MojAndroid

Jednou z najhlavnejších požiadaviek zákazníka pri kúpe smartfónu býva jeho výdrž na jedno nabitie. Ďalšou je podpora bezdrôtového nabíjania. Práve tieto dve veci ale môžu ísť priamo proti sebe. Bezdrôtové nabíjanie môže skracovať životnosť batérie a aj jej kapacitu. Ukazuje to nová štúdia, o ktorej informuje server PhoneArena.

Bezdrôtové nabíjanie podporuje väčšina predných výrobcov

Bezdrôtové nabíjanie štandardu Qi sa dnes už stáva bežnou súčasťou väčšiny vlajkových modelov. Zatiaľ čo spoločnosť Samsung ho v nich ponúka už viac ako 5 rokov, súčasná dvojka trhu Huawei, trojka Apple alebo Xiaomi, ho začali nasadzovať len v posledných 2 rokoch. Značka OnePlus napríklad ale stále odmieta použitie tohto štandardu. Okrem pomalšej rýchlosti nabíjania oproti klasickému nabíjaniu cez kábel, môže byť dôvodom rýchlejšie znižovanie životnosti batérie.

ACS test bezdrôtového nabíjania

Test ACS ukazuje negatívum bezdrôtového nabíjania

Potvrdzuje to aj test neziskovej organizácie American Chemical Society (ACS). Tá dôkladne otestovala bezdrôtové nabíjanie smartfónov a zistila veľký rozdiel medzi teplotami batérie počas nabíjania. Teplota sa pohybovala od 15 do 40 stupňov Celzia. Vysoké teplotné skoky pri indukčnom nabíjaní následne vedú k znižovaniu maximálneho počtu nabíjacích cyklov batérie. Tým klesá jej životnosť a postupne aj kapacita, čo má za následok nižšiu výdrž.

Tip: Pozrite si kompletnú tabuľku rýchlosti nabíjania dnešných smartfónov

Káblové nabíjanie vs bezdrôtové nabíjanie

ACS zároveň otestovali klasické nabíjanie spolu s priamym a nepriamym bezdrôtovým nabíjaním. Pri priamom bezdrôtovom nabíjaní boli cievky smartfónu a nabíjačky položené priamo na sebe. Pri nepriamom nebol smartfón položený na nabíjačke úplne presne. Výsledok? Pri káblovom nabíjaní bola maximálna nameraná teplota 27 stupňov Celzia. Pri priamom bezdrôtovom nabíjaní bolo maximum 30,5 stupňov stupňov. Pri nepriamom bezdrôtovom nabíjaní bola teplota podobne vysoká, ale ostala na vysokej úrovni o 70 minút dlhšie ako pri priamom.

bezdrôtová nabíjačka

Aká je prevencia?

Aby sa životnosť batérie vášho smartfónu rýchlo neznižovala, je lepšie ju aspoň cez noc nabíjať klasickou káblovou nabíjačkou. Počas dňa je samozrejme pohodlnejšie využívať bezdrôtovú nabíjačku a tak sa vždy uistite, že je váš smartfón položený na nabíjacej podložke presne na vyznačenom mieste pre Qi nabíjanie. Pokiaľ je to možné, je lepšie vybrať smartfón z ochranného krytu, aby bol zabezpečený lepší odvod tepla.

Náš tip
Ako funguje rýchle nabíjanie smartfónov?
17.8.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+