Doplnené 7. marca o 11:15:
Spoločnosť Huawei dnes oficiálne podala pripravovanú žalobu v americkom štáte Texas: „Kongres Spojených štátov opakovane nezvládol hodnoverne podložiť obchodné reštrikcie zavedené v súvislosti s produktmi Huawei. Sme preto donútení využiť tento právny nástroj ako posledné možné východisko. Zákaz produktov je nielenže nezákonný, ale taktiež obmedzuje spoločnosť Huawei v zapojení sa do férovej hospodárskej súťaže. V konečnom dôsledku poškodzuje amerických spotrebiteľov. S dôverou očakávame, že verdikt súdu bude prospešný nielen pre Huawei, ale aj pre obyvateľov USA,“ povedal Guo Ping, riaditeľ spoločnosti Huawei.
Pôvodný článok z 5.marca 2019:
Boj pokračuje. Huawei verzus americká vláda. Teda boj čínskej firmy proti tomu, kto vlastne zahájil a rozpútal zlý obraz o spoločnosti. Teraz sa však jedná o zákaz používať produkty Huawei naprieč americkými úradmi. A to Huawei nechce.
Žaloba proti USA
Americký model fungovania ochrany proti nezákonným zásahom je odlišný od tohto nášho. Po tom, ako sa americká vláda rozhodla sprísniť boj, a to vo forme zákazu používania výrobkov spoločnosti Huawei štátnymi firmami a jej zamestnancami, ide do útoku Huawei. Pripravuje žalobu proti vláde, ktorá má zamedziť takémuto kroku. Zatiaľ sa jedná o interné záležitosti, firma nepublikovala oficiálne stanovisko v tejto veci. Malo by sa tak stať na sklonku tohto týždňa. Americký Huawei má svoje sídlo vo východnom Texase a práve tam bude žaloba podaná.
Huawei si sľubuje aj značnú mieru publicity, ktorú by žaloba vyvolala. A to práve spoločnosť chce, poukázať na svoj prípad a nepodložené a bez jasných dôkazov namierené šikanovanie proti vlastnej značke. Spoločnosť dokonca zvýšila svoje úsilie a investície do reklamy a marketingu, aby medzi spotrebiteľmi zaznamenala pozitívny dopad. Veď ročný rast o 20 % môže Huawei závidieť každá zo svetových spoločností, pričom aj spotrebiteľské správanie a kúpa smartfónov na tento pozitívny obraz vplýva. Preto ohrozenie predaja v segmente bežných zákazníkov Huawei nechce dopustiť. Avšak nejde o udalosti iba tohto obdobia, ako sme už poukázali v našom článku, USA a jej predstavitelia sa do čínskej firmy obúvali už niekoľko rokov pred dnešnými napätými udalosťami. Spoločnosť obvinenia odmieta dlhodobo, jasný dôkaz sa zatiaľ neobjavil. Na strane druhej, veľkí americký operátori, ako je AT&T alebo Verizon reagovali zabraňovaním používania výrobkov značky Huawei.
Huawei je samozrejme celosvetovým hráčom v oblasti budovania novej 5G siete. A práve tu zasahuje americká vláda aj do Európy. Výzva, aby sa európske úrady zdržali používania tejto značky dopadá niekde na úrodnú pôdy, niekde, ako napríklad aj u nás, ostáva bez záujmu a proti Huawei naša vláda nepíše negatíva. Tento týždeň sa vyrieši ešte jedna dôležitá otázka, v Kanade sa rozhodne o vydaní alebo nevydaní finančnej šéfky Huawei (Meng Wanzhou) do USA. Huawei chce preto ísť do protiútoku a jeho žaloba má napadnúť zákon o autorizácii výdavkov, ktorý práve blokuje využívanie značky Huawei a tiež ZTE v amerických úradoch. Dôvod má byť spojený s tým, že to Huawei vníma ako trest a to bez riadneho súdu. Čiže zákon si vybral dve spoločnosti a odsúdil ich na trest.
Súboj na dlhé roky
Tento týždeň teda v prípade Huawei zaznie viacero zásadných rozhodnutí a informácií, aj keď na samotný priebeh boja to mať dopad nebude alebo ho proste nebudeme vedieť vyhodnotiť. Tento súboj totiž trvá už niekoľko rokov a zrejme tak skoro neskončí. Napriek všetkému, Huawei každý rok rastie.