MojAndroid

Huawei sa pripravuje na formálne predstavenie svojho operačného systému HarmonyOS pre smartfóny, ktorým sa chce odpútať od závislosti na Androide. Ide o riešenie spôsobené krajnou nutnosťou. 

Huawei kvôli obmedzeniam zo strany vlády USA nemôže obchodovať s Googlom, čo sa odrazilo na fakte, že do svojich smartfónov jednoducho nemôže vkladať príslušné služby. Na tie sú pritom zákazníci za roky používania Android smartfónov zvyknutí, čo smartfóny Huawei momentálne stavia do pozície outsidera. 

Huawei P40 Pro fotoaparat
Huawei P40 Pro | Foto: Redakcia


Práve do nového operačného systému z vlastnej dielne preto čínsky gigant pochopiteľne vkladá skutočne veľké nádeje. Ide o jasne vytýčenú cestu, po ktorej sa postupne opäť chce dostať na niekdajšie výslnie. 

Slávnostné odhalenie ďalšej verzie HarmonyOS  je naplánované na zajtrajší deň, 2. júna 2021. Ako to už pri takýchto prezentáciách býva zvykom, na verejnosť postupne preniká čoraz viac informácií o tom, čo všetko bude zajtra na programe dňa. 

Zhrnutie očakávaných produktov a noviniek zverejnil portál HuaweiCentral, ktorý sa odvoláva na známeho “vynášača informácií” zo sociálnej siete Weibo. Ten upozorňuje, že Huawei vo veľkej miere siaha po procesoroch od Qualcommu.

Záplava smart zariadení

Huawei by mal zajtra po boku novej verzie HarmonyOS predstaviť viacero nových smart produktov. Konkrétne sa spomínajú nové smart hodinky Huawei Watch 3 a Watch 3 Pro, nové smart televízory, tablety či 4G verzie vlajkových smartfónov ako Mate 40, Mate X2 a Nova 8. Kľúčovou informáciou je to, že všetky 4G smartfóny by mali prísť s čipmi Snapdragon namiesto Kirinu.

Dôležitou figúrou celej prezentácie by mal byť smartfón Huawei P50. Práve očakávaná vlajková loď Huawei P50 bude predstavovať vôbec prvý smartfón, ktorý na trh dorazí s operačným systémom HarmonyOS

Do vienka podľa všetkého dostane Kirin 9000, no len v prípade 5G verzie. Spomína sa totiž to, že predstavený bude aj 4G model s čipom Snapdragon 888. Zajtrajšia prezentácia by preto mala byť nabitá informáciami o nových smartfónoch.

Huawei P50
SlashGear.com

Tablet MatePad Pro 2: Tri veľkosti, rôzne procesory

Na rad má prísť aj nová rodina tabletov MatePad Pro 2. Predošlé informácie hovorili, že pripravovaná je verzia s 10,8-palcovou a 12,6-palcovou uhlopriečkou. V obidvoch prípadoch tablet dorazí s operačným systémom HarmonyOS.

Teraz sa dozvedáme, že Huawei pre väčší model siahol po čipe Kirin 9000, zatiaľ čo menší z dvojice dostane Qualcomm Snapdragon 870. Ide o pomerne zaujímavé rozhodnutie, no tým to nekončí.

Najnovší únik totiž uvádza, že predstavený bude ešte aj tretí model. Tentokrát s 12,2-palcovou uhlopriečkou a bližšie nešpecifikovaným čipom čipom z dielne Qualcomm. 

Qualcomm Snapdragon 888
Qualcomm Snapdragon 888 | Zdroj: Qualcomm.com

HarmonyOS oficiálne na platforme Qualcomm

Operačný systém HarmonyOS bude oficiálne a plne podporovať platformu od Qualcommu so všetkým čo s tým súvisí. Toto oznámenie má momentálne veľmi pozitívne ohlasy.

Zo strany spoločnosti Huawei ide o rozumný krok, ktorý jej môže len pomôcť. Už teraz má pripravovať viacero zariadení práve v spolupráci s Qualcommom. Vyzerá to tak, že Huawei konečne prichádza na chuť ďalším čipom, čo by pre koncových zákazníkov malo byť veľmi potešujúce.

Náš tip
HarmonyOS od Huawei príde vo finálnej verzii už v júni

1.6.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+