MojAndroid

Chromebooky dnes patria do produktového portfólia mnohých výrobcov notebookov, asi najviac sa v tomto segmente ale angažuje spoločnosť Acer. Tá momentálne ponúka niekoľko modelov Chromebookov, ktoré sa líšia najmä veľkosťou, hardvérovou výbavou a konštrukčným spracovaním. Zaujímavým kúskom tohto výrobcu je aj Chromebook nesúci označenie R11. Tento totižto disponuje konvertibilnou konštrukciou, ktorá ho umožňuje použiť v niekoľkých režimoch, a to ako bežný notebook, tak aj tablet. Transformovať sa ale vie aj do podoby stanu alebo monitora.

Konvertibilná konštrukcia

Dizajn konvertibilného Chromebooku od Aceru je skutočne elegantný a v čiernej farbe pôsobí skutočne veľmi dobre. Väčšina častí je vyrobená z plastu, no nájdu sa tu aj niektoré komponenty vyhotovené z trvácnejšieho kovu. Sú to napríklad pánty pre otváranie veka displeja, či jeho kryt, ktorý je vyrobený z hliníka s peknou povrchovou úpravou s textúrou v tvare diamantu. Táto sa nachádza aj zo spodnej časti chromebooku, vďaka čomu umožňuje pevnejší a istejší úchop pri prenášaní alebo držaní v ruke.

Acer Chromebook R11-10

Acer Chromebook R11 môže vďaka 360-stupňovým pántom a dotykovému displeju fungovať až v štyroch rôznych režimoch, ktoré dobre poznáme už aj z iných konvertibilných notebookov. R-jedenástku tak môžete používať aj ako tablet, prípadne využiť konštrukciu ako stojan pre displej pri sledovaní filmov. Otočné kĺby sú dostatočne tuhé a používateľovi pri polohovaní kladú ten správny odpor a nemajú žiadnu vôľu. Pri práci s Chromebokom tak nedochádza k nechcenému pohybu a všetko drží pevne na svojom mieste.

Acer Chromebook R11-1

Zariadenie je vzhľadom na prítomnosť menšieho 11,6″ displeja kompaktné a má rozmery 294x19x204 mm a hmotnosť 1,25kg. Klávesnica má dobrú odozvu a zdvih klávesov. Vzdialenosť medzi nimi je aj napriek kompaktnejším rozmerom ideálna, vďaka čomu sa na klávesnici píše pohodlne a rýchlo. Touchpad je na tom už o niečo horšie a na dotyky používateľa už nereaguje tak dobre ako na drahších prístrojoch. Najciteľnejšie to je pri stláčaní touchpadu, ktorého odozva je pomerne tuhá a uspokojivo reaguje len pri stlačení v spodnej časti.

Acer Chromebook R11-3

Konektorová výbava chromebooku bude pre bežných používateľov maximálne vyhovujúca. Po bokoch nájdete jeden klasický USB 2.0 port, ten druhý už ponúka prenosové rýchlosti štandardu USB 3.0. Nechýba ani HDMI výstup, čítačka pamäťových kariet a audio výstup v podobe 3,5 mm jacku.

Displej, zvuk a multimédiá

11,6-palcový displej sa môže pochváliť dostatočne veľkým rozlíšením 1366 x 768 px. Ide pritom o dotykový IPS panel, ktorý ponúka dobré pozorovacie uhly a obstojné farby. Na dotyky reaguje dobre a s ovládaním sme nemali žiadne väčšie problémy.  Svietivosť sa zastavila na priemerných 224 nitov, pričom podľa údajov výrobcu, displej pokrýva 73,2% sRGB farebného priestoru. Zvukový výstup je priemernej kvality, je však dostatočne hlasný. Nevýhodou umiestnenia reproduktorov v spodnej časti je, že pri používaní v režime tabletu prípadne pri položení chromebooku na nohy, bude dochádzať k počuteľnému útlmu zvuku.

Acer Chromebook R11-13

Výkon

Acer Chromebook R11 je vybavený energeticky nenáročným, no dostatočne výkonným procesorom Intel Celeron N3150. Doplnený je o 4GB operačnej pamäte RAM, ktoré sa starajú o plynulý chod operačného systému. Ten bez problémov zvláda aj prácu s niekoľkými otvorenými kartami súčasne, ako aj hranie hier, či streamovanie videa vo Full HD rozlíšení. Pri testovaní výkonu internetového prehliadača sme použili niekoľko online benchmarkov, ktoré poukazujú na dobrý, no nie prekvapujúci výkon. Ten je ale vzhľadom na určenie Chromebooku viac než postačujúci. K samotným číslam, v Benchmarku JetStream sme namerali skóre 44590, v Google Octane 7392.

Chrome OS

V kategórii operačného systému nemáme až tak čo popisovať. Acer Chromebook R11 beží na Chrome OS a ten sa od našich posledných testov veľmi nezmenil. Stále na vás čaká prostredie, ktoré je primárne určené na prácu v online režime, pričom aplikácie sú obmedzené na nástroje, hry a tituly, ktoré sú dostupné online alebo prostredníctvom rezšírení pre internetový prehliadač Chrome. Nevýhodou teda stále ostáva fakt, že Chrome OS nemá podporu pre robustnejší ekosystém s aplikáciami, ktoré by umožňovali pokročilejšiu a pohodlnejšiu prácu v samostatných oknách a nie v kartách prehliadača Chrome. Na lepšie časy však svitá aj v tejto oblasti. Google totižto na svojej vývojárskej konferencii Google I/O ohlásil a dokonca aj ukázal, ako budú v Chrome OS fungovať aplikácie pre Android. Tie bude možné stiahnuť priamo z obchodu Play. Pre Acer Chromebook R11 by mohli byť dostupné už v dohľadnej dobe, takže v tomto smere sa majú majitelia R-jedenástky na čo tešiť.

Acer Chromebook R11-7

Batéria

Acer Chromebook R11 je bežcom na dlhé trate. Výrobca pri ňom uvádza výdrž na úrovni 10 hodín, ku ktorej sme sa pri našom testovaní bez problémov dostali aj my. Bežne sme počas používania dosahovali výdrž 8 a viac hodín, pričom Chromebook sme využívali najmä na prehliadanie webu, počúvanie hudby a občasné sledovanie videí.

Acer Chromebook R11: Záverečné hodnotenie

Acer Chromebook R11 je pri svojej cene, ktorá sa pohybuje na úrovni 330 eur, pomerne zaujímavým zariadením. Pri testovaní nás potešila najmä kvalitne spracovaná konštrukcia so širokými možnosťami polohovateľnosti. Pochváliť musíme aj výdrž zariadenia na batériu, či prítomnosť dotykového displeja, vďaka ktorému môžete s týmto Chromebookom pracovať ako s tabletom. Čím nás Acer veľmi neuchvátil je použitý touchpad, ktorý na stlačenia reaguje len sťažka. Rozlíšenie displeja mohlo byť tiež vyššie, no vzhľadom na cenovku a typ konštrukcie to berieme ako daň za nižšiu cenu, v ktorej sa tento Chromebook predáva.

Plusy:

  • Konvertibilná konštrukcia
  • Kvalitné konštrukčné spracovanie
  • Výdrž na batériu

Mínusy:

  • Nie veľmi podarený Touchpad
  • Priemerný displej
22.6.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+