Pripojenie k Wi-Fi sieti sa v súčasnosti stalo štandardom, ktorý vyhľadávame kdekoľvek sa práve nachádzame. Táto technológia existuje už niekoľko rokov a postupne sa zdokonaľuje. Princíp však zostáva stále rovnaký a bolo iba otázkou času, kým vedci nezačnú experimentovať s iným druhom pripojenia, ktoré by v budúcnosti mohlo teoreticky nahradiť klasickú Wi-Fi sieť. Novinka nesie označenie LiFi a na prenos dát využíva LED žiarovky.
V súčasnosti je v skúšobnej prevádzke v Talline, kde je používaná v pracovných priestoroch budov a kancelárií. Jej priepustnosť je neuveriteľných 224 gigabitov, čo sa Wi-Fi sieťou nedá ani porovnať. Dáta prenášané takouto technológiou nedokážu prechádzať cez pevné prekážky či steny, takže sa zníži aj nebezpečenstvo potenciálneho útoku z vonku. Samozrejme, sťažuje to aj funkčnosť samotnej prevádzky a ak chcete so svojim zariadením prijímať dáta zo siete, musíte byť v dosahu svetla stropnej žiarovky.
Rýchlosť takéhoto prenosu dát by v súčasnosti zrejme znamenala obrovskú revolúciu v tom, ako používame naše zariadenia. Rýchlostná rezerva je dostatočná na množstvo rokov dopredu a nahráva aktívnemu využívaniu internetu a cloudových služieb. Príchod tohto štandardu do reálneho sveta je ale stále otázny. Technológiu testujú viaceré inštitúcie po celom svete vrátane nemocníc a ak sa osvedčí, je skutočne iba otázkou času, kým ju uvidíme aj za bránami týchto prvých spoločností. Dobrou správou tiež je, že nový štandard by nemal vytlačiť zaužívanú Wi-Fi, ale skúmajú sa spôsoby, ako by tieto dve technológie mohli spolupracovať.
Zdroj: Sydney Morning Herald via tech.sme.sk
Nič moc…
Tupec, koli takymto nadsencom ide vyvoj dopredu. Keby bol kazdy ako ty, tak si este stale utieras zadok z lopuchom. Takze urcite ide o zaujimavy vyvoj!
Vývoj má v určitých oblastiach aj praktické využite, ale v mnohých smeroch to už je len o biznise a nemá to absolútne nič spoločné s napredovaním.
Predstavovať sa nebolo treba, ale teší ma :-)
Určite sa s nami podelíš o lepšiu technológiu a pokrok v tomto smere. Nie? Myslel som si. :-)
Nevidím žiadne praktické výhody oproti už známej wifi
V čom je toto pokrok? V rýchlosti? Už ste trápny v tom predbiehaní sa rýchlosťami :), úplne mimo reality :)…
Ťažko s takým… O veľa veciach sa vravelo že blbosť a koľko ľudí to dnes používa… Ale nejdem sa o tom hádať tu lebo viem že každý je tu odborník na všetko. A keď nejde o rýchlosť tak dúfam že sa stále pripájaš cez dial-up. Ono rozlíšenie ide stále hore a celkovo objem dát a kto vie kde sa to zastaví… Pekný deň.
Musím trochu skritizovať autora článku. Čo tak napísať niečo o princípoch tejto technológie? Z článku sa dá akurát zistiť, ako sa volá, že je rýchlejšia ako wi-fi, nejde cez prekážky a testuje sa v Talline :(
Ak niekoho zaujala dana technologia, tak si to vyhlada. Ak ma pamat neklame, tak ked to vyslo ako velka novinka, tak to tu podrobne aj popisali. Dokonca tam bolo aj video ako to funguje.