MojAndroid

Smart hodinky si našli miesto v živote mnohých používateľov. Okrem možnosti jednoducho skontrolovať čas ponúkajú aj funkcie na podrobné sledovanie zdravia či rýchly prístup k niektorým základným aplikáciám. Avšak čo väčšina hodiniek nevie, je pripojiť sa na internet nezávisle od smartfónu alebo niekomu zavolať a poslať SMS správu. V tomto prípade prichádzajú na rad špeciálne smart hodinky so SIM kartou.

Dnes sa bližšie pozrieme na to, ako smart hodinky so SIM kartou pripojiť do siete, čo je potrebné mať na pamäti pred ich kúpou a nakoniec si predstavíme výber najlepších modelov na trhu.

Čo je eSIM?

Do smart hodiniek nie je potrebné vkladať plastovú SIM kartu, ale do 4G siete ich pripojíte pomocou takzvanej elektronickej SIM karty (eSIM). Dnes na Slovensku túto technológiu podporujú už všetci operátori. Stačí na pobočke alebo prostredníctvom infolinky vášho operátora požiadať o vygenerovanie aktivačného QR kódu, pomocou ktorého si do zariadenia nahráte SIM profil. Následne budete môcť klasicky telefonovať, dátovať aj posielať SMS správy.

Vaše nové smart hodinky so SIM kartou budú potrebovať samostatné telefónne číslo

V prípade smart hodiniek je táto technológia veľmi užitočná, keďže dávať klasickú SIM kartu do tak malého zariadenia by bolo nepraktické. Taktiež to výrobcom dáva možnosť využiť ušetrený priestor na zlepšenie vnútorných komponentov.

Má však aj jednu veľkú nevýhodu – eSIM v hodinkách musí mať iné telefónne číslo ako SIM karta (či už elektronická alebo plastová) vo vašom smartfóne. To znamená, že si budete musieť vybaviť druhý paušál alebo predplatenú kartu, čo zvýši vaše pravidelné výdavky za telefón. Taktiež si budete musieť nastaviť presmerovanie hovorov alebo dať vašim známym vedieť, že máte ešte jedno číslo, na ktorom vás môžu zastihnúť.

Smart hodinky so SIM kartou: Podľa čoho si vybrať?

Smart hodinky so SIM kartou môžu byť drahšie ako hodinky bez tejto funkcionality. Cena sa samozrejme odvíja aj od iných faktorov, ktoré je potrebné pri kúpe zvážiť, ako napríklad kapacita batérie, senzory alebo možnosti pripojenia. Taktiež počítajte s horšou výdržou batérie.

Výber konkrétneho modelu je už na vás. Pokiaľ ste smart hodinky nikdy nevlastnili a neviete, podľa čoho si vybrať, je dobré premyslieť si, na čo ich plánujete používať. Nižšie nájdete prehľad základných parametrov, na základe ktorých si môžete vybrať hodinky vhodné pre vás.

Špecifikácie: Veľkosť a rozlíšenie displeja, RAM a kapacita batérie

Veľkosť hodiniek, od čoho sa následne odvíja aj veľkosť displeja, je jedným z dôležitých faktorov, ktorý určuje, ako vám nové zariadenie bude sedieť a či jeho nosenie bude pohodlné. Smart hodinky väčšinou nájdeme vo veľkostiach od 40 mm do 46 mm. Čo sa týka samotného displeja, väčšina výrobcov používa pestré a šetrné AMOLED panely. Pri výbere si môžete všimnúť aj rozlíšenie, spravidla platí, čím väčšie, tým krajší obraz displej ponúkne.

Rovnaké pravidlo platí aj pri kapacite RAM a batérie. Dostatok RAM zaručuje, že zariadenie bude bežať plynule a prepínanie medzi funkciami zvládne rýchlo a bez zásekov. Smart hodinky v súčasnosti ponúkajú okolo 1 – 2 GB RAM. Kapacita batérie udávaná v jednotke mAh zas určuje, ako dlho hodinky vydržia na jedno nabitie. V tomto prípade do hry vstupujú aj iné faktory, ako intenzita používania a softvérová optimalizácia, preto výrobcovia udávajú výdrž aj v hodinách alebo dňoch. To nám lepšie priblíži, koľko zariadenie skutočne vydrží.

Senzory a sledovanie fyzickej aktivity

Väčšina smart hodiniek ponúka sadu základných senzorov a funkcií na sledovanie zdravia, vrátane merača krokov a senzoru na sledovanie srdcového tepu. Taktiež ponúkajú aspoň zopár typov cvičení, ktoré dokážu sledovať a funkcie na sledovanie spánku. Športovci alebo používatelia, ktorí chcú mať podrobnejší prehľad o svojom zdraví, by sa mali porozhliadnuť po hodinkách s podporou viacerých typov fyzickej aktivity, s technológiou GPS alebo so senzorom na meranie okysličenia krvi.

Konektivita: Bluetooth a LTE sú samozrejmosťou, ale čo NFC?

Technológie Bluetooth a v tomto prípade aj LTE konektivita je na smart hodinkách samozrejmosťou. Avšak často žiadanou možnosťou býva aj podpora NFC, ktorá umožňuje vykonávať bezkontaktné platby. Jej dostupnosť však ovplyvňuje aj operačný systém hodiniek a nie pomocou všetkých hodiniek s NFC je na Slovensku možné platiť.

Operačný systém

V prípade, že si do hodiniek budete chcieť stiahnuť ďalšie aplikácie alebo plánujete pomocou nich bezkontaktne platiť, skontrolujte si, na akom operačnom systéme bežia. Wear OS je v súčasnosti systém s najlepšou podporou aplikácií tretích strán a taktiež podporuje bezkontaktné platby aj na Slovensku. Zvykne však zaostávať v optimalizácii batérie.

Operačný systém Tizen, na ktorom bežia staršie hodinky od Samsungu, síce ponúka lepšiu výdrž batérie, no výber aplikácií tretích strán je veľmi limitovaný. Podobne je na tom aj HarmonyOS od spoločnosti Huawei, no keďže ide o pomerne nový systém, portfólio s aplikáciami sa neustále rozrastá. Hodinky značky Amazfit bežia na vlastnom Amazfit OS, ktorý je v tomto smere najhorší zo všetkých spomenutých systémov. Ten totižto vôbec nepodporuje inštaláciu aplikácií od iných vývojárov.

Odolnosť: Označenia 5ATM a IP68

Ak s hodinkami chcete chodiť plávať alebo ich plánujete vystavovať náročným podmienkam, je dobré skontrolovať certifikáty odolnosti. Najčastejšie sa môžete stretnúť s označením 5 ATM, ktoré zaručuje vodotesnosť do hĺbky 50 metrov, maximálne však na 10 minút. Zariadenia s certifikáciou IP68 sú zas chránené pred prachom, špinou a poškodením pri ponorení do hĺbky 1,5 metra maximálne na 30 minút. O bezpečie displeja sa zas postará ochranné sklo Gorilla Glass.

Smart hodinky so SIM kartou: Výber tých najlepších

Samsung Galaxy Watch4 Classic LTE

Samsung Galaxy Watch4 Classic
Samsung Galaxy Watch4 Classic | Zdroj: Samsung

Galaxy Watch4 Classic si zachovali prémiový dizajn predchádzajúcej generácie Galaxy Watch3 spolu s obľúbenou otočnou lunetou. O ich kvalite svedčia aj použité materiály, pričom telo je vyrobené z nehrdzavejúcej ocele. Dodatočnú ochranu zabezpečuje ochranné sklo Gorilla Glass DX spolu s certifikáciami 5 ATM a IP68.

Hodinky sa môžu pochváliť 1,2″ alebo 1,4″ Super AMOLED displejom s rozlíšením 450 x 450 pixelov, podporou technológií NFC, GPS, Wi-Fi a Bluetooth 5.0. Zo senzorov tu nájdeme akcelerometer, barometer, gyroskop, geomagnetický senzor, svetelný senzor, ale aj špeciálne senzory na meranie EKG, meranie krvného tlaku a analýzu bioelektrickej impedancie. V praxi senzor ponúka prepracovanú diagnostiku a analýzu zloženia ľudského tela, ktorá v prehľadom rozhraní zobrazí aktuálne informácie o váhe, svalstve, telesnom tuku, hodnote BMI, telesnej vode či bazálnom metabolizme.

O bezproblémové používanie sa postará 1,5 GB RAM a batéria s kapacitou 361 mAh, ktorá podľa výrobcu dosiahne 40 hodín prevádzky na jedno nabitie. Nie je to veľa, no už polhodina v nabíjačke hodinkám dodá energiu na ďalších 10 hodín používania. Kapacita vnútorného úložiska sa zastavila na 16 GB. Tento model sa zapáči aj športovcom vďaka podpore viac ako 100 športových aktivít.

Zariadenie beží na novej nadstavbe One UI Watch, ktorá je postavená na Wear OS 3. To v porovnaní s predchádzajúcimi hodinkami od juhokórejského výrobcu predstavuje pozitívnu zmenu, má však jeden háčik. Hodinky je kvôli tomu možné spárovať len so smartfónmi, ktoré podporujú Google služby. Pre majiteľov iPhonov a používateľov novších telefónov od spoločnosti Huawei tento model vhodný nie je.

Huawei Watch 3 Pro

Huawei Watch 3 Pro
Huawei Watch 3 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Model Watch 3 Pro od čínskeho výrobcu Huawei nesklame ani náročnejších používateľov. Titánové telo so zafírovým sklom s 3D korunkou a ovládacím tlačidlom sa postarajú o plnohodnotný používateľský zážitok. Hodinky sú taktiež vodotesné do hĺbky 50 metrov, o čom svedčí certifikácia 5 ATM.

Dotykový AMOLED displej ponúka uhlopriečku 1,43″, svietivosť 1000 nitov a rozlíšenie 466 x 466 pixelov. Výkon zas zabezpečuje 2 GB RAM a pre aplikácie je k dispozícii 16 GB vnútorného úložiska. Hodinky bežia na operačnom systéme Harmony OS. Vo výbave modelu nechýbajú ani základne senzory ako akcelerometer, gyroskop, geomagnetický senzor, svetelný senzor či barometer. Pre sledovanie zdravia je k dispozícii senzor, ktorý dokáže merať tep srdca, okysličenie krvi a teplotu tela.

Hodinky zároveň nepretržite merajú stres používateľa a v noci kvalitu spánku. Športovcov poteší aj podpora viac ako 100 fyzických aktivít. Okrem podpory LTE hodinkám nechýba ani Bluetooth 5.2, NFC, duálne GPS a Wi-Fi. Pri aktívnom LTE batéria s kapacitou 790 mAh dosahuje výdrž až 5 dní a v úspornom režime 21 dní.

TicWatch Pro 4G

TicWatch Pro 4G
TicWatch Pro 4G | Zdroj: Heureka.sk

Kým ostatné spomínané hodinky slúžia skôr ako módny doplnok, model TicWatch Pro 4G sa nezľakne ani náročnejších podmienok. Hodinky sú vyrobené z polyamidu a sklených vlákien, spĺňajú štandard MIL-STD-810G a chráni ich aj certifikácia IP68 spolu s ochranným sklom Gorilla Glass 3.

Zaujmú aj netradičným displejom, ktorý sa skladá z dvoch vrstiev. Pre klasické používanie je k dispozícii 1,39″ AMOLED panel s rozlíšením 400 x 400 pixelov. Ten však dokáže nahradiť úspornejší monochromatický FTSN LCD panel, ktorý okrem výdrže zlepšuje aj viditeľnosť na priamom slnku. Pri bežnom používaní 415 mAh batéria sľubuje 2 dni výdrže, no v pohotovostnom režime s FTSN LCD panelom dokáže dosiahnuť až 30 dňovú výdrž na jedno nabitie.

Výkon zastrešuje 1 GB RAM a na ukladanie informácie je k dispozícii vnútorné úložisko s kapacitou 4 GB. Skvelý zážitok z používania zaručuje operačný systém Wear OS od Googlu. Nechýba ani podpora sledovania fyzickej aktivity, senzor merania tepu, akcelerometer či gyroskop. Z hľadiska konektivity hodinky okrem podpory LTE disponujú aj technológiou GPS, Wi-Fi Bluetooth 4.2 či NFC.

Samsung Galaxy Watch Active 2 LTE

Samsung Galaxy Watch Active 2
Samsung Galaxy Watch Active 2 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Hodinky Samsung Galaxy Watch Active 2 na rozdiel od vyššie spomenutého modelu od Samsungu prinášajú jednoduchšiu konštrukciu vyrobenú z kvalitného hliníka, pričom o pohodlné nosenie sa postará silikónový remienok. Odolnosť voči prachu a vode zaistia certifikácie IP68 a 5 ATM.

Hodinkám dominuje 1,2″ alebo 1,4″ AMOLED displej s ochranným sklom Gorilla Glass DX a s rozlíšením 360 x 360 pixelov. Vo vnútri nájdeme úložisko s veľkosťou 4 GB, 1,5 GB RAM a batériu s kapacitou 247 mAh alebo 340 mAh, ktorá na jedno nabitie zvládne približne 3 dni používania.

Samozrejmosťou je aj bohatá senzorová výbava, hodinkám nechýba senzor tepu, tlaku, gyroskop, barometer či krokomer. Taktiež disponujú technológiami NFC a GPS. K smartfónu s operačným systémom Android aj iOS sa pripoja pomocou technológie Bluetooth 5.0, vďaka čomu budú schopné zobrazovať prichádzajúce notifikácie. Hodinky bežia na operačnom systéme Tizen. Na sledovanie zdravia okrem monitorovania dennej aktivity ponúkajú sledovanie spánku a viac ako sedem typov cvičení.

Amazfit Nexo

Amazfit Nexo
Amazfit Nexo | Zdroj: Heureka.sk

Model Amazfit Nexo so systémom Amazfit OS za dostupnú cenu prináša odolné telo vyrobené z mikrokryštalickej keramiky, ktorá disponuje štyrikrát vyššou tvrdosťou v porovnaní so zliatinou hliníka. Odolnosť zaručuje aj certifikácia IP68 a ochranné sklo Gorilla Glass 3. Prednej strane hodiniek dominuje 1,39″ AMOLED displej s rozlíšením 454 x 454 pixelov a sklom s tvrdosťou 2,5D. Vo vnútri nájdeme 512 MB RAM, 4 GB úložného priestoru a 420 mAh batériu s výdržou 28 hodín.

Vo výbave nechýba ani akcelerometer, geomagnetický senzor, svetelný senzor, podpora technológií GPS, Wi-Fi a Bluetooth 4.2. Okrem štandardných senzorov je navyše dostupný aj optický snímač tepu BioTracker PPG. So sledovaním fyzickej aktivity vám pomôže 10 prednastavených športových režimov a špeciálny systém hodnotenia zdravotného stavu huami-PAI.

3.11.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+