MojAndroid

Nie je to tak dávno, čo sme prvýkrát uvideli minuloročné modely od Motoroly z radu g6 a už tu máme ich nasledovníkov. Zariadenia s označením plus sú najvybavenejšie a zároveň aj najdrahšie spomedzi oboch moto g sérií. Vzhľadom k výbave môžeme povedať, že ponúkajú veľmi dobrý pomer ceny a výkonu. Čo sa oproti minuloročnému modelu zlepšilo? Oplatí sa prechod z moto g6 plus na moto g7 plus?

Väčší displej, kompaktnejšie rozmery

Prvou zaujímavou novinkou sú rozdiely vo veľkosti samotných zariadení. V dobe, keď sa nové modely zväčšujú a zväčšujú sa aj ich displeje je takmer nepredstaviteľné, že nová generácia je menšia ako tá predošlá.

A presne to sa stalo aj tu. Už moto g6 plus obsahovala natiahnutý displej s pomerom strán 18:9, nástupca ho má ešte natiahnutejší. Pomer strán displeja Motoroly moto g7 plus je až 19:9. Rámik okolo displeja sa zmenšil hlavne na hornej strane a novinka obsahuje aj výrez pre fotoaparát. V praxi to znamená, že výrobca mohol siahnuť po väčšom paneli s uhlopriečkou 6,2” oproti 6” v prípade minuloročného modelu. Avšak k jednému zväčšeniu predsa len došlo, týka sa hrúbky. Tá je o 0,3 milimetra vyššia.

Pri priamom porovnaní je jasne vidieť, ktoré zariadenie je novšie a aktuálnejšie. Motorola moto g7 plus pôsobí modernejším dojmom, no ani starší model na tom nie je vôbec zle.

Novší procesor od Qualcommu

Displej prešiel tiež nejakými zmenami, no tie sú skôr kozmetické. Okrem spomínaného zväčšenia uhlopriečky a výrezu v jeho hornej časti sa jedná prakticky o rovnaký IPS panel. Citeľné sú aj vylepšenia na strane výkonu.

Zatiaľ čo Motorola moto g6 plus stavila na procesor Qualcomm Snapdragon 630, nový model ponúkne jeho vylepšenú verziu, Snapdragon 636. V benchmarkoch tak moto g7 plus dosiahne o trochu vyššie skóre, hranie hier je príjemnejšie. Výkonový rozdiel pri bežnom používaní nepocítite vôbec.

Čistý Android a dostatok priestoru

Obidva smartfóny ponúkajú čistý Android, ktorý je veľmi dobre odladený a nepatrný vyšší výkon novšieho modelu nie je vôbec znateľný. Motorola moto g7 plus, ako aj moto g6 plus nemáme v tomto smere čo vytknúť. Ich prostredie je krásne plynulé a ovládanie bezproblémové.

Operačná pamäť zostala na úrovni 4 GB, kapacita vnútorného úložiska udáva hodnotu 64 GB v oboch prípadoch. Obom tiež nechýba podpora pamäťových kariet microSD, novší model zvládne 512 GB kartu, zatiaľ čo ten starší len 256 GB. Novinka má predinštalovaný najnovší Android 9.0 Pie, starší model prišiel s predchádzajúcou verziou, avšak nedávno dostal aktualizáciu.

Lepší fotoaparát s optickou stabilizáciou obrazu

Výrazných vylepšení sa dočkal fotoaparát. Jeho hlavnou devízou je prítomnosť optickej stabilizácie obrazu. Motorola moto g7 plus je tak najlacnejším smartfónom, ktorý dokáže obraz stabilizovať aj opticky. Fotografie z Motoroly moto g6 plus nie sú vôbec na zahodenie, no jej nástupca ju hravo prekonáva. Hlavne nočné zábery sú o poznanie lepšie, za čo vďačí práve optickej stabilizácii.

Rozlíšenie hlavného snímača poskočilo z 12 MP na 16. Obidve zariadenia disponujú ešte aj hĺbkovým senzorom s rozlíšením 5 MP. Hlavné fotoaparáty oboch modelov dokážu nahrávať 4K video, avšak s Motorolou moto g7 plus nahráte 4K video aj pomocou predného fotoaparátu. Taktiež sa zvýšilo rozlíšenie predného fotoaparátu z 8 na 12 megapixelov.

Ukážkové fotografie Motorola moto g7 plus

Ukážkové fotografie Motorola moto g6 plus

K fotoaparátom oboch smartfónov sme pripravili aj samostatné články, v ktorých nájdete pekné fotografie z Chorvátska či Brazílie:

Motorola stále nezabúda ani na priaznivcov 3,5 mm audio jacku a ponúka ho v oboch zariadeniach. Už Motorola moto g6 plus disponovala technológiou bluetooth vo verzii 5.0, novinka je na tom úplne rovnako.

Skener odtlačkov prstov teraz na zadnej strane

Dôležitým rozdielom je aj zmena umiestnenia skeneru odtlačkov prstov. Motorola moto g6 plus ho má na prednej strane pod displejom, zatiaľ čo v novinke musel displeju ustúpiť a presunul sa na zadnú stranu. Je len na používateľovi, ktoré riešenie preferuje a či sa vzdá tenšieho rámiku v prospech ideálnejšieho umiestnenia skeneru alebo mu vyhovuje skener odtlačkov vzadu a prednú stranu prenechá celú displeju.

Novinka si pohoršila len v jednom parametre a tým je kapacita batérie. Motorola moto g6 plus disponuje 3200 mAh akumulátorom, zatiaľ čo g7 plus len 3000 mAh. V praxi to však nie je poznať, výdrž oboch zariadení je veľmi podobná, stále sa jedná o klasické jednodenné smartfóny. Čo sa ale zlepšilo je rýchlosť nabíjania. Motorolu moto g7 nabijete z 0 na 100 % za približne hodinu, čo je zatiaľ najrýchlejší čas spomedzi všetkých nami testovaných smartfónov.

Záver: Kúpa nového modelu sa určite oplatí

Odporúčaná cena Motoroly moto g7 plus je 299 EUR, rovnakú štartovaciu cenu mal aj minuloročný model. Avšak teraz sa dá zohnať o stovku lacnejšie, čo je veľmi zaujímavé. Za niečo cez 200 EUR tak získate veľmi slušný smartfón, ktorý však na trhu nejaký ten čas je a je to poznať hlavne na dizajne. Ten je síce podarený, no úplne nepodlieha aktuálnym trendom.

Je jednoznačné, že Motorola moto g7 plus vám ponúkne viac muziky, no zároveň si za ňu aj viac zaplatíte. Pokiaľ máte rozpočet, my by sme sa rozhodli práve pre novší model. Dôvodov je hneď niekoľko. Okrem vynoveného dizajnu a väčšieho displeja je hlavným ťahákom kvalitný fotoaparát s optickou stabilizáciou obrazu a ani 4K selfie video nie je určite na zahodenie. S Motorolou moto g7 plus získate aj novší a výkonnejší procesor a určite sa dočká aj novšieho Androidu.

Motorola moto g7 plusMotorola moto g6 plus
Rozmery157 x 75.3 x 8.3 mm160 x 75.5 x 8 mm
Hmotnosť176 gramov167 gramov
DisplejIPS, 2270 x 1080p, 6,2", 19:9IPS, 2160 x 1080p, 6", 18:9
Operačný systémAndroid 9.0 PieAndroid 8.0 Oreo (aktualizovaný na Android 9.0 Pie)
ProcesorQualcomm Snapdragon 636 (14 nm)Qualcomm Snapdragon 630 (14 nm)
RAM4 GB4 GB
Kapacita vnútorného úložiska64 GB + microSD (do 512 GB)64 GB + microSD (do 256 GB)
Fotoaparát16 MP (f/1.7, OIS) + 5 MP (f/2.2, hĺbkový senzor)12 MP (f/1.7) + 5 MP (f/2.2, hĺbkový senzor)
Selfie fotoaparát12 MP, 2160p@30fps video8 MP, 1080p@30fps video
3,5 mm jackánoáno
bluetooth 5.05.0
NFCánoáno
Batéria 3000 mAh3200 mAh
Cena299 eur209 eur

Náš tip
Ktoré moto g7 je pre mňa? – moto g7 vs moto g7 plus | POROVNANIE

2.4.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+