MojAndroid

Xiaomi má nový koncept smartfónu. Objavil sa vo videu, ktoré ho ukazuje zo všetkých strán. Už na prvý pohľad zaujme svojím zahnutým displejom po všetkých štyroch stranách. Nejde o hocijaké zohnutie, ale o niečo, čo vyzerá ako najdlhší záhyb po všetkých stranách. Podľa Android Authority je zahnutie až 88-stupňové. Ten navyše eliminuje akékoľvek okraje alebo tlačidlá.

Xiaomi koncept bez tlačidiel

Beztlačidlový koncept od Xiaomi s vodopádovým displejom

Aby Xiaomi dokázalo vytvoriť takýto telefón, muselo si vytvoriť nástroje na úpravu skla. Následne displej ohli pri teplote asi 800 stupňov. Potom prešiel štyrmi vyhladzovacími nástrojmi, ktoré vykonali asi desať takýchto procedúr.

Pripomína nám to koncept z roku 2019 – Vivo Apex. Ten mal byť taktiež bez akýchkoľvek portov či tlačidiel a s výraznými záhybmi bočných strán. Mimochodom, všimol si niekto fotoaparát na prednej strane? Nie? To preto, lebo Xiaomi plánuje implementovať už tretiu generáciu fotoaparátu, ktorý má byť umiestnený pod displejom.

 

Nakoľko je aj tento koncept bez portov, tak nabíjanie bude prebiehať bezdrôtovo. Dnešné mobily nemajú problém ani s výkonom 50 W cez bezdrôtové Qi nabíjanie, takže už sa nedá vyhovárať, že toto nabíjanie je pomalé alebo neefektívne. Keďže nezostalo miestno ani na slot pre SIM kartu, tak to vidíme na podporu eSIM. Reproduktor tu taktiež nie je, takže zrejme pôjde o nejaký stupeň prenosu zvuku cez konštrukciu telefónu. Vo videu si tiež môžete všimnúť, že koncept využíva tlakové senzory, ktoré nahrádzajú fyzické tlačidlá ovládania hlasitosti. Xiaomi vraj má na tento smartfón až 46 patentov.

Je svet na toto pripravený?

Pred dvoma rokmi spomínaný koncept Vivo Apex poriadne neuzrel svetlo sveta, pretože bol príliš nadčasový a nepraktický. Uspeje Xiaomi so svojím konceptom alebo upadne do zabudnutia? Minimálne zahnutá obrazovka je trend, ktorý ľudia veľmi neprijali (naznačujú to aj výrobcovia, ktorí od toho upúšťajú – viď. Samsung). Takáto obrazovka je totiž ešte viac náchylná na poškodenie, než tradičné ploché sklo. Náhodné dotyky taktiež môžu predstavovať problém.

Zaujal vás tento koncept a kúpili by ste si telefón bez tradičných hardvérových prvkov (SIM slot, tlačidlá, reproduktor)? Dajte nám vedieť svoj názor dole v diskusii.

Na čom pracuje konkurencia?

Samsung si taktiež dal nedávno patentovať zaujímavé zariadenie, ktoré má snímač pod displejom. Nevieme zatiaľ o aké zariadenie príde alebo kedy by bolo dostupné. Možno nikdy, možno je to len ochrana vlastníctva, ktoré vymyslel.

Čínsky výrobca Oppo pre zmenu experimentuje s vysúvacím displejom. Ide o displej, ktorý by sa vysúval smerom hore.

Huawei taktiež nespí na vavrínoch a skúma nové možnosti. Naposledy sme písali o tom, že by mohol do niektorého zo svojich smartfónov implementovať displej medzi fotoaparáty.

Náš tip
Xiaomi Mi 11: Poznáme európske ceny globálnej verzie
5.2.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+