MojAndroid

Spoločnosť Microsoft na dnešnej tlačovej konferencii oficiálne uviedla novú verziu svojho systému s názvom Windows 10 S. Podľa slov Microsoftu ide o odľahčenú verziu štandardného operačného systému, avšak nejde o koncept podobný mŕtvemu Windows RT. Nový systém má prísť spolu s cenovo dostupnými zariadeniami. Cieľová skupina sú práve študenti a vzdelávanie ako také. Ide o priamu konkurenciu lacnejším Chromebookom od partnerov spoločnosti Google.

Microsoft prináša odľahčenú verziu Windows 10 S aj s viacerými benefitmi. Okrem cenovo dostupných zariadení ide tiež o rýchlosť štartu samotného systému. Windows 10 S sa naštartuje do 15 sekúnd, čo je rýchlejšie ako dokáže v súčasnosti verzia Windows 10 Pro.

Náš tip
Acer Chromebook 14 for Work: Chromebook s odolnou konštruckiou

Ďalším vylepšením je tiež možnosť konfigurovať zariadenia navzájom prostredníctvom USB. Vopred nakonfigurované USB následne pripraví nastavenia Windows 10 S do optimálnej podoby. Ide o ideálne riešenie pre vzdelávacie inštitúcie, kde je potrebné nastaviť väčší počet prístrojov na rovnakú konfiguráciu prostredia či funkcií.

Výrobca deklaruje, že nový koncept Windows 10 S bude využívať aplikácie inštalované priamo zo štandardného Windows obchodu. Podporované aplikácie však budú upravené a zaobalené špeciálne pre potreby Windows 10 S. Aktualizácie majú prebiehať obdobne prostredníctvom Windows Store. Microsoft tiež hlása, že systém Windows 10 S bude schopný spustiť akýkoľvek prehliadač z Windows Store. Nepriamo tak vyzýva spoločnosť Google. Ak tá prehliadač Chrome uvedie v rámci Windows Store, bude možné jeho benefity využívať aj na zariadeniach s Windows 10 S.

K dispozícii je tiež možnosť aktualizácie na plnohodnotnú verziu Windows 10 Pro. Všetky aplikácie tak budú fungovať v klasickom desktop režime. Je však otázne, aká bude vitalita a rýchlosť systému na cenovo dostupnejšom hardvéri. Windows 10 S bude k dispozícii zadarmo pre všetky vzdelávacie inštitúcie, ktoré už využívajú služby Windows 10 Pro a zahŕňa tiež bezplatný vzdelávací balíček Office 365 s podporou Microsoft Teams.

Náš tip
Google vyhlásil, že všetky nové Chromebooky od roku 2017 získajú podporu Android aplikácií

Podľa zdroja zo strany Microsoftu, zariadenia so systémom Windows 10 S zvažujú výrobcovia ako Acer, Asus, Dell, Fujitsu, HP, Samsung či Toshiba. Zariadenia majú byť dostupné už od sumy 189 dolárov a majú tiež ponúknuť predinštalovanú verziu Minecraft: Education Edition.

Zdroj: techcrunch, theverge

3.5.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+