MojAndroid

Okrem prebiehajúcej pandémie sužuje technologický svet aj ďalší, dosť nepríjemný problém. Je ním nedostatok čipov, ktorý stále pretrváva a vyzerá to tak, že sa ho tak ľahko nezbavíme. Najnovšie informácie priniesol portál Android Authority.

Dodávky nových zariadení výrazne meškajú

Práve toto je jedným z hlavných dôvodov výrazne poddimenzovaných dodávok novej hernej konzoly Sony PlayStation 5 alebo nových výkonných grafických kariet od Nvidia. Nedostatok čipov je spôsobený viacerými faktormi, napríklad aj obchodnou vojnou medzi USA a Čínou, rovnako aj chybnou predpoveďou dopytu.

Ten sa v tomto období výrazne zvýšil, čo vedie k omeškaniu dodávok očakávaných zariadení, ktoré trpia práve na nedostatok čipov. Tento problém sa významne dotýka aj sveta smartfónov.

Qualcomm Snapdragon 888
Snapdragon 888 | Zdroj: Qualcomm.com

V nedávnom článku sme informovali, že Qualcomm hovorí o tom, že to výrazne ovplyvní výrobu smartfónov. Najviac tým trpí procesor Snapdragon 888, po ktorom je obrovský dopyt zo strany výrobcov aj používateľov. V súvislosti s tým pomaly začíname chápať Samsung a jeho rozhodnutie v Európe predávať modely s vlastným CPU. Juhokórejskej spoločnosti by sa tento problém mohol aspoň čiastočne vyhnúť.

V konečnom dôsledku bude trpieť koncový zákazník, a to hneď dvoma spôsobmi. Je možné, že jednoducho nebude schopný si kúpiť svoje vysnívané zariadenie, ako napríklad spomínané herné konzoly či grafiky. Druhým problémom môže byť zvyšovanie cien zariadení.

Xiaomi možno zvýši cenu, už o tom uvažuje

K téme sa vyjadrilo čínske Xiaomi, ktoré hovorí, že kvôli tejto kríze by sa mohli zvýšiť ceny smartfónov tohto výrobcu. A je možné, že ceny zvýšia aj ostatní výrobcovia. Ide o základ trhového mechanizmu. Ak je dopyt vysoký a ponuka nízka (čo je aktuálny prípad), cena stúpa.

Xiaomi oficiálne zvyšovanie cien nepotvrdilo, no údajne je táto myšlienka už “na stole” a bude sa o nej v najbližšom čase rokovať. Výrobca ďalej spomína, že sa bude snažiť optimalizovať výrobné náklady tak, aby sa to koncových používateľov nedotklo vo forme vyšších cien.

Xiaomi Mi
Xiaomi Mi 11 | Zdroj: Miroslav Schwamberg


Pokiaľ by k navýšeniu cien predsalen došlo, pravdepodobne by sa to v prvom rade dotklo vlajkových lodí so Snapdragonom 888. To by znamenalo zvýšenie ceny modelu Xiaomi Mi 11 a tiež aj prichádzajúceho Mi 11 Pro/Ultra či prvého skladacieho smartfónu výrobcu, ktorý bude predstavený už 29. marca.

Náš tip
Xiaomi zverejnilo plán aktualizácií: Kedy dostanete MIUI 12 s Androidom 11?

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+