MojAndroid

Motorola sa aj tento rok rozhodla o krok posunúť ich rad smartfónov moto g. Tieto modely sa vyznačujú obstojnými špecifikáciami za cenu, ktorú si môže dovoliť zaplatiť skoro každý. Kombináciou slušného hardvéru a softvéru v podobe takmer čistého Androidu zariadenie vyvolá poctivý dojem v nejednom záujemcovi. V tomto článku si porovnáme dva telefóny z najnovšieho radu moto g7. Jedná sa o tie najlepšie vybavené kúsky Motorola moto g7 a Motorola moto g7 plus.

Dizajn, ktorý poznáme už dlhšiu dobu

Na prvý pohľad odbornejšie oko okamžite spozná, že sa jedná o smartfón od Motoroly. Na zadných stranách telefónov sa nenachádza lacný, ľahko poškriabateľný plast, ale lesklý sklenený panel, ktorý je navyše aj odolný vďaka sklíčku Gorilla Glass. Oba modely vyzerajú prémiovo a poctivé spracovanie vyvoláva z telefónu dobrý pocit. Tento rok je omnoho komplikovanejšie nájsť rozdiel medzi klasickou moto g7 a moto g7 Plus. Na rozdiel od ich predchodcov oba modely disponujú rovnako veľkým displejom.

Azda každý by si myslel, že keď sa jedná o model s prídavkom “Plus”, tak bude aj o čosi väčší. Toto sa však nekoná a zobrazovače týchto telefónov sú veľké 6,2 palcov, ich pomer strán činí 19:9 a majú jemné rozlíšenie Full HD+. V hornej časti zobrazovača je prítomný aj výrez v tvare kvapky, v ktorom sa ukrýva 8 MP “selfie” kamera u moto g7 a 12 MP kamera u moto g7 plus. Celkové fyzické rozmery sú taktiež takmer identické – len moto g7 plus je o pár gramov ťažšia. Po otočení telefónov displejom nadol uvidíte originálny kruhový modul s fotoaparátmi. Pod modulom nesmie chýbať výrazné logo výrobcu, v ktorom sa mimochodom nachádza skener odtlačkov prstov. Na hranách nechýbajú prvky v podobe USB-C konektora či dokonca 3,5 mm jack konektora na slúchadlá.

“Plus” v podobe vyššieho výkonu?

Keď zmeny nie sú viditeľné naoko, treba hľadať rozdiely pod kapotou. Práve tu sa väčšina vlastností mení. Moto g7 plus víťazí z pohľadu na výkon nad klasickou moto g7, nuž tento rozdiel nie je markantný a ide iba o drobný rozdiel. Motorola moto g7 je poháňaná čipsetom Snapdragon 632 a lepšie vybavené “Plusko” zas procesorom Snapdragon 636. Drahší kúsok má značné benefity aj v oblasti fotoaparátov a rýchlosti nabíjania (Quick Charge 4 – 27 W). Jeho fotoaparáty majú rozlíšenie 16 MP + 5 MP a na hlavnom snímači je prítomná aj optická stabilizácia obrazu. Lepšiu kvalitu výsledných fotografií zaručia aj o čosi väčšie pixely (1.25μm), ktoré zachytia viac svetla.

Oproti moto g7 lepšie vybavené “Plusko” bude fotiť o poznanie lepšie, nuž ani základnejší variant sa nenechá zahanbiť. Ponúkne modul s dvojicou snímačov, ktorých rozlíšenie je však o čosi menšie (12 MP + 5 MP), tak ako aj celková veľkosť pixelov (1.12μm). V obidvoch prípadoch druhá, 5 MP kamera slúži na zmeranie hĺbky ostrosti a následne vytvorenie dokonalejších portrétových fotografií s “bokeh” efektom. Kúpou lacnejšieho modelu prídete o opticky stabilizované fotoaparáty, dostanete pomalšie nabíjanie o výkone 15 W. Na záver spomenieme, že oba smartfóny bežia na operačnom systéme Android 9.0 Pie, na ich tele sa nachádza až trojica mikrofónov pre účel aktívneho potlačovania okolitých ruchov počas telefonických hovorov a milovníkov hudby poteší aj implementovaná technológia Dolby Atmos.

Aký je rozdiel v cene? Nastanú kompromisy?

Na rovinu povieme, že za model motorola moto g7 si u nás zaplatíte 249 € a za “plusko” zas 299 €. Otázku je, či sa oplatí vybrať z peňaženky ďalšiu oranžovú bankovku za vymoženosti, ktoré lepší model ponúka alebo ostať pri klasike a uspokojiť sa s jej už tak dobrou výbavou. Nuž ako vždy, všetko závisí na vás. Podľa nášho názoru by ste rozhodne mali ísť do moto g7 plus, pokiaľ plánujete s telefónom fotiť. Jej 16 MP fotoaparát vďaka väčším pixelom a prítomnosti optickej stabilizácie obrazu ponúkne možnosť fotiť vcelku pekné fotky aj za tmavších podmienok. Fotografie budú menej rozmazané a nahrávané video plynulejšie.

Ak je telefón neodmysliteľnou súčasťou vášho dňa, s určitosťou oceníte bonus v podobe rýchleho 27W nabíjania. Ako dodatočné potešenie možno brať aj výkonnejší procesor. Ak sa však aj napriek tomu rozhodnete ušetriť pár desiatok eur, moto g7 poteší rovnakým displejom, rovnakou batériou či zhodným prevedením. V našich očiach sa víťazom však stáva najmä kvôli lepšiemu fotografickému zážitku drahší model.

Ktorý model by ste si vybrali vy?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Ďalšie články k téme “Motorola”:

Náš tip
Motorola potvrdila, že pracuje na skladacom smartfóne

Náš tip
Motorola moto z3 play dostáva aktualizáciu na Android 9.0 Pie

Náš tip
Do fotoaplikácie Moto prichádzajú nové funkcie

Článok bol vytvorený v spolupráci so spoločnosťou Motorola.

28.3.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+