MojAndroid

V redakcii sme testovali ďalší Chromebook od spoločnosti Acer. Tentokrát ide o novinku s názvom Chromebook 14 for Work, ktorá sa predáva aj v našich e-shopoch. Cena je pritom tradične “chromebookovská”, teda nízka. Za približne 330 eur totižto získate dobre vybavený stroj, ktorý ponúka kvalitné konštrukčné spracovanie, ako aj dlhú výdrž na jedno nabitie, či operačný systém Chrome OS.

Konštrukcia:

Acer Chromebook 14 for Work je precízne zostrojeným notebookom, ktorý uspokojí aj náročnejších používateľov. Vyrobený je síce z polykarbonátu, no to mu  vôbec neuberá na pevnosti a atraktivite. Navyše, pre tento chromebook je špecifický aj kryt displeja, ktorý pokrýva odolné sklo Gorilla Glass. Samozrejme, toto je pomerne veľkým magnetom na odtlačky prstov a mastnotu, takže o jeho praktickosti sa veľmi nedá hovoriť. Na druhej strane, vyzerá štýlovo a notebooku dodáva punc prémiovosti.

acer-chromebook-14-for-work-8

Pri používaní nás veľmi potešili pánty displeja. Tie sú tuhé a poskytujú dostatok odporu pri otváraní a zatváraní displeja. Problém nenastal ani pri manipulácií s notebookom, pri ktorom displej ostával vždy vo svojej pôvodnej polohe. Všetky časti chromebooku do seba presne zapadajú a pri testovaní sme nepozorovali žiadnu vôľu alebo iné nedostatky. Výhodou je tiež pevnosť konštrukcie, ktorá podľa výrobcu bezpečne odolá pádom z výšku 45 cm, či prítlačnej sile s hodnotou 60 kg.

acer-chromebook-14-for-work-1

Prevedenie klávesnice hodnotíme na výbornú. Jednotlivé klávesy majú ideálny zdvih a rozostupy, pričom používateľ od nich pri písaní dostáva dobrú spätnú odozvu. Na stlačenie reagujú ukážkovo. Navyše, klávesnica je odolná voči poliatiu tekutinami, takže ani nehody s rannou kávou alebo vodou, by pre chromebook nemali predstavovať problém. Spodok zariadenia je vybavený štvoricou gumových podložiek, ktoré bránia pohybu ne hladkých a šmykľavých povrchoch.

acer-chromebook-14-for-work-5

Konektorová výbava je pomerne bohatá a záhŕňa dvojicu USB 3.1 portov, 3,5 mm audio jack a HDMI výstup. Nabíjanie a prenos dát môžete ale realizovať aj cez USB C, pričom k dispozícii je tiež slot pre pamäťové karty SD a kensington lock pre prípadné zabezpečenie proti odcudzeniu. Reproduktory sú umiestnené naspodu na pravej aj ľavej strane, vďaka čomu je zabezpečený dostatočný stereovnem. Hrajú dostatočne hlasno, navyše kvalitou sa môžu porovnávať aj s drahšími kúskami. Pre bežnú prácu a počúvanie hudby teda budú postačovať väčšine nenáročných poslucháčov.

TouchPad je dostatočne veľký, no ako to už býva pri lacnejších zariadeniach zvykom, nereaguje až tak dobre ako napríklad ten, ktorý sa nachádza na MacBookoch. Samozrejme, vzhľadom na cenu sme ani nič iné neočakávali. Touchpad na Chromebook 14 for Work je teda priemerom triedy a nijako nevybočuje zo zaužívaného štandardu zariadení v tejto cenovej relácii.

Displej:

Displej má veľkosť 14-palcov, čo je dobrý kompromis pre všetkých, ktorí hľadajú stroj pre prácu, no zároveň vyžadujú aj dobrú portabilitu. Sklamaním je najmä rozlíšenie, ktoré pri našom testovacom kúsku činilo len 1366 × 768 px. Používateľ tak pri používaní už môže pri pozornejšom pohľade vidieť jednotlivé pixely. Text nie je tak hladký ako pri paneloch s vyšším rozlíšením a isté dávky rezervy sú aj pri zobrazovaní farieb a pozorovacích uhloch. V prípade záujmu si však môžete priplatiť za model s Full HD displejom, ktorý by už mal uspokojiť aj náročnejších používateľov. Jasom nás tento Chromebook nijak zvlášť nezaujal a opäť ide len o priemer, ktorý vám zabezpečí dobrú čitateľnosť pri bežných kancelárskych podmienkach. Na priamom slnku toho veľa neuvidíte.

acer-chromebook-14-for-work-3

Výkon

Acer Chromebook 14 for Work je vybavený energeticky nenáročným, no dostatočne výkonným procesorom Intel Celeron Dual Core 3855 Skylake. Doplnený je o 4GB operačnej pamäte RAM, ktoré sa starajú o plynulý chod operačného systému. Ten bez problémov zvláda aj prácu s niekoľkými otvorenými kartami súčasne, ako aj hranie hier, či streamovanie videa vo Full HD rozlíšení. Pri testovaní výkonu internetového prehliadača sme použili niekoľko online benchmarkov, ktoré poukazujú na dobrý, no nie prekvapujúci výkon. Ten je ale vzhľadom na určenie Chromebooku viac než postačujúci. K samotným číslam, v Benchmarku JetStream sme namerali skóre 94967, v Google Octane 15856, čo je dvakrát viac ako v prípade nami testovaného Chromebooku R11. O výkon teda skutočne nebude núdza.

acer-chromebook-14-for-work-12

Veľkou výhodou Chromebooku je jeho hlučnosť. Pri používaní sa v podstate nestretnete so situáciami, kedy by ste počuli hučanie ventilátora chladenia. Okrem nízkej hlučnosti vyniká, ale aj rýchlosťou. Vďaka integrovanej eMMC pamäti s kapacitou 32GB, je načítanie systému otázkou niekoľkých sekúnd. Práca so systémom a jeho aplikáciami, či prehliadačom Chrome je tiež veľmi rýchla a v tomto smere nemáme Chromebookou čo vytknúť.

Operačný systém

Aj tu nájdete operačný systém Chrome OS. Ten svojou funkčnosťou a možnosťami, patrí skôr k tým jednoduchším. Určite vás teda nenadchne množstvom aplikácií, či grafických vychytávok. Namiesto toho vás čaká len niekoľko predinštalovaných aplikácií a predovšetkým internetový prehliadač Chrome, ktorý je jadrom celého systému. Väčšina operácií sa odohráva práve v okne prehliadača. Nevýhodou teda stále ostáva fakt, že Chrome OS nemá podporu pre robustnejší ekosystém s aplikáciami, ktoré by umožňovali pokročilejšiu a pohodlnejšiu prácu v samostatných oknách a nie v kartách prehliadača Chrome. Na lepšie časy svitá ale aj pre systém Chrome OS. Pre ten sa postupne začína sprístupňovať podpora pre Android aplikácie, ktoré môžu zásadným spôsobom ovplyvniť to, ako dnes Chromebooky používame. Acer Chromebook 14 for work síce má podporovať Android aplikácie a prístup k obchodu Play, no nám sa túto možnosť zatiaľ nepodarilo nájsť ani spustiť.

chromebook-logo

Výdrž batérie

Batéria by v tomto chromebooku mala podľa výrobcu vydržať aspoň 12 hodín. My sme sa k tejto hodnote bez akýchkoľvek problémov dostali. Ak sa ale uspokojíte aj s menším jasom displeja a budete Chrome OS využívať pasívnejšie, môžete sa dostať aj cez túto hranicu. Nabíjanie trvá približne 2 hodiny.

Záverečné hodnotenie

Acer Chromebook 14 for Work patrí ku chromebookom, ktoré vedia niečim zaujať. V tomto prípade je to predovšetkým veľmi dobre konštrukčné prevedenie, ktoré vo svojej cenovej kategórii patrí k tým najlepším. Okrem toho sa môže pýšiť aj dostatočne veľkým výkonom, ktorý poslúži pri prehrávaní videa a pre bezproblémový chod Chrome OS. Po ostatných stránkach ide o priemerne vybavené zariadenie, ktoré odpovedá svojej cenovej kategórii. Cena nami testovaného modelu sa pohybuje na úrovni 330€.

Plusy:

  • Konštrukcia
  • Dobrá klávesnica odolná voči tekutinám
  • Výdrž na batériu
  • Výkon

Mínusy:

  • Displej 
  • Chrome OS má stále svoje nedostatky
12.1.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+