MojAndroid

Už niekoľko rokov sú v smartfónoch zaužívané tzv. li-ion batérie. V posledných rokoch sa ale prejavila ich najväčšia slabina – výdrž. Za ten čas sa totiž prudko zvýšili nároky mnohých komponentov na batériu. Výsledkom je podpriemerná výdrž mnohých zariadení na dnešnom trhu. Zatiaľ čo kedysi dávno ste si nabíjačku nemuseli zobrať ani na víkendovú chatu, dnes ju pomaly musíte nosiť vo vrecku. Toto majú šancu zmeniť nové batérie, ktoré dokážu pri rovnakej veľkosti ako li-ion napájať smartfón aj niekoľko dní. Napísal o tom portál Engadget.

Ťažšia cesta do sveta nemusí byť nemožná

Lítium-sírové batérie nie sú vo svete žiadnou novinkou. Je dosť možné, že ste o nich už v minulosti veľakrát počuli. Monash University teraz ale prišiel s dizajnom, ktorý stojí za zmienku. Predstavili niečo, čo považujú za najefektívnejšiu batériu, akú kedy kto vyrobil.

lítium-sírové batérie
Nový typ batérií by mohol niekoľkonásobne zvýšiť výdrž smartfónov na jedno nabitie

Aby ste si vedeli predstaviť, čo by takéto batérie dokázali v praxi, máme pre vás hneď dva príklady. Lítium-sírová batéria by bola schopná (pri rovnakej veľkosti ako priemerná li-ion batéria) napájať smartfón približne päť dní. Elektromobil by pri veľkosti obyčajnej batérie dokázal bez problémov prejsť 1000 kilometrov na jedno nabitie.

Zložitými procesmi sa podarilo docieliť, že výroba takýchto batérií by nebola ani extrémne nákladná a nemala by veľký dopad na životné prostredie. Skutočnou výzvou však bude dostať tieto batérie na trh. Tím z Monashovej univerzity je však k tomu veľmi blízko. Nemecký Fraunhofer Institute už niekoľko batérií vyrobil a hodlá ich testovať v autách a solárnych zariadeniach už tento rok.

Náš tip
Bezdrôtové nabíjanie môže znižovať životnosť batérie vášho smartfónu

7.1.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

  • SimSonIt

    A ja som sa uz bal, ze tento tyzden si nic neprecitam o zazracnych bateriach s ohromnou vydrzou! :-)

  • MircoK

    Skutočnou výzvou však bude dostať tieto batérie na trh. Nerozumiem prečo. Keď ide o tak úžasné batérie, tak by sa mala nájsť hromada záujemcov. Výrobcovia e-áut, mobilných zariadení (notebooky, telefóny, tablety…). Ibaže by to nebolo až také ružové.

+