MojAndroid

Globálny nedostatok čipov ovplyvňuje všetky technologické odvetvia. Spoločnosť Qualcomm tvrdí, že táto kríza výrazne ovplyvní aj výrobu smartfónov počas celého roka 2021. Téme sa venoval portál Gizmochina.com.

Podľa riaditeľa spoločnosti Qualcomm sa otvárajú možnosti pre konkurenciu

Technologický priemysel bol v posledných mesiacoch zasiahnutý najmä nedostatkom polovodičov, pretože prudký nárast dopytu po elektronike mohol za nedostatok kremíka, ktorý je pri výrobe čipov potrebný. Tento deficit má následne za následok aj pokles dopytu počas pandémie, ktorý bol nasledovaný jeho veľkým a prudkým nárastom krátko po ňom.

Qualcomm Snapdragon 888 titulka
Zdroj: Qualcomm.com

Cristiano Amon tiež naznačil, že na spoločnosť Qualcomm, je zo strany výrobcov vyvíjaný väčší tlak, pretože problémy spoločnosti Huawei po kauze s USA predstavujú príležitosť pre konkurenciu. Ďalej uvádza, že dodávateľský reťazec nebol na tento zvýšený dopyt po komponentoch pripravený.

Nie je známe, ktorú triedu smartfónov táto kríza postihne najviac, no podľa informácií na portáli androidauthority.com, to budú smartfóny používajúce najnovší čipset Snapdragon 888, vyrobený 5 nm výrobným procesom.

Produkciu čipov sa snažia zvýšiť všetci výrobcovia v Ázii

Z globálneho nedostatku čipov sa snažia ťažiť najmä výrobcovia čipov v Ázii, pretože aj napriek hospodárskej kríze vyvolanej celosvetovou pandémiou, narastá predovšetkým celosvetový dopyt po automobiloch. Ako bolo spomenuté, rovnako stúpa aj dopyt po smartfónoch.

Obavy z nedostatku čipov uvádzalo vo svojich správach viacero spoločností, vrátane TSMC a juhokórejského SK Hynix. Ich cieľom bolo zvýšiť výrobnú kapacitu a preklenúť tak toto ťažké obdobie. TSMC plánuje do vývoja a výroby čipov investovať až 28 miliárd dolárov. To je v porovnaní s minulým rokom až o 60% vyššia investícia. Ďalší ázijský výrobca čipov SK Hynix, plánuje z tohto dôvodu presunúť istý počet svojich výrobných závodov do Číny.

Podľa portálu gizmochina.com, prispela kombinácia nedostatku dodávok a rastúceho dopytu k zvýšeniu cien čipov. Predpokladá sa, že v tomto roku môže dôjsť k 4 až 6 percentnému zvýšeniu cien. To by malo pravdepodobne trvať až do štvrtého kvartálu 2021.

Náš tip
Razer Anzu: Smart okuliare alebo bluetooth slúchadla?

8.3.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+