MojAndroid

Po hodinkách Huawei Watch GT sa k nám dostal ďalší zaujímavý kúsok, tentokrát od Honoru. Hodinky Honor Watch lákajú na slušnú výdrž, vydarený dizajn a duálne GPS. Balenie hodiniek je veľmi podobné baleniu Huawei Watch GT. Veď bodaj by nie, hodinky sú si v mnohom podobné. Nájdeme tu, samozrejme, kábel s USB-C konektorom a kolískovú nabíjačku, ktorá sa k hodinkám pripojí pomocou magnetu a dvoch pinov. Nechýba tu, samozrejme, ani používateľský manuál. Náhradný remienok či nejakú špeciálnu vychytávku by sme v balení hľadali márne.

Konštrukcia a Dizajn

Honor Watch vyzerajú takmer úplne rovnako ako Huawei Watch GT. Sú však menšie a ľahšie. Ich priemer je 42 milimetrov (oproti 46,5 mm v prípade hodiniek od Huawei) a hmotnosť 32,5 gramu. Vyrobené sú z kovu a vyzerajú vcelku hodnotne. Neobsahujú žiadny prvok, ktorý by bol nekvalitný, prípadne by narúšal dizajnovú celistvosť.

Okolo displeja sa nachádza ešte luneta, na ktorej sú zobrazené sekundy (minúty), podobne ako v prípade hodiniek od Huawei. Na pravej strane nájdeme dve hardvérové tlačidlá. Spodná strana obsahuje senzor tepu a nechýbajú tu ani dva piny, pomocou ktorých sa zariadenie nabíja.

Dodávaný remienok je hnedý, kožený. Môžete ho však ľahko odňať a vymeniť za ktorýkoľvek iný. Hodinky, samozrejme, disponujú zvýšenou odolnosťou voči vode a nemal by s nimi byť problém ani pri plávaní. Údajne zvládnu hĺbku až do 50 metrov. Veľkosťou sa skôr hodia na ženskú ruku, no vyslovene hanbiť sa za ne nemusí ani muž.

Displej a Systém

Displej hodiniek je veľmi pekný. Jedná sa o dotykový AMOLED zobrazovač, ktorý nemá problém so zobrazením informácií ani na priamom slnku. Jeho uhlopriečka je 1,2” a rozlíšenie je 390 x 390 pixelov, čo predstavuje hustotu 326 pixelov na palec. V preklade to znamená, že pixely sú voľným okom prakticky neviditeľné a zobrazované informácie sú dostatočne vyhladené.

Jas displeja je možné nastaviť v 5 krokoch a nechýba ani automatika. Presne na tú som sme sa spoliehali a nesklamala. Na slnku sa automaticky jas displeja nastaví na maximum, v tme je zase pekne znížený, aby vám hodinky nebili do očí. Rozsvietenie displeja uskutočníte buď stlačením jedného z hardvérových tlačidiel alebo gestom – zdvihnutím ruky.

Čo sa operačného systému týka, ten je navlas rovnaký ako v prípade Huawei Watch GT. Nejedná sa o klasický Wear OS, ale Honor tentokrát stavil na vlastné riešenie s názvom LiteOs. Systém síce nie je taký otvorený, no vyznačuje sa jednoduchosťou a celistvosťou. Pokiaľ budete však chcieť nainštalovať napríklad nové ciferníky, máte smolu. Vybrať si musíte len z tých, ktoré sú už predinštalované.

Posunutím prsta doprava alebo doľava si môžete pozrieť váš aktuálny tep, zobrazíte takto prejdené kroky či zistíte, aké je aktuálne počasie. Do menu sa dostanete stlačením horného tlačidla. Nechýbajú tu funkcie ako časovač, stopky, baterka, barometer a iné. Ak sa chcete rýchlo dostať do fitnes funkcií, stačí stlačiť spodné tlačidlo. Ihneď si môžete vybrať, ktorú aktivitu idete práve robiť a hodinky okamžite začnú jej meranie.

Posunutím prsta zdola nahor sa dostanete do notifikácií, ak potiahnete zhora nadol, vyrolujete rýchlu ponuku. Tu máte na výber zapnutie režimu nerušiť, nájsť telefón, prípadne dostať sa do nastavení. Tu vidíte aj aktuálny dátum, informáciu o stave nabitia batérie a nechýba ani informácia o tom, že máte hodinky pripojené k smartfónu prostredníctvom bluetooth.

Hodinky disponujú 128 MB vnútorného úložiska, avšak nečakajte, že si tam budete môcť ukladať svoje súbory. Pamäť slúži výhradne na aplikácie a beh systému. Operačná pamäť činí 16 MB.

Android aplikácia a spojenie so smartfónom

Samotnú aplikáciu, pomocou ktorej prepojíte hodinky s vaším telefónom pravdepodobne dlho hľadať nebudete. Stačí hodinky zapnúť a na displeji sa zobrazí QR kód, pomocou ktorého si aplikáciu stiahnete. Stiahnuť ju však môžete aj pomocou QR kódu na krabici, prípadne v používateľskom návode. Jedná sa o aplikáciu Huawei Health. Následné párovanie prebehne veľmi rýchlo. Zariadenia medzi sebou komunikujú prostredníctvom technológie bluetooth.

Aplikácia je vcelku prehľadná, no pár minút vám bude trvať, než sa v nej zorientujete. Následne už ide všetko ako po masle. V aplikácii sa nachádzajú tri základné úrovne s názvom Domov, Cvičenie a Ja. V zložke Domov vidíte aktuálne informácie o vašich prejdených krokoch, čase, ktorý ste trávili cvičením či údaje o spálených kalóriách. Ďalej si tu môžete pozrieť informácie o vašom spánku, hmotnosti či srdcovom tepe.

V zložke Cvičenie uvidíte svoju históriu tréningov a rôzne tréningové plány, ktoré môžete vyskúšať. V jednotlivých plánoch (napríklad beh 5 km) si môžete nastaviť váš osobný rekord a následne sa ho snažíte prekonať. V zložke s názvom Ja vidíte informácie o pripojených zariadeniach (Honor Watch) so stavom batérie, tu si nastavíte svoj cieľ (napríklad 10-tisíc krokov denne, prípadne hmotnosť napríklad 70 kg), ktoré sa snažíte splniť. Tu si tiež môžete aktualizovať svoje profilové informácie – pohlavie, dátum narodenia, výška, hmotnosť.

Pomocou ikony, ktorá sa nachádza hore vpravo sa dostanete do informácií o hodinkách a ich nastavení. Ihneď tu máte informácie o počte prejdených krokov, spálených kalórií, prejdenej vzdialenosti či aktuálnom stave batérie hodiniek. Tu si môžete nastaviť notifikácie z konkrétnych aplikácií.

Fitness funkcie

Hodinky vám bez problémov zmerajú váš tep. Buď jednorázovo, alebo si ho môžete nechať merať nepretržite. Merajú vcelku presne, využijete to napríklad pri cvičení alebo aj počas spánku. Ihneď viete, aký je váš aktuálny tep. To je však v prípade smart hodiniek už štandardom.

Pri vonkajších aktivitách, ako je napríklad behanie či bicykoovanie, môžete využiť vstavaný GPS prijímač. Svoj smartfón tak môžete pokojne nechať doma, hodinky sa postarajú o trackovanie polohy, rýchlosti a iných dôležitých parametroch vášho cvičenia. Musíte sa však pripraviť, že v tomto prípade pôjde úroveň batérie dole oveľa rýchlejšie. Predsa len, GPS je poriadnym žrútom batérie.

Následne po pripojení k smartfónu pekne vidíte všetky informácie, ktoré hodinky zaznamenali. Samozrejmosťou je aj história cvičení, ihneď tak vidíte, ktorý deň ste boli ako aktívni, koľko kilometrov ste odbehli či odbicyklovali. Jednoducho povedané, fitness funkcie zvládajú tieto hodinky na jednotku.

Batéria a Výdrž

Kapacita batérie je oproti nedávno recenzovaným hodinkám Huawei Watch GT oveľa nižšia. Tie ponúkajú 420 mAh batériu, zatiaľ čo Honor Watch sa musia uspokojiť s kapacitou 178 mAh. Výdrž Watch GT sme chválili, v tomto prípade je o niečo horšia, avšak stále patrí medzi tie nadštandardné. Denne nám batéria klesne približne o 20 percent, 5-dňová výdrž je úplne reálna. Pokiaľ budete hodinky používať menej často, môžete výdrž značne predĺžiť.

Nabíjanie je riešené pomocou kolísky, na ktorú sa hodinky pripevnia pomocou magnetu a dvoch pinov, cez ktoré prechádza energia pri nabíjaní. Za hodinu sa dokázali nabiť takmer na 90 percent, čo je veľmi dobrý výsledok, posledných 10 percent ide značne pomalšie.

Záverečné hodnotenie

Hodinky Honor Watch Magic sa nám páčia. Obsahujú všetky funkcie, ktoré by smart hodinky mohli mať, no niekomu by mohol vadiť uzatvorený operačný systém a s ním spojené nedostatky v podobe nemožnosti inštalovania aplikácií či nových ciferníkov a podobne. Ponúkajú slušnú výdrž a podľa nášho názoru sa skôr hodia na ženskú ruku, no ani chlap sa za ne nemusí hanbiť. Nevýhodou môže byť aj systém, ktorý neobsahuje slovenčinu.

Hodinky sú kvalitne spracované a nemal by byť problém s nimi plávať, no to sme neskúšali. Za cenu okolo 200 eur sa jedná o veľmi solídnu kúpu. Ak však vyslovene nehľadáte hodinky pre priateľku, prípadne niečo menšie pre pánov, my by sme pár eur radšej priplatili a siahli po Huawei Watch GT, ktoré sú väčšie, ponúkajú väčší displej a hlavne lepšiu výdrž na jedno nabitie.

Plusy

  • Pekný displej
  • Kvalitné spracovanie
  • Slušná výdrž

Mínusy

  • Systém je len v angličtine
  • Uzatvorený systém, nemožnosť sťahovať nové ciferníky

Mohlo by vás zaujímať

Náš tip
RECENZIA smart hodiniek Huawei Watch GT: Nabíjať nebudete často

Náš tip
Privítajte Snapdragon Wear 3100 – nový procesor pre smart hodinky

Náš tip
TEST Alfawise H19: Slušné smart hodinky za babku

13.2.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+