MojAndroid

IBM v spolupráci s Globalfoundries a Samsungom prišlo na svet s technológiou výroby mobilných čipov 5-nanometrovým procesom. Hoci toto trio využíva rovnaký princíp EUV (extreme ultraviolet lithography) ako pri pokorení hranice 7 nm, upravilo technológiu FinFet, ktorá umožňuje do čipov vložiť viac kremíkových nanohárkov. Výsledkom je extrémne výkonný procesor s extrémne malými rozmermi. Na veľkosť ľudského nechtu sa týmto procesom dá umiestniť 30 miliárd tranzistorov!

Náš tip
Qualcomm bude vyrábať čipy, ktoré prenášajú bezdrôtovo dáta rýchlejšie ako optické vlákna

Takéto mobilné čipy sú určené najmä pre zariadenia Internetu vecí, no znamenajú veľa aj pre fanúšikov mobilných zariadení. Procesory pre smartfóny, ktoré budú vyrobené 5 nm procesom, totižto môžu ponúknuť 2 až 3-násobne väčšiu výdrž batérie pri zachovaní vysokého výkonu. Zatiaľ však ide o hudbu budúcnosti. Veď len 7 nm čipy sa do produkcie majú dostať až koncom budúceho roka. Príchod 5 nm čipov tak odhadujeme na rok 2020. Aj napriek tomu ide o zaujímavý prínos pre dnešné technológie, ktoré sa rozvíjajú brutálnym tempom.

Zdroj: Engadget

5.6.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+