MojAndroid

Už sme si zvykli na pravidelné správy o tom, ako Android rastie a aktivácie sa násobia každým meraným obdobím viac a viac. Lenže zatiaľ sme sa nezamysleli nad tým, aký to má dopad z finančného hľadiska, ktoré je zaujímavé aj pre konkurenciu, ktorá sa snaží zo ziskov Androidu odkrojiť, čo najväčší kúsok.

Spoločnosť Oracle sa zamyslela nad dennou aktiváciou Android zariadení a odhaduje, že Android prinesie spoločnosti Google len na aktiváciách zariadení približne 10 miliónov US dolárov denne. Odhaduje sa, že tento zisk sa nezníži ani počas roku 2012, čo je však predpoklad, že aktivácie sa opäť zvýšia, teda zisky spoločnosti Google porastú taktiež. Spoločnosť Oracle nepopísala metodiku, akou sa dostala k tak ohromujúcemu číslu, no Open Source Software špecialista Florian Müller odhaduje, že za predpokladu 14 dolárového príjmu z reklamy na jedného používateľa Androidu ročne sa číslo môže vyšplhať až na neuveriteľných 3,7 miliardy US dolárov ročne len na príjmoch z reklamy.

Otázkou ostáva, či je Google závislý na reklame z Androidu, stále je to totiž najúspešnejšia a najprogresívnejšia reklamná spoločnosť na svete. Nezabúdajme ani na to, že je v záujme spoločnosti Oracle vykresliť Android ako „dojnú kravu“, ktorá sa prehýba pod ťarchou peňazí, pretože stále existuje spor medzi Google a Oracle o patenty, ktoré využívajú technológiu JAVA a majú byť sporným bodom priamo v Androide. Spoločnosť Oracle už dávnejšie vyhlásila, že ako náhradu si žiada 1,16 miliardy dolárov ako náhradu škody od spoločnosti Google.

Oracle tvrdí, že Android zarába svojim tvorcom aj prostredníctvom priamych výnosov vo forme predaja aplikácií v Android Markete. Veľké množstvo používateľov využíva aj služby Gmail a Google Plus, ktoré svojmu stvoriteľovi Google, prinášajú oveľa väčšie zisky ako verzie pre web a desktop.

Google je verejne obchodovateľná spoločnosť, ktorej sa snažia mnohé spoločnosti dokázať, že využíva nielen svoje firemné duševné vlastníctvo na tvorbu ziskov. Preto Oracle tvrdí, že zisky Google sú vysoké, a prípadne tieto svoje odhady môže použiť pri nárokovaní si odplaty v patentových sporoch, čím môže zvýšiť svoj zisk a finančné nároky.

Zdroj: bgr.com, androidcommunity.com

19.1.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+