MojAndroid

Inteligentné domácnosti už nie sú sci-fi a pomaly sa stávajú realitou aj pre bežných používateľov. Na trhu je momentálne k dispozícii niekoľko komplexných riešení, ktoré vás ale pri plnej funkčnosti vyjdu pomerne draho. Váš domov sa však nemusí spoliehať len na ne. V ponuke e-shopov a u výrobcov nájdete mnoho doplnkov, či už v podobe inteligentných svietidiel ovládaných na diaľku alebo zásuviek, ktoré sa dajú kontrolovať a riadiť priamo zo smartfónu. Takúto inteligentnú zásuvku s pripojením na internet prináša aj spoločnosť Revogi, ktorá ich má vo svojom portfóliu hneď niekoľko typov.

V redakcii sme testovali dve verzie Smart Power zásuviek – jedna so šiestimi “portami” (Power Strip 2), tá druhá len s jedným. Funkčne sú v podstate rovnaké, väčšia predĺžovačka však umožňuje nezávislé ovládanie a sledovanie až šiestich pripojených zariadení. Tie je možné na diaľku zapnúť alebo vypnúť, pričom má používateľ aj možnosť nastaviť si presný časový harmonogram, kedy sú zásuvky aktívne a kedy nie.

Revogi POwer Strip 2_recenzia-1

Obidve zásuvky Smart Power sú celé vyrobené z plastu. Verzia vo vyhotovení predĺžovačky má ale navyše 1,5 metrový prívodný kábel, ktorý bude postačovať pre potreby väčšiny domácností. Plastové telo je dostatočne robustné a na stole drží pevne, a to aj vďaka dvojici pogumovaných podložiek, ktoré zabraňujú šmýkaniu. Samozrejme, predĺžovačku je možné umiestniť tiež na stenu, a to vo zvislej aj vodorovnej polohe.

Revogi POwer Strip 2_recenzia-4

Revogi vybavil inteligentnú predĺžovačku niekoľkými ovládacími prvkami a rozširujúcimi slotmi. Nechýba hlavný vypínač, ako aj LAN port pre pripojenie do lokálnej siete, či USB nabíjačka s 2,1A výstupom, ktorá dobre poslúži pri nabíjaní mobilných telefónov alebo iných zariadení. Každá zásuvka na zariadení sa dá ovládať na diaľku, ale aj manuálne prostredníctvom kapacitných tlačidiel v tvare čísel. Ich zapnutie je signalizované zeleným podsvietením.

Revogi POwer Strip 2_recenzia-2

Predĺžovačka na prvý pohľad nevyzerá nijako nezvyčajne, jej rozmery sú vzhľadom na integrovanie ochrán a ďalšej elektroniky kompaktné a poteší aj dizajn, ktorý určite nezahanbí žiadnu modernú domácnosť.

Trochu odlišná je verzia Smart Power Plug, ktorá je určená pre priame zapojenie do zásuvky. Je menšia a neponúka také možnosti ako väčší Power Strip. Disponuje jedným tlačidlom pre zapnutie a niekoľkými signalizačnými LED diódami.

revogi foto-9_out

Kontrola nad spotrebou

Inteligentné zásuvky Revogi ponúkajú niekoľko užitočných funkcií. Okrem toho, že pomocou nich môžete sledovať spotrebu energie v reálnom čase, tak vás budú informovať aj o nákladoch na elektrinu v danom dni, alebo za uplynulý mesiac. Priamo v aplikácii je možné dohliadať na históriu spotreby energie a zistiť, kedy ste na elektrinu minuli najviac. Tu však funkcie nekončia. Pri obidvoch verziách zásuviek sa dá nastaviť časovač, prípadne presný harmonogram, kedy majú byť aktívne a kedy nie. Nastaviť môžete presný deň aj časy, odkedy dokedy majú byť aktívne. Samozrejmosťou je tiež možnosť vypnúť alebo zapnúť zásuvky na diaľku.

Pri verzii Revogi Strip (predĺžovačka) je možné navyše určiť, ktoré zásuvky budú fungovať ako “hlavné” (master) a ktoré ako “otroci” (slave). Vďaka tomu môžete určiť, ktoré zásuvky sa po odpojení záťaže automaticky vypnú. Ak teda napríklad klesne príkon zásuvky číslo 1 pod 2W, dôjde k automatickému vypnutiu vybraných zásuviek. To využijete napríklad pri šetrení energie za spotrebovanú energiu zariadení v režime standby. Využitie si môžeme ukázať na jednoduchom príklade. Predstavte si, že k zásuvke č.1 máte pripojený PC, ku ktorému sa ďalej pripájajú reproduktory, monitor, prípadne ďalšie periférie. Po vypnutí PC dôjde vďaka tejto zásuvke k ich automatickej deaktivácii, čím sa ušetria náklady.

Iným príkladom využitia je prípad, keď ste na dovolenke. Pomocou aplikácie je možné cez internet ovládať napríklad zapnutie a vypnutie svetiel, ktoré tak simulujú vašu prítomnosť doma a chránia tak váš majetok pred zlodejmi. Samozrejme, zásuvky výborne poslúžia aj pri kontrole toho, ako dlho sa hrajú vaše deti na počítači alebo koľko času strávia pri sledovaní televízora. Ten im takýmto spôsobom môžete vypnúť aj na diaľku z práce.

Záverečné hodnotenie

Revogi prináša cenovo dostupné rozšírenie pre vašu domácnosť. Tá môže aj zakúpením takéhoto typu zariadení získať inteligentné funkcie rýchlo a pomerne bezstarostne. Navyše, investícia do inteligentných zásuviek sa vám po určitom čase môže vrátiť, keďže vďaka nim presne viete, koľko energie miniete a kde môžete ušetriť. Zásuvky sú vhodné aj do domácnosti s deťmi, ktoré bez dozoru rodičov častokrát dlho sedia pri počítači alebo televízore. Pomocou aplikácie v mobile im teraz môžete nastaviť presný čas, kedy môžu tieto výdobytky modernej techniky používať. Cena zásuviek sa v prípade verzie Power Strip 2 pohybuje na úrovni 110 eur, menšia zásuvka sa dá kúpiť už za 36 eur.

30.5.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+