MojAndroid

Huawei určite teraz zažíva nepríjemné chvíle. Na každom rohu naň číha obžaloba či obvinenie, na mnohých trhoch prišiel o svoje dobré miesto rovnako ako o rôzne spolupráce. Vďaka tomu je rozhodnutý bojovať o svoju česť a momentálne sa už súdi s vládou Spojených štátov amerických pre krivé obvinenie zo špionáže a zakázanie používania jeho zariadení. Čo ak ale Huawei napriek tomu súd prehrá? V zálohe je ďalší plán.

Spojenie s Amerikou je dôležité, no nie nevyhnutne potrebné

Čínsky výrobca, ktorý je v Európe mimoriadne populárny, napríklad v Amerike nepredáva väčšinu zo svojich známych zariadení, a teda smartfónov. V USA sa doposiaľ Huawei zameriaval na telekomunikačné technológie. Po údajne krivom obvinení vládou Spojených štátov však prišiel o niekoľko kľúčových spoluprác vrátane spolupráce s Verizonom. Rozhodol sa súdiť s ňou, pretože zakázanie používanie produktov bolo protiprávne.

Smartfóny Huawei sa v Amerike vôbec nepredávajú
Smartfóny Huawei sa v Amerike vôbec nepredávajú

Huawei teda nie je absolútne závislý na americkom trhu, hoci tvorí časť celkových príjmov. No všeobecné kontakty na Západe sa Číňanom zídu. Už len pre taký detail, akým je operačný systém. Nebavíme sa len o Androide vlastnenom spoločnosťou Google, ktorá má sídlo práve v USA, ale napríklad aj taký Windows, ktorý používajú notebooky Huawei.

Nemôžeme predávať naše smartfóny v USA. To však nemá žiadny vplyv na náš obchod so smartfónmi vo zvyšku sveta. Naše trhové podiely rýchlo rastú. Android softvér na našich zariadeniach dokonca pochádza z americkej spoločnosti Google. Spolupracujeme s mnohými americkými spoločnosťami vrátane spoločností Qualcomm a Microsoft,” povedal pre Die Welt Richard Yu. Čo ak ale spoločnosť prehrá súd a bude nútená ukončiť pracovné vzťahy na území Spojených štátov amerických?

Huawei má plán B, je pripravený nasadiť ho

Pred pár rokmi na verejnosť vyplávali informácie o tom, že Huawei údajne vyvíja vlastný operačný systém. Ten sa mal hodiť do prípadu núdze alebo by bol nasadený na čínskom trhu. Vtedy však išlo len o dohady. Teraz je to už isté. Vyjadril sa o tom aj Richard Yu pre Die Welt: “Pripravili sme si vlastný operačný systém, ak sa ukáže, že tieto systémy už nemôžeme používať, budeme pripravení a máme náš plán B.”

Vlastný operačný systém by mohol byť začiatkom vlastného ekosystému Huawei
Vlastný operačný systém by mohol byť začiatkom vlastného ekosystému Huawei

Huawei sa tak môže úplne odtrhnúť od všetkých nadnárodných spoločností. Väčšinu svojich komponentov si vie vyrobiť aj sám, rovnako by si tak vedel dodať vlastný operačný systém. A čo viac, pokiaľ sa rozhodne používať ho vo všetkých svojich zariadeniach, má šancu vytvoriť ekosystém schopný konkurovať Apple, Google alebo Samsung.

Ďalšie články k téme:

Náš tip
Čínsky Huawei ide do protiútoku. Podáva žalobu na americkú vládu [Oficiálne]
Náš tip
Je skutočne čínsky Huawei bezpečnostným rizikom a máme ho prestať kupovať?
16.3.2019
Zdroj: Pocketnow, Phone Arena

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+