MojAndroid

Spoločnosť Huawei tento týždeň predstavila svoju novú vlajkovú loď Huawei P30 Pro. Tá prináša viacero zaujímavých noviniek, no bez debaty najzaujímavejšou funkciou je jej fotoaparát. Vzadu nájdeme až štyri kamery, z ktorých jedna zabezpečuje až 5-násobný optický zoom vďaka periskopickému systému. Pochopiteľne, telefón sme museli podrobiť foto testu s jedným z najlepších fotomobilov na trhu, Samsung Galaxy S10+.

Porovnanie hardvéru: Huawei má viac fotoaparátov vzadu aj pixelov celkovo

Keď sa pozrieme na čisto hardvérové porovnanie fotoaparátov oboch telefónov zistíme, že v mnohých smeroch sú si telefóny podobné. U oboch nájdeme vzadu štandardný, širokouhlý, aj telefoto objektív. Samsung má potom vpredu dve kamery na selfie, Huawei síce iba jednu, no vzadu má navyše ToF snímač pre lepšie zachytávanie hĺbky poľa a prácu s rozšírenou realitou.

Rozdiely nájdeme ale aj v samotných snímačoch. Huawei má 40MP hlavný, 20MP širokouhlý a 8MP snímač telefoto fotoaparátu. Samsung zas disponuje 12MP hlavným, 12MP tele-foto a 16MP širokouhlým snímačom. Rozdiel je aj vpredu – Huawei tu má jeden 32MP fotoaparát, Samsung dva v kombinácii 10+8MP. Ďalší rozdiel nájdeme v priblížení – kým Samsung umožňuje dvojnásobný bezstratový zoom, v prípade Huawei P30 Pro je to až 5-násobné priblíženie. Rozdiel je ale aj v širokouhlých fotoaparátoch – ten na Samsungu má ekvivalent ohniskovej vzdialenosti 12 mm a zachytí na fotografii ešte viac ako snímač na Huawei P30 Pro s ekvivalentom 16 mm.

 Samsung Galaxy S10+Huawei P30 Pro
Počet fotoaparátov na zadnej strane34
Počet fotoaparátov na prednej strane21
Hlavný fotoaparát12 MP, f/1.5-f/2.4 premenlivá clona, veľkosť snímača 1/2.55", 26mm ekvivalent, Dual Pixel PDAF, OIS40 MP, f/1.6, 27mm ekvivalent, veľkosť snímača 1/1,7", PDAF, OIS
Tele-foto fotoaparát12 MP, f/2.4, veľkosť snímača 1/3,6", 52mm ekvivalent, , 2-násobné priblíženie, AF, OIS8 MP, f/3.4, 125mm ekvivalent, 5-násobné priblíženie, 10-násobné hybridné priblíženie, 50-násobné digitálne priblíženie, OIS, veľkosť snímača 1/4", PDAF
Širokouhlý fotoaparát16 MP, f/2.2, 12mm ekvivalent20 MP, f/2.2, 16 mm ekvivalent, veľkosť snímača 1/2,7", PDAF
ToF snímačNieÁno
Selfie fotoaparát10 MP, f/1.9, 26mm ekvivalent + 8MP, f/2.2, 22mm ekvivalent, zachytávanie hĺbky poľa32 MP, f/2.0, širokouhlý
Video (z hlavného fotoaparátu)HDR10+ nahrávanie, 2160p@60fps, 2160p@30fps, 1080p@60fps, 1080p@30fps, 720p@960fps2160p@30fps, 1080p@60fps, 1080p@30fps (gyro-EIS), 720p@960fps
Video (zo selfie fotoaparátu)2160p@30fps, 1080p@30fps1080p@30fps (2160 x 1080 FHD+)

Samotný foto duel sme rozdelili na dve časti – v prvej porovnáme fotografie zhotovené počas dňa, v druhej nočné snímky. V článku sú fotografie zmenšené a prevzorkované, snímky vo vyššej kvalite nájdete na tomto odkaze. Všetky fotografie boli zhotovené v automatickom režime pri základnom nastavení rozlíšenia, pričom vždy sme zaostrovali na rovnaký objekt.

1. scéna

Samsung Galaxy S10+
Huawei P30 Pro

Hneď prvú nočnú scénu zvládli oba smartfóny výborne, no Huawei má predsa len navrch. Fotografia má prirodzenejšie farby, oveľa krajšie reprezentuje zdroje svetla a zároveň je výrazne ostrejšia, pričom tu oproti fotke zo Samsungu neevidujeme žiadnu zvýšenú úroveň šumu.

Ktorá fotografia sa vám páči viac?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

2. scéna

Samsung Galaxy S10+
Huawei P30 Pro

V druhej scéne už situácia nie je až tak naklonená Huaweiu. Znovu sa ukazuje, že vlastnosti fotoaparátu môžu byť výhodou v jednom prípade a nevýhodou v druhom. Fotka z P30 Pro pôsobí až neprirodzene ostro, vzniká tu zbytočný šum. Samsung okrem lepšieho podania detailov zvládol lepšie aj interpretáciu svetelného zdroja z budovy v pozadí, takže v tomto prípade je víťazom.

Ktorá fotografia sa vám páči viac?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

3. scéna

Samsung Galaxy S10+
Huawei P30 Pro

Táto scéna sa hodnotí trochu ťažšie, pretože ak sa zameriame na predmet fotografie, je to podľa nášho názoru remíza. Až keď si začneme všímať pozadie zistíme, že Huawei ponúka lepší dynamický rozsah, vyššiu úroveň detailov a vyhol sa aj ružovému nádychu, ktorý má fotografia zo Samsungu.

Ktorá fotografia sa vám páči viac?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

4. scéna

Samsung Galaxy S10+
Huawei P30 Pro

V tomto prípade dávame bod fotografii zo Samsungu. Je to najmä z toho dôvodu, že zvolené teplejšie farby vyzerajú krajšie a nie sú pritom príliš agresívne. Fotografia z Huawei P30 Pro pôsobí fádnejšie – je až zbytočne ostrá a málo kontrastná. Záber zo Samsungu je jednoducho atraktívnejší.

Ktorá fotografia sa vám páči viac?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

5. scéna

Samsung Galaxy S10+
Huawei P30 Pro

Znovu sa dostávame do situácie, kedy výrobcom definované nastavenia fotoaparátov sú v jednej scéne výhodou a v ďalšej nie. V tomto prípade je situácia podobná ako v predchádzajúcej scéne, no výhodu tu má Huawei. Vďaka vyššej ostrosti rozpoznáme štruktúru sôch, ktorá sa na fotografii zo Samsungu úplne stráca. Okrem toho, Huawei oveľa lepšie interpretuje svetlá v pozadí a dokázal zachovať viac farieb a detailov aj v tieňových častiach fotografie.

Ktorá fotografia sa vám páči viac?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

6. scéna

Samsung Galaxy S10+
Huawei P30 Pro

V tomto prípade sa situácia znovu mení a čo bolo naposledy nevýhodou je teraz výhodou. Fotografie vyzerajú tak, že Samsung zvolil dlhšiu expozíciu, čo sa odrazilo v niekoľkých pozitívnych vlastnostiach výslednej fotografie – fotka má menej šumu a svetlo na vode vyzerá o čosi lepšie. Svetelnosťou sú si podobné a vďaka spomínaným výhodám víťazí Samsung.

Ktorá fotografia sa vám páči viac?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

7. scéna

Samsung Galaxy S10+
Huawei P30 Pro

V tejto scéne sa nám znovu páči výsledok zo Samsung Galaxy S10+. Hoci fotografia z Huawei je jasnejšia a ostrejšia, výsledok je menej prirodzený. Mäkšie detaily a sýtejšie farby vyzerajú podľa nás lepšie ako zbytočne ostrá fotografia z Huawei P30 Pro.

Ktorá fotografia sa vám páči viac?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

8. scéna

Samsung Galaxy S10+
Huawei P30 Pro

Táto extrémne náročná nočná scéna jasne ukazuje prednosti fotoaparátu na Huawei P30 Pro. Fotka z neho je jasnejšia, má viac farieb, oveľa menej šumu a oveľa lepšie vyváženú expozíciu naprieč celým záberom.

Ktorá fotografia sa vám páči viac?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

9. scéna

Samsung Galaxy S10+
Huawei P30 Pro

Ďalšia podobné scéna, tentokrát opäť s odrazmi na vode a tie sa nám znovu páčia o čosi viac na fotografii zo Samsungu. Na druhej strane, všetky ostatné aspekty fotografie sú krajšie v prípade Huawei P30 Pro – fotka je ostrejšia, svetlá prirodzenejšie a farby oveľa krajšie. Tentokrát dostáva bod Huawei.

Ktorá fotografia sa vám páči viac?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

10. scéna

Samsung Galaxy S10+
Huawei P30 Pro

V tejto poslednej scéne udeľujeme bod obom telefónom. Fotka zo Samsungu je síce svetlejšia, avšak za cenu horších detailov, väčšieho množstva šumu a rozostrených svetiel. Fotka z Huawei je však výrazne tmavšia a je pravdepodobné, že po rozjasnený tejto fotky by sa objavili podobné neduhy ako v prípade záberu zo Samsungu. Vo výsledku je tak rozhodnutie čisto subjektívne, a tak je to v tomto prípade remíza.

Ktorá fotografia sa vám páči viac?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Hodnotenie: Huawei má navrch

Huawei je už nejaký čas kráľom fotomobilov a meniť sa to zrejme nebude ani tento rok. Samsung Galaxy S10+ však spravil v tomto smere oproti predchádzajúcej generácii obrovský krok vpred a porovnanie je tesnejšie, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

V podstate na každej fotografii pozorujeme veľmi podobné vlastnosti – zábery z Huawei sú ostrejšie, majú lepší dynamický rozsah, často sú jasnejšie, majú menej šumu, ale v niektorých prípadoch im chýba kontrast. Naopak, fotografie zo Samsungu sú neraz na oko prívetivejšie, majú o čosi sýtejšie farby, no v mnohých prípadoch sú výraznejšie zašumené a strácajú sa na nich detaily. Vo viacerých prípadoch však boli po kvalitatívnej stránke fotografie prakticky identické a je iba na vás, či si vyberiete ostrejšiu a jasnejšiu fotografiu z Huawei P30 Pro, alebo trošku mäkšiu, no neraz na prvý pohľad atraktívnejšiu fotku zo Samsung Galaxy S10+. Dajte nám vedieť, ktorý telefón je podľa vás nočným kráľom prostredníctvom formuláru nižšie.

29.3.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • K

  Skúste aj pohyblivú scénu v nočných fotkách. Každý pri teste fotí len statické obrázky. Sám kvôli fotkám v horších svetelných podmienkam idem meniť svoj Samsung S9+ a môj kandidát na nový mt je práve P30 pro.

  • Vdaka za tip, dalsie sceny a fotograficke rezimy otestujeme a dokladnejsie popiseme v kompletnej recenzii, ktoru najdete na webe uz coskoro :)

 • jookas

  Hmm tak vyraz “zbytocne ostra fotografia” je skutocne zaujimavy. Nikdy by ma nenapadlo to pouzit v jednej vete, nejak je to proti zdravemu rozumu…

  • Je to synonymum k vyrazu “preostreny”. Jednoducho ide o sucast postprocessingu, ktory Huawei telefony aplikuju uz dlhsie. Vyraz “preostrena fotografia” pritom nie je nic nezvycajne, “ostrost” si mozete nastavit aj v editacnom programe a zvysit ju nad standardne hodnoty. Lahko tak zistite, ze pri skutocne vysokych hodnotach fotka jednoducho neposobi prirodzene. Taketo umele zvysovanie ostrosti sposobuje napriklad to, ze vznikaju hrany tam, kde by byt nemali a v niektorych pripadoch, napriklad v nocnych scenach, moze zvysenie ostrosti zvyraznit digitalny sum, ktory bol dovtedy jemnejsi a pre oko menej viditelny. Prave preto moze byt vysoka ostrost “zbytocna”, lebo fotke moze skor uskodit ako pomoct :)

   • jookas

    Tak to teoreticky ano, ale nikto s P20 Pro alebo P30 pro nebude fotit inak ako s nocnym rezimom a tam to bude vyzerat uplne inak potom :)

    • Jasne, ale ta vyssia ostrost je vidiet aj v niektorych dennych fotografiach, je to proste globalne nastavenie, ktorym chce Huawei zlepsit fotografie, no niekedy je vysledok az extremy :)

 • disq

  Huawei dominuje vo väčšine prípadov, vo videu ale by som volil skôr Samsung, podpora 60fps pri 4K, myslím, že by to aj Kirin zvládol, FULL HD oproti HD pri slowmotion, lepšia stabilizácia obrazu, hlavne v noci. Osobne však 99 % času fotím, než robím video, takže za mňa Huawei. Zaujímalo by ma však ako je to s horným reproduktorom u PRO pri volaní či je lepšie, horšie rovnaké ako u klasického repráku a taktiež by ma celkom zaujala aká je hodnota SAR, v tomto sú Samsung lídrami.

  • Video dokladne otestujeme a viac info o nom prinesieme v kompletnej recenzii P30 Pro, v tomto porovnani sme sa chceli sustredit najma na klasicke staticke zabery s automatickym rezimom. Co sa tyka hodnot SAR, to skusime zistit. Co sa ale tyka reproduktoru na P30 Pro, musime skonstatovat, ze rozdiel oproti klasickemu sme si zatial nevsimli – ani pozitivny, ani negativny :)

 • Ondrej

  Kontrast aj sytost sa daju lahko zvysit, no zasumene fotky s vypalenymi svetlejsimi miestami a bez detailov idu len tazko zachranit.

  • Ano, to je jasne :) V clanku sme sa ale zamerali na “surovy” vysledok z automatickeho rezimu – hodnotili sme teda fotky, s ktorymi bude pracovat vacsina majitelov oboch zariadeni. Preto sme tieto aspekty fotografii aj spominali v clanku, no ovela vacsiu vahu sme davli prave tym vlastnostiam, ktore spominate vy :)

 • sanders2221

  A este ste nedali porovnanie v uplnej tme v miestnosti. Ked volnym okom nevidno nic a p30 pro spravi foto na ktorej vidno izbu celkom dobre narozdiel od s10 :)

  • Jasne, porovnanie nocnych rezimov je zasa nieco ine :) V tomto clanku sme sa zamerali na vysledky v automatickom rezime – teda v tom, v ktorom foti vacsina populacie. Fotky s viacerymi rezimami s P30 Pro najdete v kompletnej recenzii, ktora bude na webe uz coskoro :)

 • Sategi

  Kral statických nočných fotiek určite Huawei. Vo vsetkom ostatnom na spičku (pixel, iphone, S10) stráca…

 • xxx

  mali ste dat fotky vedla seba a nie takto

  • Povodne sme to tak planovali, no zial, mali sme s tym technicke problemy, ktore sa nepodarilo vcas vyriesit a chceli sme pre vas porovnanie priniest co najrychlejsie :)

   • xxx

    tak OK

+