MojAndroid

Moderné technológie pomaly ale isto prenikajú do každej oblasti ľudského života, či už súkromného alebo toho pracovného. Svoje o tom vedia určite aj vinohradníci napríklad vo vinárstve Château Malartic-Lagravière, z Pessac-Léognan a Château Pape-Clément v regióne Graves. Tí už dlhšiu dobu k vypestovaniu kvalitného viniča používajú satelitné snímky a lietajúce drony s kamerou. Pomocou nich dokážu vytvárať presne mapy ukazujúce stav vinohradov a získavajú informácie o opeľovaní viniča, stave pôdy alebo zrelosti hrozna, podľa ktorého môžu plánovať zber. Predtým používali vrtuľníky, no tie boli príliš nákladné.

Satelitný systém Oenoview vyvinula spoločnosť Astrium Satellites v spolupráci s francúzskym vinárskym inštitútom Institut ICV. Snímky zo satelitov dokážu ukázať chlorofyl v listoch a tým aj vývoj fotosyntézy. Ich nevýhodou je však to, že sa dajú robiť len v prípade, že nebo je čisté a bez oblakov. Aj preto vynohradníci začínajú do svojich vinohradov posielať lietajúce drony, ktoré navyše dokážu robiť infračervené fotografie, za pomoci ktorých vedia určiť, v akom stupni zrelosti sa hrozno nachádza. „Ak vidíme, že na jednej parcele je už časť hrozna dozretého, pošleme tam skupinu ľudí, aby ho rýchlo obrala,“ vysvetľuje Jeanne Lacombe, z vinárstva Pape-Clément pre AFP.

Zdroj: etrend.sk

13.10.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+