MojAndroid

Na Twitteri sa rýchlosťou svetla rozšírilo niekoľko satelitných snímok z Google Máp, ktoré zobrazujú vojenské vybavenie a základne Ruska. Rozruch odštartoval účet ArmedForcesUkr, ktorý tvrdí, že spoločnosť „umožnila prístup k ruským vojenským a strategickým zariadeniam“. Tá však popiera, žeby počas vojenského konfliktu urobila nejaké zmeny v cenzurovaní snímok Ruska.

Nepravdivosť tejto informácie potvrdil portál The Verge. Áno, dané snímky sú naozaj dostupné na Google Mapách. Avšak s vojenským konfliktom na Ukrajine to nijak nesúvisí, keďže necenzurované boli dostupné dávno pred ním.

„Na našich satelitných snímkach Ruska sme neurobili žiadne zmeny týkajúce sa cenzúry,“ uvádza hovorkyňa Google Genevieve Park v e-maile pre The Verge.

Cenzurovanie satelitných snímok vojenských lokalít nie je nič neobvyklé a Google to urobil vo viacerých oblastiach. Na Google Mapách si voľne nepozriete napríklad leteckú základňu 705 francúzskych vzdušných a vesmírnych síl. Mnoho iných vojenských oblastí je však prekvapivo dostupných, vrátane neslávne známej Area 51. Za zmienku tiež stojí, že vybrané krajiny majú plný prístup k neupraveným satelitným snímkam.

V mapách k zmenám nedošlo, no Google proti Rusku kroky podnikol

To, že technologický gigant podnikol určité kroky proti Rusku od začiatku vojenského konfliktu, pravdivé je. Spoločnosť v krajine pozastavila predaj reklám, prerušila prístup k službe Google Pay pre niektorých ruských používateľov v súlade so sankciami a zakázala účtom ruských štátnych médií zobrazovať reklamy na ich YouTube kanáloch.

Náš tip
Ako bude Google nazývať verzie Androidu po písmene “Z”?
19.4.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+