znel srandovno.
http://www.youtube.com/watch?v=4H-akJBkJhY&feature=c4-overview-vl&list=PLpyLxegqPeAYhv82fqiQZTAXyBlZGCTxo
2:40 – čo spraví ryža s utopeným mobilom :)
Nemali by sme urobiť krok 3 ešte pred krokom 2?
ja len dodám, že použiť silikagel zo sáčkov z topánok a elektroniky môže byť ošemetné, keďže tých sáčkov by bolo treba celkom veľa. Oveľa lepšia a efektívnejšia cesta je ísť do chovproduktu a tam si kúpiť celý pytel :D Používa sa ako podstielka pre mačky a zrná toho silikagélu sú aj väčšie, čo bude asi aj vhodnejšie ako tie drobné kúsky čo sú v tých sáčkoch.
ach….upada to tu…ze RYZA a látku pohlcujúcu vlhkosť…:DDDD chcel by som vidiet jeho mobil po tej ,,procedure”..:DDD
Tomáš, máš osobné skúsenosti so sušením zariadenia alebo tento komentár vznikol na základe nejakých iných vedomostí?
Ak neveríš tomu, čo sme v tomto návode napísali, tak ti odporúčam kliknúť na odkaz v TIP-e, ktorý sme uviedli v tomto článku. Nájdeš tam video, ktoré ťa presvedčí o tom, že aj ryža ti v takomto prípade môže pomôcť :-)
Ondrej, tak ryza na 1000% nefunguje skor este poskodi mobilu (prach, spina, male kusocky ryze) najlepsie co najskor rozobrat na co najmesie suciastok a nechat vysusit – teraz v zime polozit utierku na teply radiator (ale nie horuci) a na to polozit rozobraty mobil a modlit sa aby sa co najmenej poskodil t.j. aby tam bolo co najmenej vody
Ono zas asi netreba vkladať telefón do ryže, ktorá nie je úplne čista a ešte plná menších častíc. Určite nie do takej, ako to vkladali páni odborníci v nižšie uvádzanom video, až som sa musel zasmiať nad tým. Ryža vlhkosť pohlcuje, ale zas netreba do nej vkladať všetkú dôveru. Tak ako sa píše aj v návode, treba čo najrýchlejšie rozobrať, vysušiť a potom zvyšnú vlhkosť nechať pohltiť ryžou.
napisete a) aj to je blbost a nenapisete b) (este vacsia) a to ze bezny clovek po taktomto hlupom videu nalozi mobil do ryze ktora vlhkosti sice mozno pohlti, ale dokonale zanesie kompletne vsetky porty, atd… nejako sa nikde nepise o tom zeby ryza mala byt prebrana zbavena malych ciastociek, prachu atd. a najlepsie ked s mobilom vobec do styku nepride…
S ryžou máme v redakcii osobné skúsenosti, takže môžem potvrdiť, že nám už pomohla zachrániť nejeden mobil :-)
Ja som mal htc one tyzden v ryzi a aj tak je mrtvy … neviem co s nim teraz
Vytiahnut baterku a naist niekoho kto tomu rozumie naozaj :)
Ako mam na iPhone vytiahnut baterku? Sakra :)
kladivom
Mne fen pomohol. Za hodku po suseni sa telefon po pade do WC uz dal aj zapnut, menil sice farby ako na diskoteke, ale rano uz bol v pohode.
prosim tu radu s ryzou odtial vyhodte, nedavno tusim o2 robil reklamne video spolu so SME a nejakym servisom kde sa zaoberali touto temou a vyskusali aj ryzu, ten mobil to uplne zasvinilo a prakticky to znemoznilo opravu.
ako latku pohlcujucu vlhkost staci obycajny suchy vzduch, cize staci polozit nad(nad, nie na!) teply radiator v dostatocnej vzdialenosti a nechat ho tak nejaky den, dva.
Precital som si tento clanok v den jeho vydania
Den na to , som si polozil galaxy nexus na policku hned vedla kvetinaca a frajerka polievala kvety :)))
tak po cca 8 hodinach som si spomenul ze by som ho mohol dat aj nabit pridwm k policke a tamobrovska mlaka a nexus presne v strede.tym ze bol otoceny zadnounstranou dole tak sa voda dostala upne vsade.
Takze zacal som rozonratim baterky plne vody
Simka plna vody
Ram plny vody
Podla stranky na rozobranie mobilov som sa ako pustil do rozoberania tel. Az som ho rozobral upne do srobika a upne vysusil papierovimi vreckovkami.
Zaoxidovane casti som prekartaconal zubnou kefkou a liehom.
Poskladal a dal este preistotu na radiator vysusit.
Po dvoch dnoch som sa odhodlal poskladat a pretoze bola bat.upne bybita zapojit na nabijacku.
Po 10min sa objavila na displayi baterka
Potom som ho zapol a vsetko odskusal.
Telefon zatial bezi ba dokonca lepsie ako predtym (neustale saa mi zapinalo a vypinalo podsvietenie dysplayu)
Nastastie bola baterka v momente namocenia upne vybita.
Tolko moja skusenost.
bude mi fungovať ešte fungovať pamäťovka keď som vyprala celý mobil…. manžel ju skúšal a nešla ale bola by tam ešte šanca že sa neskôr bude dať spustiť??
Ahoj, je tam šanca, že by fungovala, lebo ide o pasívne médium, nemá v sebe žiadnu baterku ani zdroj energie. Skús ju poriadne vysušiť a potom skúsiť, či funguje.