MojAndroid

Na test nám prišli veľmi zaujímavé smart hodinky od čínskej spoločnosti Alfawise. Na GearBeste ich zoženiete už za necelých 20 eur. Ponúkajú meranie srdcového tepu či špeciality ako meranie krvného tlaku či množstva kyslíka v krvi. Nechýba kompatibilita s Androidom a iOS a ani farebný, avšak nedotykový displej.

Balenie

Hodinky k nám dorazili v celkom peknej červenej krabici. Na jej zadnej strane sme sa dočítali množstvo zaujímavých informácií, ako napríklad tie, že dokážu merať hladinu kyslíka v krvi či krvný tlak. V balení sa okrem hodiniek nachádza zaujímavo riešená nabíjačka. Hodinky do nej doslova pricviknete. Okrem toho tu nájdete ešte používateľskú príručku, ktorá sa môže hodiť. Obsahuje rýchle informácie o každej funkcii, ktoré hodinky ponúkajú.

Prvé zapnutie a spárovanie

Z hodiniek sme dali dole ochrannú fóliu a na naše prekvapenie už boli zapnuté. Mali približne 50 percent batérie. Ihneď sme si všimli nedostatočný jas, ktorý sme upravili v nastaveniach. Spočiatku sme si mysleli, že displej je dotykový, avšak nie je. Pod ním sa nachádza dotykové tlačidlo, pomocou ktorého ovládate všetky funkcie hodiniek.

Fotoaparát smartfónu sme namierili na QR kód, ktorý sa nachádza na zadnej strane krabice a stiahli potrebnú aplikáciu, pomocou ktorej sme spárovali hodinky s telefónom. Samotné párovanie je veľmi jednoduché, na hodinkách nemusíte stlačiť vôbec nič, všetko sa nastaví priamo v smartfóne.

Minimalistický dizajn

Hodinky sú spracované výborne. Ich telo je kovové, spredu je doň vsadený displej. Všetko drží pekne pokope a hodinky nevŕzgajú ani pri silnejšom zatlačení. Dielenské spracovanie je na hodinky za ani nie 30 eur naozaj príkladné. Remienok je veľmi jednoduchý, gumený a pôsobí dosť lacno, no počas nosenia na ruke nijako neprekáža a celkovo pôsobí decentne. Príjemným prekvapením je certifikácia zvýšenej odolnosti voči vode IP67. Plávať s hodinkami však rozhodne neodporúčame.

Displej

Podľa informácií na krabici sa jedná o OLED panel s uhlopriečkou 1,3″. Na stránkach predajcu sme sa zase dočítali, že ide o TFT displej. Jeho rozlíšenie je údajne 240 x 240 pixelov. Vzhľadom na nízku cenu sa jedná o celkom slušný panel, no o nejakej kvalite tu rozhodne nemôže byť reč. Na slnku je jeho viditeľnosť takmer nulová, farby sú dosť bledé. Pokiaľ ste vo vnútri miestnosti, vyslovene zlé to nie je. Rozsvietiť ho je možné buď tlačidlom pod ním alebo sa na hodinky stačí pozrieť. Pozorovacie uhly sú na veľmi dobrej úrovni. Škoda tej čitateľnosti na priamom slnku, nepomáha ani nastavenie maximálneho jasu, ktorý je stále nedostatočný.

Aplikácia a spolupráca s telefónom

Aplikácia je veľká niečo cez 7 MB a do smartfónu ju nainštalujete pomocou skeneru QR kódov veľmi rýchlo. Ihneď po zapnutí vás vyžiada, aby ste zadali vaše základné údaje. Opýta sa vás na pohlavie, rok narodenia, výšku a váhu. Následne sa už dostávame do samotnej aplikácie. V nej jednoducho pridáme hodinky, ktoré sa s telefónom spárujú.

Po spárovaní ihneď vidíte počet prejdených krokov, údaje o spánku, tepe srdca a podobne. V nastaveniach si môžete zmeniť ciferník (v ponuke sú 3 možnosti), pričom na pozadí môžete mať aj vlastnú fotografiu. V nastaveniach notifikácií si zase zvolíte na upozornenia, z ktorých aplikácií vás budú hodinky jemným vibrovaním upozorňovať.

V aplikácii si môžete nastaviť aj 3 budíky, ktoré sa môžu opakovať. Hodinky vás na budík upozornia vibrovaním. Páči sa nám, že nastavenie budíka je otázkou pár sekúnd a funguje to okamžite. Veľmi zaujímavou funkciou je spúšť fotoaparátu. Funguje to veľmi jednoducho. Stačí zapnúť aplikáciu fotoaparátu vo svojom smartfóne, na hodinkách sa preklikať k príslušnej funkcii a stlačením tlačidla jednoducho odfotografujete scénu.

Nechýba ani funkcia vyhľadávania hodiniek, ktoré začnú vibrovať, a tak o sebe dajú vedieť, kde sú. Nastaviť si môžete formát času, prípadne režim nerušiť. Ten si môžete dokonca aj načasovať. Medzi ponúkanými jazykmi však slovenčinu nehľadajte. Pokiaľ neviete anglicky, nemecky či španielsky alebo francúzsky, máte jednoducho smolu.

Vo svojom profile si môžete, samozrejme, meniť údaje a tu si nastavíte aj denný cieľ krokov. Aplikácia sa nám veľmi páčila, boli sme s ňou naozaj spokojní. Všetko funguje tak, ako má – je rýchla a prepojenie s hodinkami je vynikajúce.

Notifikácie

Jedna z najdôležitejších funkcií smart hodiniek. Nosíme ich preto, aby sme boli informovaní o tom, čo sa deje v našom smartfóne. Úroveň notifikácií v žiadnom prípade nedosahuje kvality drahých hodiniek od Samsungu či iných s operačným systémom Android Wear, avšak notifikácie tu fungujú bez problémov a dokážu zobraziť aj text, nielen informáciu o aplikácii, z ktorej notifikácia pochádza.

Fitness funkcie

Správne smart hodinky sa nezaobídu bez fitness funkcií. Prítomnosť GPS síce nečakajte, no nechýba tu nepretržité meranie tepu, dokonca si môžete odmerať úroveň kyslíka v krvi a krvný tlak. Tep dokážu hodinky odmerať celkom presne, ostatné dva parametre nevieme otestovať, no o nejakej dôveryhodnosti silno pochybujeme. Hodinkám však nechýba štandardný krokomer a dokážu vám odmerať aj kvalitu spánku. Údaje si môžete pozrieť priamo v hodinkách alebo v aplikácii v smartfóne.

Pri zapnutí nejakého cvičenia vidíte na displeji všetky podstatné informácie. Je však škoda, že aplikácia históriu cvičení nezaznamenáva. Toto je asi najväčším problémom samotných hodiniek (okrem slabšieho displeja).

Systém a menu

Čo sa ovládania systému týka, veľa možností nemáte. Na všetko slúži len jedno tlačidlo pod displejom. Pomocou neho prepínate jednotlivé funkcie systému a jeho dlhším podržaním potvrdíte voľbu. To sú všetky možnosti ovládania.

Na základnú obrazovku si môžete zvoliť jeden z troch ciferníkov, pričom každý ponúka iné informácie. Na jeden z nich si dokonca môžete zvoliť vlastné pozadie, nám sa páči tretí, ktorý ponúka najviac informácií. Okrem samotného času tu vidíme aj dátum, prejdené kroky či informácie o spánku.

Ďalšie záložky v menu:

  • Sport – získate tu informácie o prejdených krokoch, spálených kalóriách a prejdených kilometroch
  • Sleep – informácie o spánku, ako dlho ste spali, ako dlho trval hlboký či plytký spánok
  • Measure HR – merač tepu
  • Training – tu môžete začať trénovať, hodinky budú merať vašu aktivitu. K dispozícii máte behanie, bicyklovanie, chôdzu, badminton, basketbal, futbal, plávanie
  • Message app – tu vidíte históriu notifikácií a správ
  • Measure BP – meranie krvného tlaku
  • SPO2 – meranie hladiny kyslíka v krvi
  • Shutter – ovládanie fotoaparátu smartfónu
  • Player – ovládanie prehrávača hudby (skladbu môžete zastaviť, pustiť, prehrať nasledujúcu alebo predchádzajúcu)
  • Others – Tu sa nachádzajú stopky, nastavenie jasu a vypnutie hodiniek

Výdrž a nabíjanie

Po vybalení z krabice sme mali 51 percent batérie. Hodinky sme používali štandardne, nechali sme si posielať notifikácie, niekedy sme prostredníctvom nich prehrávali hudbu, nechali sme si merať tep a, samozrejme,  nonstop počítali kroky a merali spánok. Výrobca udáva výdrž 10 dní pri normálnej práci alebo 30 dní v režime standby, ktorú zabezpečí batéria s kapacitou 180 mAh. Doba nabíjania je udávaná na dve hodiny.

Počas nášho používania sa nám hodinky nepodarilo vybiť. Denne sme stratili približne 5 percent batérie, čo je veľmi dobré číslo. Reálna výdrž by sa teda mohla pohybovať na úrovni okolo 20 dní. Tých 10 uvádzaných výrobcom zvládnete úplne s prehľadom.

Záverečné hodnotenie

Hodinky Alfawise nás veľmi milo prekvapili. Sú dôkazom toho, že za cenu okolo 20 eur je možné vyrobiť solídne hodinky. Páči sa nám kvalita spracovania a použité materiály, výhodou je výborná aplikácia a rovnako aj skvelá výdrž. Problémom môže byť slabší displej či absencia histórie cvičení v aplikácii. Za cenu 21,99 eur však kúpu týchto hodiniek určite odporúčame.

Za poskytnutie zariadenia na test ďakujeme e-shopu GearBest.com.

12.2.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+