MojAndroid

Mnoho ľudí verí, že s vakcínou proti COVID-19 sa im do tela pokúšajú vlády dostať aj 5G čip. V dnešnej technologickej dobe to predsa nemôže byť problém. A tak stačí málo, veriť v nezmysel a v ideálnom prípade o ňom presviedčať aj iných. Iba vtedy sa vytvorí fáma, ktorá naberá na sile a najmä sa rozširuje o nové „argumenty“ a smeruje medzi ľudí.

Jasná schéma z vakcíny

Na úvod musíme jasne deklarovať, že redakcia portálu mojandroid.sk je plne príčetná a tento článok vznikol iba z dôvodu, aby poukázal na reálne správanie ľudí, ktorí uverili v naivnú predstavu o čipovaní cez vakcínu. A najmä aby poukázal na to, ako ďaleko zachádzajú tí, ktorí podobné teórie šíria.

Ako ľahšie prilákate poslucháčov a zabezpečíte, aby vytvorený nezmysel šírili ďalej? Ideálne je ukázať im niečo, čo vyzerá reálne, uniklo z tajnej vládnej agentúry a vlastne potvrdzuje to, čo sa šepká medzi susedmi, avšak nikto to nikdy nevidel. No až doteraz, keďže neznámy dobrodinec sa rozhodol ukázať pravdu. Medzi takéto pokusy patrí aj snímka, ktorá sa šíril po Twitteri a vyzerá nasledovne:

Musí to vyzerať zložito

Áno, veľmi zložitý diagram, ktorému väčšina, ak nie všetci adresáti vlastne nerozumejú. No prvým bodom úspechu je, aby to vyzeralo zložito, tajomne a ideálne, ak je v tom mnoho znakov, číslic a symbolov, ktorým tiež nikto nerozumie. Obrázok prvý bod spĺňa. Avšak, ak by okrem prvej definície jasne neurčoval, prečo je práve toto dôkaz o zlých vládach, zapadol by medzi inými.

Preto nastupuje druhá línia a tou je symbol alebo nápis, ktorý naopak všetci poznajú. V tomto prípade veľkým písmom napísané, že ide o 5G čip, ktorý je spojený so slovom COVID-19. A slovíčko „tajné“. Hotovo. Obrázok naplnil svoje definičné znaky pre vznik fámy a môže sa vydať na svoju cestu internetom a komunikáciami, aby ľudí presvedčil že unikol a je pravdivý. Adresáti sa nemajú zamýšľať, čo vlastne na diagrame je, pre nich sú určené iba nápisy v jeho strede, ktorým rozumejú.

Čo je v skutočnosti na obrázku?

A teraz realita. Na obrázku je v skutočnosti diagram zapojenia pedálu pre elektrickú gitaru. Rozoznať diagram samozrejme dokáže ten, kto sa profesionálne venuje tomuto odvetviu, a preto je vždy dôležité, aby bola vytipovaná taká snímka, kde je malá šanca, že ju adresát dokáže bez odbornej znalosti rozoznať.

Dnes už sociálne médiá, ak takéto šírenie odhalia, blokujú. Ide o hoax, výmysel alebo v lepšom prípade o vtip. Horšie však je, že mnoho ľudí, ktorým je obrázok sprístupnený, začne uvažovať nad jeho pravosťou. či skutočne nie je pravda, že nás budú čipovať a v horšom prípade (čo je aj cieľ autora), pošlú to známemu, ktorý prípadne urobí identickú reakciu. A hoax už žije svojim životom a často aj napriek okolnosti, že sa neskôr odhalí jeho pravý význam, odhodlaní nadšenci konšpirácie ostávajú verní pôvodnej temnej predstave. Nechcú mať predsa v tele 5G čip, zvlášť, ak je veľký ako pedál na ovládanie eklektickej gitary.

Náš tip
5G pokrytie bude dostupné do konca tohto roka pre miliardu ľudí
15.1.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+