MojAndroid

Dopyt po čipsetoch od spoločnosti MediaTek každým rokom rastie, no kvôli celosvetovej kríze s nedostatkom čipov ich výrobca nedokáže vyrobiť toľko, koľko potrebuje. Z toho dôvodu teraz plánuje výrazne zvýšiť ceny svojich procesorov, čo sa v budúcnosti odrazí na cenách smartfónov. O novinke informoval portál Gizmochina.

Ceny MediaTek procesorov pôjdu hore až o 15 %

MediaTek situáciu zatiaľ nekomentoval, no zdroje blízke tejto záležitosti nárast cien potvrdili. Očakáva sa, že vďaka tomuto kroku spoločnosť dosiahne oveľa väčšie zisky. Zmena najviac zasiahne procesory s podporou 4G konektivity, ktorých cena stúpne až o 15 %. Výrobca sa momentálne zameral na výrobu 5G čipsetov, no 4G procesory sú stále veľmi žiadané vzhľadom na to, že mnoho krajín ešte nemá celoplošné 5G pokrytie. Čipsety s podporou 5G čaká len 5 % nárast ceny.

Huawei Mate 20X 5G
Huawei Mate 20X 5G | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Hlavným dôvodom dvíhania cien je zvýšenie výrobných nákladov spoločnosti TSMC, ktorá sa podieľa na procese výroby čipsetov. Spoločnosť už predtým zvýšila ceny svojich WiFi čipov o približne 20 %. Podobný krok bol neskôr nútený spraviť aj výrobca Samsung Electronics. Teraz sa očakáva, že ceny svojich procesorov bude zvyšovať aj konkurenčná spoločnosť Qualcomm, zatiaľ však nič nie je isté.

Náš tip
Prvým smartfónom so Snapdragonom 898 bude Xiaomi 12

8.11.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+