MojAndroid

Pobyt vo vesmíre je pre drvivú väčšinu obyvateľov Zeme nepredstaviteľná skúsenosť. Pre samotných astronautov, ktorí trávia vo vesmíre často aj niekoľko mesiacov, môže byť ale takáto izolácia trochu nudná. Možno aj to je jeden z dôvodov, prečo samotní astronauti na Medzinárodnej vesmírnej stanici chcú, aby ste ich kontaktovali.

Príležitosť využil Brit Adrian Lane. On sám patrí medzi amatérskych nadšencov vysielačiek a vďaka svojej záľube bol schopný kontaktovať astronautov na ISS. Stanica totiž otvorene zverejňuje frekvencie, pomocou ktorých je možné ju kontaktovať a v prípade, že je na druhom konci astronaut, ktorý práve nevykonáva svoju službu, možno vám aj odpovie. Presne to sa stalo 52-ročnému nadšencovi z Veľkej Británie. Ten musel iba vyrátať čas, kedy bude ISS presne nad jeho domom a potom už z pohodlia svojej záhrady zavolal astronautom. Tí s ním viedli 50-sekundový hovor o tom, aký mali deň a ako vyzerá Zem z vesmíru.

Samozrejme, nie vždy sa podarí skontaktovať ISS a nie vždy bude na druhej strane niekto, kto vám odpovie. Aj preto ide o pomerne raritnú situáciu, no príležitosť zopakovať to má prakticky ktokoľvek, kto má skúsenosti s obsluhou vysielačky.

Zdroj: ARISS, The Register via engadget

10.8.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+