MojAndroid

Spoločnosť Google nedávno vykonala niekoľko zmien v pravidlách pre obchod Google Play, ktoré vstúpia do platnosti od 11. mája. Asi najradikálnejšou zmenou je zákaz aplikácií na nahrávanie hovorov v systéme Android. Informuje o tom portál AndroidAuthority.

Google odstráni API potrebné k nahrávaniu hovorov

Táto zmena pravidiel ovplyvňuje používanie vývojárskeho rozhrania Accessibility API. Už v systéme Android 10 Google predvolene zablokoval nahrávanie hovorov. Aby sa toto obmedzenie obišlo, tak aplikácie Obchodu Play začali na nahrávanie hovorov používať práve zmienené rozhranie Accessibility API.

Huawei P50 Pro vs Google Pixel 6 Pro fotoporovnanie fototest
Google Pixel 6 Pro | Zdroj: Tomáš Kanálik

Google však tvrdí, že rozhranie Accessibility API nie je navrhnuté a nemožno ho využívať na nahrávanie zvuku vzdialeného hovoru. Google zároveň postupne odstraňuje všetky API, ktoré umožňujú nahrávanie hovorov naprieč rôznymi verziami systému Android. Zmeny sa tak budú týkať aj aplikácií na nahrávanie hovorov od tretích strán v obchode Google Play.

Natívna funkcia nahrania hovorov v smartfónoch by mala zostať bez zmeny

Natívna funkcia nahrávania hovorov na smartfónoch, ako sú Google Pixely alebo Xiaomi modely s aplikáciou Mi Dialer, nebude ovplyvnená. Systémové aplikácie majú od výroby prístup k akémukoľvek povoleniu, pretože sú predinštalované v smartfóne. Aplikácie tretích strán však museli o potrebné povolenie požiadať, čo už ale pri tejto funkcionalite nebude možné.

Spoločnosť Google to podľa vlastných slov robí v mene ochrany súkromia a bezpečnosti. Ďalším dôvodom je, že zákony o nahrávaní hovorov sa v rôznych krajinách líšia. Otázne je, či sa Google uchýli k odstráneniu aplikácií z Obchodu Play, ak vývojári neimplementujú nové zmeny ešte pred májovým termínom.

Náš tip
Elektromobily sú inšpiráciou pre nový typ batérie od Samsungu. Dočkáme sa ich v sérii Galaxy S23?

21.4.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+