MojAndroid

Pripojenie k Wi-Fi sieti sa v súčasnosti stalo štandardom, ktorý vyhľadávame kdekoľvek sa práve nachádzame. Táto technológia existuje už niekoľko rokov a postupne sa zdokonaľuje. Princíp však zostáva stále rovnaký a bolo iba otázkou času, kým vedci nezačnú experimentovať s iným druhom pripojenia, ktoré by v budúcnosti mohlo teoreticky nahradiť klasickú Wi-Fi sieť. Novinka nesie označenie LiFi a na prenos dát využíva LED žiarovky.

V súčasnosti je v skúšobnej prevádzke v Talline, kde je používaná v pracovných priestoroch budov a kancelárií. Jej priepustnosť je neuveriteľných 224 gigabitov, čo sa Wi-Fi sieťou nedá ani porovnať. Dáta prenášané takouto technológiou nedokážu prechádzať cez pevné prekážky či steny, takže sa zníži aj nebezpečenstvo potenciálneho útoku z vonku. Samozrejme, sťažuje to aj funkčnosť samotnej prevádzky a ak chcete so svojim zariadením prijímať dáta zo siete, musíte byť v dosahu svetla stropnej žiarovky.

lifi_environment

Rýchlosť takéhoto prenosu dát by v súčasnosti zrejme znamenala obrovskú revolúciu v tom, ako používame naše zariadenia. Rýchlostná rezerva je dostatočná na množstvo rokov dopredu a nahráva aktívnemu využívaniu internetu a cloudových služieb. Príchod tohto štandardu do reálneho sveta je ale stále otázny. Technológiu testujú viaceré inštitúcie po celom svete vrátane nemocníc a ak sa osvedčí, je skutočne iba otázkou času, kým ju uvidíme aj za bránami týchto prvých spoločností. Dobrou správou tiež je, že nový štandard by nemal vytlačiť zaužívanú Wi-Fi, ale skúmajú sa spôsoby, ako by tieto dve technológie mohli spolupracovať.

Zdroj: Sydney Morning Herald via tech.sme.sk

26.11.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+