MojAndroid

Inteligentná domácnosť je pojem, s ktorým sa stretávame stále častejšie. Okrem predstavy technológiami preplneného domu alebo bytu, ktorý bude možno v budúcnosti samozrejmosťou, ide aj o koncept, ktorý je možné vyskúšať už dnes. Viete, aké rôzne zariadenia a inteligentné pomôcky si môžete zaobstarať už teraz? Je ich hneď niekoľko a existujú dokonca aj celé platformy, vďaka ktorým zariadenia medzi sebou komunikujú lepšie a aj celkový dojem z inteligentnej domácnosti je oveľa lepší.

Fibaro a systém Z-Wave

Jednou z u nás dostupných veľkých platforiem pre inteligentnú domácnosť je Fibaro. Tá je postavená na systéme Z-Wave a umožňuje vám využívať široké spektrum zaujímavých zariadení pre vašu domácnosť. Centrom všetkého je zariadenie Home Center, ktoré umožňuje bezproblémovú komunikáciu so zariadeniami a spája ich aj s internetom. K dispozícii je niekoľko variant takéhoto centra s rôznymi funkciami a cenou, vďaka čomu si vyberie skutočne každý.

Fibaro

Oveľa zaujímavejšie sú ale jednotlivé moduly a senzory, ktoré môžete použiť. Nechýba tu stmievač pre osvetlenie, ovládač brán, klasický vypínač na rôzne elektronické zariadenia, ovládač pre zmenu farebného osvetlenia a množstvo ďalšieho. Samozrejmosťou je inteligentná zásuvka, ale aj termostat, vďaka ktorému môžete ovládať teplotu vo vašej domácnosti. K dispozícii je dokonca aj radiátorová hlavica, vďaka ktorej môžete pridať inteligentné funkcie aj takému bežnému zariadeniu, akým je radiátor.

Fibaro radiatorova hlavica

Nechýbajú ani rôzne senzory – pohybový senzor, senzor vytopenia, dymový senzor či senzory pre okná a dvere. Výber je naozaj široký a vašej domácnosti môžete pridať skutočne veľké množstvo inteligentných funkcií. Úplnou samozrejmosťou je aj aplikácia, ktorá je dostupná pre smartfóny aj tablety so systémom Android.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Control4

Control4 je už skutočne rozvinutou platformou, ktorá integruje zariadenia od mnohých výrobcov, aby vám zabezpečila tú najvyššiu možnú úroveň pohodlia. Okrem toho, že ponúka množstvo zaujímavých zariadení, vám ich všetky aj nainštaluje v dome a razom z neho spraví inteligentnú domácnosť. Platforma podporuje vyše 9 500 zariadení a ponúka produkty známych značiek, ako napríklad SONY, Nest, Lilin, EPSON a ďalšie.

Výhodou je aj v tomto prípade možnosť ovládať všetky prvky inteligentnej domácnosti z jedného univerzálneho nástroja. Môže ním byť diaľkové ovládanie, konfigurovateľná klávesnica, grafické rozhranie na TV, dotykové panely, ale aj váš smartfón, tablet či počítač.

Control4

Zo samotných zariadení si môžete vybrať presne to, po čom túžite. Potešia veľké a elegantné dotykové panely, ktorými budete ovládať funkcie celého systému. Nechýbajú ani audio prepínače a zosilňovače, ktoré si užijú najmä fanúšikovia kvalitnej hudby. Nájdete tu ale aj osvetlenie, kamery, termostat a rôzne senzory, prostredníctvom ktorých môžete pridať inteligentné funkcie aj tým zariadeniam, ktoré máte doma. Nechýbajú ani možnosti automatického zavlažovania trávnika, robotická kosačka na trávu, automatická filtrácia bazéna a mnohé ďalšie podobné prvky pre vašu domácnosť a záhradu.

Control4 toho ponúka skutočne veľa a umožní vám všetky tieto zariadenia ovládať z pohodlia jednej aplikácie. To je pri práci s inteligentnou domácnosťou extrémne dôležité a táto platforma vám to skutočne umožní.

Verzia: 2.5.6.8
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2.5.6.8
Aktuálna cena: Zdarma

iNELS

Ďalšou atraktívnou platformou pre inteligentnú domácnosť je iNELS, dlhým názvom Inteligentné elektroinštalácie. Táto spoločnosť si tiež stavia na tom, že pre vašu domácnosť má k dispozícii množstvo rôznych zariadení a pomôcok, ktoré vám vie poskytnúť v rámci veľkého balíka.

Pri zariaďovaní inteligentnej domácnosti si ale nemusíte vybrať zo všetkých produktov. Tie sú totiž rozdelené do rôznych sád, ktoré sa zameriavajú vždy na jednu funkciu. Správnou kombináciou týchto sád môžete získať presne tie inteligentné prvky, ktoré chcete. Užitočná je napríklad sada s názvom Dom pod palcom, ktorá zahŕňa ovládanie kúrenia, klimatizácie, osvetlenia a nechýba ani kamera, vďaka ktorej budete mať celý dom pod palcom.

iNELS

V ďalších sadách nájdete inteligentné žiarovky, špeciálny termostat, vďaka ktorému budete môcť aktivovať kúrenie na diaľku, senzory proti vytopeniu a ďalšie zaujímavé inteligentné príslušenstvo, ktoré môžete doma využiť. Znovu platí, že všetky zariadenia sú ovládané univerzálnym ovládačom, alebo aplikáciou vo vašom smartfóne.

Verzia: 0.91
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 0.91
Aktuálna cena: Zdarma

HAIDY

Veľmi elegantným dojmom pôsobí aj ponuka platformy HAIDY. Tá je založená na tom, že hlavným inteligentným prvkom domácnosti je človek a všetky moderné zariadenia sú iba jeho služobníkmi. Tým môže povedať, čo majú robiť, no nebudú rozmýšľať zaňho.

Platforma ale ponúka presne to, čo by ste od nej mohli očakávať. Vďaka inteligentným senzorom na oknách a dverách pomôže zabezpečiť dom alebo byt. Pomáha tomu aj alarm a celý systém je možné napájať aj z akumulátora, takže prípadným narušiteľom by nestačilo odpojiť elektrický prúd v dome. HAIDY tiež umožňuje na diaľku kontrolovať kúrenie a teplotu v domácnosti. Pre ešte väčšie pohodlie je možné takto ovládať aj rolety a žalúzie v domácnosti, čo vôbec nemusí byť na škodu.

HAIDY Home

Samozrejmosťou sú inteligentné žiarovky a elektrické zásuvky, vďaka ktorým nie len ušetríte, ale získate aj prehľad o spotrebe a ďalšie zaujímavé možnosti. Aj tento systém je možné ovládať viacerými spôsobmi, no pre väčšinu používateľov bude zrejme najpraktickejšie ovládanie smartfónom či tabletom. Používatelia si tu môžu voliť jednotlivé komponenty, ale aj komplexné riešenia, ktoré poskytovateľ bez problémov zrealizuje. Na výber je toho skutočne veľa a na svoje by si tak mal prísť každý.

Verzia: 1.1
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.1
Aktuálna cena: Zdarma

Domotron

Mnohé z vyššie uvedených riešení sú v skutočnosti produktom českých alebo zahraničných spoločností, no nájdu sa na našom trhu aj slovenské firmy, ktoré sa postarajú o pridanie inteligentných prvkov do vašej domácnosti. Jednou z týchto spoločností je aj Domotron.

Domotron

Tá ponúka kompletné riešenie pre inteligentné domácnosti od zavlažovania, ktoré berie do úvahy výstrahy o daždi až po automatickú reguláciu tepla. Je toho skutočne veľmi veľa, čo vám Domotron môže ponúknuť. Samozrejmosťou je automatizácia svetiel, ktoré sa zapnú automaticky, keď zaregistrujú pohyb a je dostatočná tma na to, aby boli užitočné. Nechýbajú ani zabezpečovacie prvky pre vašu domácnosť, vďaka ktorým budete mať srdce na mieste aj keď nebudete doma.

Bez problémov môžete monitorovať spotrebu energií vo vašej domácnosti a budete vedieť, čo vám spotrebúva veľa energií a kde môžete najviac ušetriť. Skvelou vlastnosťou tejto platformy je fakt, že si ju môžete prispôsobovať podľa vlastných predstáv. To znamená, že môžete vytvárať rôzne makrá, na základe ktorých sa budú vykonávať určité akcie pri splnení nejakých podmienok. Takýmto jednoduchým “programovaním” môžete nastaviť celú platformu tak, aby vyhovovala presne vašim požiadavkám. Základom je ale aj v tomto prípade automatizácia a zjednodušenie úkonov, ktoré by ste inak museli doma robiť manuálne.

Verzia: 1.1.5
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.1.5
Aktuálna cena: Zdarma

Loxone

Aj platforma Loxone je komplexným riešením pre inteligentné domácnosti. Umožňuje automatizovať veľké množstvo činností vo vašej domácnosti a pridá inteligentné technológie aj tam, kde by ste si ich možno ani nevedeli predstaviť.

Loxone

Nechýbajú tu základné inteligentné funkcie pre ovládanie osvetlenia, vytváranie svetelných scén, ovládanie farieb svetla a podobné nastavenia spojené s osvetlením v domácnosti. Platforma tiež umožňuje vzdialenú reguláciu teploty v domácnosti, ako aj ovládanie žalúzí bez nutnosti manuálneho zaťahovania či odťahovania. Ďalšou skvelou súčasťou platformy je multimediálne centrum, vďaka ktorému môžete počúvať obľúbenú hudbu v každom kúte domácnosti.

Okrem toho aj táto služba ponúka funkcie na monitorovanie energií a aj zníženie spotreby. Vďaka inteligentným alarmom a senzorom môžete bez problémov zabezpečiť vašu domácnosť a mať istotu v tom, že je váš dom v poriadku aj v prípade vašej neprítomnosti. Aj v tomto prípade tak ide o celistvé riešenie, ktoré toho ponúka skutočne veľa.

Verzia: 9.3
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 9.3
Aktuálna cena: Zdarma

Všetky tieto platformy majú veľa spoločných čŕt, no keďže ponúkajú také komplexné služby, nájde sa tu aj množstvo rozdielov a originálnych kvalít. Každý tak má na výber zaujímavé riešenia, ktoré môže ešte dodatočne nastaviť formou špeciálnych požiadaviek. Spoločnosti sú na takéto požiadavky aj pomerne zvyknuté a zrejme ich len tak ľahko niečo neprekvapí. Zaujímavá inteligentná domácnosť aj vás a používate riešenia niektorej z týchto platforiem? Ak áno, ako ste spokojní? Dajte nám vedieť v diskusii pod článkom.

Zdroj titulnej fotografie: Dollarphotoclub

30.6.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+