MojAndroid

Huawei je momentálne asi najviac viditeľná značka z oblasti výrobcov smartfónov a to vďaka celkom jasným reakciám, ktorú ju spájajú so špionážou. Údajne je takto možné vidieť a počuť všetko, a to vďaka telefónom tejto značky.

Prichádza nebezpečná 5G sieť

Sledovanie všetkých a všetkého cez smartfóny značky Huawei je podľa mňa nadsadené. Stále sa samozrejme neobjavil žiadny konkrétny podklad, ktorý by takéto závery mal odôvodňovať. No výzvy, ktoré publikuje najmä americká vláda smerom k tomuto čínskemu výrobcovi a vlastne bojkotovaniu jeho technológií a hardvéru, sú jasné. Nepoužívajte Huawei, pretože je to iba nástroj, ako čínska vláda vie o každom kroku. Iste, treba to brať z mnohých hľadísk a vzťahov s nadhľadom. Je to dané najmä vzťahom USA a Čína a ich vzájomnými spormi a pretláčaním. Je vôbec reálne, aby sme sa zamýšľali nad tým, že nás veľký brat (z východu) skutočne sleduje? Teraz sa objavuje ďalšia hrozba, ktorá je pre zmenu spojená s 5G sieťou.

Huawei, ako Čínsky gigant ide cestou budovania 5G sietí. A to nie len pre svoje trhy v Číne, ale technológie budú použité aj v iných krajinách, vrátane Európy. A opäť je na programe dňa téma, že si čínsky výrobca cez svoju sieť alebo sieť, kde má kontrolu a dodávku komponentov, bude môcť robiť čo chce.A to vrátane kontroly prenosov a ich obsahu. Amerika to nenecháva iba na vyjadrenia. Aj keď oficiálna verzia znie inak, hovorí sa o tom, že zatknutie dcéry zakladateľa značky Huawei a jej finančnej riaditeľky (Meng Wanzhou), je práve reakcia na to, aby čínsky výrobca vedel, že sa o jeho snahách a aktivitách vie. Samozrejme, spoločnosť akékoľvek prepojenie na vlastnú vládu alebo nekalé aktivity odmieta.

Je nutné si tiež povedať, že Huawei ide strmo vpred a napriek tomu, že mnohé značky zažívajú útlm, jeho medziročný rast o vyše 30%mu všetci závidia. Iste sa už objavili špekulácie, že medzi týmito závistlivcami je aj americký Apple, ktorý práve zažíva opačný trend a to je pokles vlastného predaja.

Obava alebo iba fámy?

Napriek veľkej snahe americkej vlády, zatiaľ sa zvyšok sveta moc panike nepoddáva. Predstava, že by Huawei sledoval cez svoje telefóny všetko a všetkých, je podľa vlažných reakcií zrejme prehnaná. Aký má skutočne vplyv čínska vláda na „svoju“ firmu a či vôbec je tu potenciál to zneužívať aj na účely, ktorých sa obáva Amerika a z tohto dôvodu bojkotovať nákup hardvéru tejto značky, je zatiaľ predčasné povedať. Keďže sa žiadny prípad doteraz neobjavil. Bez dôkazu ostáva všetko ako špekulácia. No ak je cieľom obmedziť raketový rast Huawei na svetových trhoch, tak to môže byť dobrá stratégia. Napokon sa uvidí pri hodnotení posledného štvrťroka 2018 a prvého kvartálu toho nasledujúceho, ako moc to Huawei a jeho predaje zasiahlo.

zdroj foto: thehackernews.com

16.12.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+