MojAndroid

Pojem inteligentná domácnosť budeme počuť čoraz častejšie. To, čo bolo pred niekoľkými rokmi iba sci-fi myšlienkou, je dnes naozaj realitou a aj na Slovensku sa začínajú množiť poskytovatelia riešení pre inteligentné domácnosti. Rozhodli sme sa preto, že pre vás pripravíme prehľad inteligentných zásuviek. Tie pochádzajú od mnohých výrobcov a každá z nich je v niečom iná. Práve toto porovnanie by vám ale malo pomôcť v zorientovaní sa v danej problematike.

Náš tip
Inteligentná domácnosť: Automatizácia, bezpečnosť a inteligentné osvetlenie aj u vás doma

Fibaro Wall Plug

Inteligentná zásuvka značky Fibaro je tým typom zariadenia, ktoré vytiahnete z krabice a môžete ho začať používať. Samozrejme, že na jej ovládanie budete potrebovať Fibaro Home Center, čo je riadiaca jednotka pre všetky zariadenia Fibaro, ktoré vlastníte. Od konkurencie sa Fibaro Wall Plug odlišuje tým, že ponúka LED prsteň po svojom obvode. Ten vás informuje o tom, koľko energie spotrebúva zariadenie pripojené do danej zásuvky a spotrebu si samozrejme môžete prezrieť aj v pridruženej mobilnej aplikácii. Kompaktné rozmery zásuvky a možnosť sledovania spotreby spotrebičov s príkonom 2500 – 3000W z tejto zásuvky robia univerzálne riešenie pre vašu domácnosť. Cena sa pohybuje na úrovni od 65 EUR vyššie, čo je dosť veľa.

fibaro-wall-plug

Spínacia zásuvka RFSC-11, RFSC-61

Zásuvky typu RFSC-11 a RFSC-61 sa dajú prepojiť so systémom iNels a ponúkajú základnú funkcionalitu inteligentných zásuviek. Model s koncovkou “11” ponúka iba vypínanie a zapínanie zásuvky na diaľku, zatiaľ čo model “61” ponúka tlačítko, funkcie zapnúť a vypnúť, impulzné relé, oneskorený návrat a oneskorený rozbeh. Pri tomto type zásuviek ale nemôžeme hovoriť o žiadnych pokročilých funkciách, štatistikách či indikátoroch spotreby. Tomu odpovedá aj cena, ktorá je podstatne nižšia, na úrovni od 30 do 50 eur (podľa typu).

RFSC-zasuvka-2 RFSC-zasuvka-1

Belkin WeMo

Inteligentné zásuvky Belkin WeMo sa dajú ovládať pomocou Android alebo iOS aplikácie cez vašu domácu Wi-Fi alebo mobilný internet. Okrem ovládania zapnutia a vypnutia ponúkajú tieto zásuvky aj možnosť časovaného zapnutia a fungujú dokonca aj s IFTTT príkazmi, takže si môžete nastaviť istý stupeň automatizácie. Belkin WeMo však okrem zásuviek ponúka aj ďalšie zariadenia pre inteligentnú domácnosť, ktoré sa dajú ovládať pomocou jednej aplikácie v smartfóne alebo tablete. Opäť však tieto zásuvky nezobrazujú žiadny indikátor spotreby a neponúkajú ani detailné štatistiky. Cena týchto zásuviek sa pohybuje na úrovni 50-60 EUR.

belkin-wemo-smart-wifi-zasuvka

Revogi Smart Meter Plug

Veľmi pekne spracovaná zásuvka značky Revogi ponúka okrem inteligentného zapínania a vypínania aj radu ďalších funkcií, vrátane štatistík o spotrebe energie pripojeného zariadenia. Praktické využitie má aj časovač, ktorým môžete nastaviť režim vypnutia/zapnutia napájania pripojeného zariadenia. Samotná zásuvka sa ovláda cez mobilnú aplikáciu a pripojenie Bluetooth, takže ju dokážete ovládať v dosahu asi 15 metrov. Aj napriek množstvu funkcií, ktoré táto zásuvka ponúka, patrí medzi najlacnejšie v našom prehľade. Jej cena je totižto stanovená na príjemných 36 eur.

Náš tip
Revogi Smart Meter Plug: Smart funkcie pre obyčajnú zásuvku | TEST

revogi foto-4_out

Náš tip
Revogi Smart Power: Zásuvky pre inteligentné domácnosti | TEST

Loxone Smart Socket AIR

Smart Socket Air od spoločnosti Loxone ponúka automatické ovládanie pripojeného spotrebiča, časovanie zapnutia alebo vypnutia energie a dá sa ovládať aj cez mobilnú aplikáciu. Vďaka inteligentnému elektromeru môžete vyhodnocovať aj spotrebu pripojeného zariadenia, čo je v prípade inteligentných zásuviek rozhodne vítanou funkciou. Okrem toho táto zásuvka dokáže merať aj teplotu v okolí, takže ju môžete využiť ako teplomer pre vašu inteligentnú domácnosť. Cena tohto produktu sa pohybuje medzi 50-60 eurami.

loxone-smart-socket-air

Vieme, že na trhu sa nachádza množstvo iných inteligentných zásuviek s podporou rôznych systémov a s rozdielnym ovládaním, no snažili sme sa vybrať tie, ktoré patria medzi najzaujímavejšie. Ak patríte k fanúšikom moderných domácností a máte skúsenosti s inými inteligentnými zásuvkami, budeme veľmi radi, ak sa podelíte o svoje skúsenosti v komentároch pod týmto článkom. Neprehliadnite ani naše ďalšie články na tému inteligentná domácnosť.

26.7.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+