MojAndroid

Pri výbere nového smartfónu je potrebné pozrieť sa hneď na viacero parametrov. Či už ide o procesor, fotoaparáty, RAM či displej, jeden parameter je potrebné si dopredu poriadne premyslieť. Reč je o kapacite interného úložného priestoru. Ako veľké vnútorné úložisko si vybrať? Zaleží na spôsobe vášho používania.

Pod 32 GB radšej nechoďte

Určite aj v dnešnej dobe existujú ľudia, ktorí používajú smartfón so 16 GB úložným priestorom. Občas sa táto hodnota pohybuje dokonca v ešte nižších číslach. Nuž, pre prevažnú väčšinu by to dnes už ani z ďaleka nestačilo.

Aplikácie zaberajú teraz viac miesta ako kedysi a používatelia s takým malým úložiskom pravdepodobne používajú telefón ešte so slotom na pamäťovú microSD kartu. Druhou možnosťou je, že viacej pamäte, jednoducho povedané, nepotrebujú a patria k nenáročným používateľom.

SD karta pamäť úložný priestor
Stále viac telefónov prichádza o slot pre pamäťovú kartu

Ak si však plánujete kupovať nový telefón, poradíme vám, akou kapacitou by mal disponovať. Ak má daný model dedikovaný slot na pamäťovú microSD kartu a plánujete ju doň vložiť, musíte aj tak počítať s tým, že 16 GB je dnes už rozhodne veľmi málo. 32 GB je dnešné minimum pre telefóny s rozšíriteľným úložiskom.

Situácia sa mení, keď model nepodporuje microSD karty

Problém môže nastať, pokiaľ máte zariadenie s 32 GB úložiskom, ktoré nepodporuje microSD karty. V takom prípade sa zrejme budete musieť spoliehať na cloudové služby, ako Google Fotky či Spotify. Do Fotiek si budete ukladať fotografie v zníženej kvalite a ich plnú kvalitu vám odporúčame presúvať z interného úložiska telefónu do počítača alebo na externé pamäťové médium ako USB kľúč či harddisk.

Samsung Galaxy Note 10+ zakúpite aj s 512 GB až 1 TB úložiskom

Majte na pamäti, že pokiaľ sa rozhodnete prezerať si fotky na cloude, budete musieť byť pripojení k internetu. Offline vám budú k dispozícii iba niektoré predtým načítané náhľady v dočasnej pamäti.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Ak by váš potenciálny nový smartfón nedisponoval slotom pre pamäťové karty, pod kapacitu 64 GB vám dôrazne neodporúčame ísť. Predpokladajme, že si nainštalujete približne 20 GB aplikácií z Obchodu Play. Ďalších 10 – 20 GB zaberú mediálne súbory ako stiahnuté pesničky a videá. Ešte väčším žrútom úložného priestoru sú vami zachytené fotografie či videá v 4K rozlíšení.

64 GB je zlatou strednou cestou

Pre 64 GB smartfón sa rozhodnite práve vtedy, ak si budete aspoň raz za pár týždňov presúvať všetky fotografie a videá do počítača. Na to, aby ste mohli k nim pristupovať aj z mobilu, použite spomínané Google Fotky. Dovolíme si tvrdiť, že 64 GB je dnešnou zlatou strednou cestou, no niektorí budú chcieť ešte viac. 128 GB je už taká kapacita pre mobilný telefón, ktorú zaplníte dosť obtiažne.

Ak chcete mať všetky fotky a videá uložené v telefóne v plnej kvalite, spolu s niekoľkými hrami a množstvom aplikácií, jednoznačne choďte aj nad 64 GB. 256 GB úložiska však už využije skutočne málokto. Takto vybavený model poslúži zrejme tým, ktorí sťahujú do telefónu filmy a majú radi všetko prístupné offline.

Je telefón vaším najdôležitejším zariadením?

Pre niekoho je totiž telefón viac využívaným prístrojom na prácu ako samotný notebook. Mať všetky možné súbory v telefóne taktiež vyhovie používateľom s veľmi obmedzeným dátovým balíčkom alebo aj tým, ktorí ho nemajú vôbec. Kapacita nad 256 GB už takmer s určitosťou bude zbytočné utrácanie peňazí.

Osobne som vlastníkom smartfónu Xiaomi Mi 9. Dlho som uvažoval nad výberom 64 GB alebo 128 GB verzie. Nuž, rozhodol som sa tých pár desiatok eur ušetriť a zvolil som menšiu kapacitu. Na začiatku ma veľmi mrzela absencia slotu na rozšírenie pamäte. Všetky svoje fotografie a videá som nahral na Fotky Google a pristupujem k nim prostredníctvom internetového pripojenia.

Smartfón na obrázku: Xiaomi Mi 9

Zvážte používanie Fotiek Google

Médiá v plnej kvalite si ukladám na svoj externý harddisk. Musím povedať, že zadarmo nahrávaná kvalita Google Fotiek nie je vôbec zlá a na menšom displeji telefónu rozdiel zbadáte iba po približovaní. Osobne som si na to zvykol. V telefóne mám nainštalované desiatky aplikácií a momentálne mám využitých približne 32 GB z celkových 64.

Hry na mobile nehrávam, no priestoru pre ne mám stále dostatok. Streamovacie služby ako Netflix nepoužívam, platím si však Spotify, z ktorého si hudbu sťahujem do zariadenia. Taktiež som si zvykol každý mesiac presúvať všetky moje nahrávané videá a fotografie na harddisk a z neho následne na cloudové úložisko Google Fotiek, aby sa mi hneď zobrazili v mobile.

Spotify je skvelá služba na streamovanie hudby

Netvrdím, že uchovávať ich v telefóne so 64 GB kapacitou by nebolo možné, no vždy je dobré mať priestor navyše, pretože používaním aplikácií zapĺňate pamäť telefónu rôznymi ďalšími dátami.

Akú kapacitu vnútorného úložiska máte na smartfóne vy? Priali by ste si mať viac priestoru alebo sa spoliehate na microSD kartu, respektíve cloudové služby a externé ukladacie médiá?

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

25.11.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+