MojAndroid
  • Chybu v Huawei AppGallery možno využiť na bezplatné sťahovanie platených aplikácií pre Android
  • Problém pretrváva, zostáva nevyriešený aj týždne po tom, čo naň vývojár upozornil

Novoobjavená zraniteľnosť v AppGallery od Huawei umožňuje komukoľvek stiahnuť si platené aplikácie zadarmo. Téme sa venoval portál Android Authority.

Od zákazu zo strany USA nemajú telefóny Huawei prístup do obchodu Google Play na sťahovanie aplikácií. Čínsky výrobca ponúka svoje vlastné riešenie – AppGallery, ktoré je súčasťou balíka mobilných služieb Huawei.

Najnovšiu chybu v obchode objavil vývojár Dylan Roussel. API rozhranie AppGallery v podstate neponúka žiadnu ochranu pre platené aplikácie. Vyžaduje si to trochu práce a určité technické schopnosti, ak ich ale máte, môžete ľahko získať APK odkaz na prémiové aplikácie a stiahnuť si ich bez toho, aby ste čokoľvek platili.

Huawei P50 Pro
Huawei P50 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Rousselovi sa vďaka využitiu tohto nedostatku podarilo stiahnuť a používať viacero platených aplikácií. Poznamenáva, že problém nespočíva v tom, že vývojári aplikácii neumožňujú overenie licencií pre svoje aplikácie. Je to problém, ktorý musí Huawei vyriešiť v procese na jeho konci.

Chyba stále nebola opravená

Toto totiž nielenže oberá vývojárov o ich potenciálne zárobky, ale je to aj prístupová brána k pirátstvu aplikácií. Útočníci mohli použiť API rozhranie na stiahnutie veľkého množstva platených aplikácií bez toho, aby museli štandardným spôsobom využiť AppGallery.

Roussel informoval výrobcu o chybe vo februári. Aj po piatich týždňoch, ktoré im dal na vyriešenie, však problém pretrvával. Platené aplikácie je stále možné z AppGallery voľne stiahnuť. Predpokladáme, že nepotrvá dlho a spoločnosť zjedná nápravu. Rousselovi bola ponúknutá aj odmena, ktorú z osobných dôvodov odmietol.

Náš tip
Test Huawei Watch GT 3 Pro: Prémiovosť v každom smere
20.5.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+