MojAndroid

Huawei je momentálne asi najviac viditeľná značka z oblasti výrobcov smartfónov a to vďaka celkom jasným reakciám, ktorú ju spájajú so špionážou. Údajne je takto možné vidieť a počuť všetko, a to vďaka telefónom tejto značky.

Prichádza nebezpečná 5G sieť

Sledovanie všetkých a všetkého cez smartfóny značky Huawei je podľa mňa nadsadené. Stále sa samozrejme neobjavil žiadny konkrétny podklad, ktorý by takéto závery mal odôvodňovať. No výzvy, ktoré publikuje najmä americká vláda smerom k tomuto čínskemu výrobcovi a vlastne bojkotovaniu jeho technológií a hardvéru, sú jasné. Nepoužívajte Huawei, pretože je to iba nástroj, ako čínska vláda vie o každom kroku. Iste, treba to brať z mnohých hľadísk a vzťahov s nadhľadom. Je to dané najmä vzťahom USA a Čína a ich vzájomnými spormi a pretláčaním. Je vôbec reálne, aby sme sa zamýšľali nad tým, že nás veľký brat (z východu) skutočne sleduje? Teraz sa objavuje ďalšia hrozba, ktorá je pre zmenu spojená s 5G sieťou.

Huawei, ako Čínsky gigant ide cestou budovania 5G sietí. A to nie len pre svoje trhy v Číne, ale technológie budú použité aj v iných krajinách, vrátane Európy. A opäť je na programe dňa téma, že si čínsky výrobca cez svoju sieť alebo sieť, kde má kontrolu a dodávku komponentov, bude môcť robiť čo chce.A to vrátane kontroly prenosov a ich obsahu. Amerika to nenecháva iba na vyjadrenia. Aj keď oficiálna verzia znie inak, hovorí sa o tom, že zatknutie dcéry zakladateľa značky Huawei a jej finančnej riaditeľky (Meng Wanzhou), je práve reakcia na to, aby čínsky výrobca vedel, že sa o jeho snahách a aktivitách vie. Samozrejme, spoločnosť akékoľvek prepojenie na vlastnú vládu alebo nekalé aktivity odmieta.

Je nutné si tiež povedať, že Huawei ide strmo vpred a napriek tomu, že mnohé značky zažívajú útlm, jeho medziročný rast o vyše 30%mu všetci závidia. Iste sa už objavili špekulácie, že medzi týmito závistlivcami je aj americký Apple, ktorý práve zažíva opačný trend a to je pokles vlastného predaja.

Obava alebo iba fámy?

Napriek veľkej snahe americkej vlády, zatiaľ sa zvyšok sveta moc panike nepoddáva. Predstava, že by Huawei sledoval cez svoje telefóny všetko a všetkých, je podľa vlažných reakcií zrejme prehnaná. Aký má skutočne vplyv čínska vláda na „svoju“ firmu a či vôbec je tu potenciál to zneužívať aj na účely, ktorých sa obáva Amerika a z tohto dôvodu bojkotovať nákup hardvéru tejto značky, je zatiaľ predčasné povedať. Keďže sa žiadny prípad doteraz neobjavil. Bez dôkazu ostáva všetko ako špekulácia. No ak je cieľom obmedziť raketový rast Huawei na svetových trhoch, tak to môže byť dobrá stratégia. Napokon sa uvidí pri hodnotení posledného štvrťroka 2018 a prvého kvartálu toho nasledujúceho, ako moc to Huawei a jeho predaje zasiahlo.

zdroj foto: thehackernews.com

16.12.2018
 • Argentum

  No keď to tvrdí Trump s ostatnými amíkmi, tak to pravda bude. Tak isto ako tie zbrane hromadného ničenia, ktoré od invázie do Iraku a hľadajú a stále nenachádzajú. Možno o 10-15 rokov keď tam nejaké prepašjú, tak ich aj nájdu. A rovnako to dopadne aj s Čínskym nepriateľom. Lebo USA nepriateľa musí mať. Čo by bez neho robili s paranojou s ktorou sa rodia???

 • Michal

  Ja si práve idem kúpiť Huawei Mate 20 Pro, a uvidím čo sa stane. Možno budú číňania o mne vedieť všetko :)

  • Mano

   😆 Aj omne teda už vedia že som kúpil P20Pro, a aj to že som spokojný

   • Robert Koren

    Tak i ja

   • troll

    presne tak, aj o mne :D

 • Robert Koren

  Mno ked ma uz sleduje Microsoft , Google , Apple a americka vlada , tak preco nie Cina …. len ma hrozne desi ako europa zaostava a nema dostatocne sledovanie … hanba

 • No Name

  Ja mám Mate 10 Pro,Huawei Watch GT,P9Lite 2018,Y6 Pro,dva BT repraky a teraz čo?Mám to zahodit kebo jebnuta amerika povedala?Chora pondama amerika.Hladaju nepriatelov kde netreba.Furt maju nehaky problem.Apple ma strach tak tlaci na vladu nech bojuju proti Huaweiu.Nech klesne predaj a jablko moze byt zas na výslní

  • Rastislav Salamon

   presne tak, Jablcka sa slabo predavaju tak treba podporit predaje

 • Róbert Fleischer

  Hovadina ako lusk všetci výrobcovia telefónov chcú dat dole huawei lebo sa stal najlepším v rebríčku super telefóny za nízku cenu tak sa získavajú zákazníci dobrá stratégia pochvala Huawei

 • KalichVydra

  Tu je jediný problém a to ten, že kvalitou a cenou porazil ako samsung tak aj apple.

 • SeppWinkler

  No, úprimne, teraz abstrahujem od toho, že podľa mňa jediným dôvodom USA na šírenie týchto správ je nekalá obchodná praktika a snaha poškodiť čínsku ekonomiku. Pokiaľ by to hneď bola pravda, tak pre slovenských občanov je omnoho priateľnejšie špehovanie čínskou vládou, ktorá na našom území nemá žiadne právomoci a s tými údajmi sa môže akurát tak hrať, ako špehovanie vládami našich “priateľov”, ktoré majú pri servilnosti našej vlády na našom území de facto priamu jurisdikciu a naša vláda sa im strká tam, kde si sadajú a teda môžu priamo ohroziť akéhokoľvek nášho občana hoc aj s vymysleným obvinením a ak sa mu aj potom ospravedlnia, je mu to na dve veci… Takže nie, nemáme žiaden dôvod prestať kupovať čínske výrobky.

 • autor

  no potom treba zakazat cely ANDROID , a označit ho ako špionážny , ved stale zhromazduje rôzne udaje, napr o polohe,hovoroch,sms,nákupoch atď. , mňa by zaujimalo pre koho to robi GOOGLE

+