Značka Honor zažíva po svojom osamostatnení od spoločnosti Huawei úspešné obdobie a darí sa jej hlavne na domácom čínskom trhu. Na európsky trh pred časom priniesla vlajkovú sériu Honor Magic4, ktorú teraz doplnila o jeho odľahčenú verziu s prívlastkom Lite. Dnešná recenzia Honor Magic4 Lite 5G nám ukáže, aké sú prednosti a nedostatky tohto smartfónu.
Recenzia Honor Magic4 Lite 5G je rozdelená na niekoľko častí:
▶️ Honor Magic4 Lite 5G: Cena a dostupnosť na Slovensku
▶️ Honor Magic4 Lite 55: Balenie
▶️ Honor Magic4 Lite 5G: Konštrukcia a dizajn
▶️ Honor Magic4 Lite 5G: Displej a zvuk
▶️ Honor Magic4 Lite 5G: Výkon a pamäť
▶️ Honor Magic4 Lite 5G: Systém, konektivita a zabezpečenie
▶️ Honor Magic4 Lite 5G: Fotoaparát a video
▶️ Honor Magic4 Lite 5G: Batéria a nabíjanie
▶️ Honor Magic4 Lite 5G: Záverečné hodnotenie
▶️ Honor Magic4 Lite 5G: Konkurencia
Cena a dostupnosť na Slovensku
Honor Magic4 Lite je oficiálne dostupný na slovenskom trhu za cenu 329 eur. Do 1. mája bol dokonca u vybraných predajcov v predaji za akciovú cenu 279 eur.
Balenie
Balenie Honor Magic4 Lite sa nijak nelíši od balení konkurenčných smartfónov. Po otvorení bielej krabičky, na ktorej je vyobrazený samotný smartfón, v nej zákazník nájde obvyklé príslušenstvo s jedným príjemným bonusom. Okrem smartfónu to znamená manuál, nabíjací adaptér, obojstranný USB-C kábel a nástroj na otvorenie slotu SIM karty. Slúchadlá v balení nenájdete, ale to je už dnes štandard. Zmieneným príjemným bonusom je priehľadné silikónové puzdro, ktoré u konkurencie nebýva samozrejmosťou.
Konštrukcia a dizajn
Honor Magic4 Lite nie je práve malým zariadením. S rozmermi 166 x 75.8 x 8 milimetrov a hmotnosťou 189 gramov ho v ruke alebo vo vrecku budete určite cítiť. Treba však uznať, že celosklenené telo je kvalitne spracované a hlavne okrúhly modul fotoaparátu v strede hornej časti zadnej strany vyzerá veľmi pekne.
Smartfón sme mali na testovanie v modrej lesklej farbe a pôsobil skutočne elegantne. Napriek lesklej zadnej strane nebol ani nijak zvlášť náchylný na odtlačky prstov. Pozitívom je tiež, že výrazný modul fotoaparátu nenarúša rovnováhu zariadenia, keď je položené na stole.
Displej na prednej strane je navyše od výroby chránený ochrannou fóliou. Zakrivené boky pomáhajú celkovej priľnavosti a zadná strana nepôsobí v rukách príliš šmykľavo. Umiestnenie tlačidiel na pravej strane mohlo byť trochu premyslenejšie. Tlačidlo napájania, ktoré slúži aj ako čítačka odtlačkov prstov, je trochu vysoko. Kvôli tomu sú potom tlačidlá hlasitosti zle dosiahnuteľné.
Ľavá strana zariadenia je prázdna. Na spodnej časti sa nachádza USB-C konektor, slot na dve SIM karty a mriežka reproduktora. Na hornej strane tela je umiestnená dierka, ktorá funguje ako slúchadlo. Spodná brada pod displejom je trochu širšia než zvyšné okraje, ale nie až tak, aby to narúšalo elegantný dizajn tohto smartfónu.
Displej a zvuk
Displej je jedným z pozitív smartfónu Honor Magic4 Lite. Síce nejde o OLED, ale IPS panel má dobré podanie farby, slušné pozorovacie uhly a na priamom slnku je dostatočne viditeľný. Svietivosť sa v maximálnom nastavení pohybuje na úrovni okolo 500 nitov. Vďaka uhlopriečke 6,81″ a rozlíšeniu 2388 x 1080 pixelov je displej vhodný aj na sledovanie videí a filmov.
Hráči určite ocenia obnovovaciu frekvenciu 120 Hz. Všetky systémové ponuky majú plných 120 Hz, s výnimkou domovskej obrazovky. Na nej sa frekvencia zvýši iba na 90 Hz pri interakcii a zníži na 60 Hz, keď sa nedotýkate obrazovky. Softvér tiež dokáže znížiť obnovovaciu frekvenciu na 60 Hz už po niekoľkých sekundách nečinnosti takmer vo všetkých aplikáciách.
Netflix, YouTube a predvolená aplikácia Galéria prehrávajú videá s frekvenciou 60 Hz. Je tu však predvoľba frekvencie s označením „Vysoká“, ktorá vynúti 120 Hz vo všetkých aplikáciách, ak to samozrejme aplikácie podporujú. Trochu preto zamrzí, že len niektoré Android hry dokážu dosiahnuť rýchlosť prekresľovania aspoň 90 snímok za sekundu.
Honor Magic4 Lite nemá 3,5 mm jack a ani stereo reproduktory. Prehrávanie cez Bluetooth slúchadlá však poskytuje dostatočný hudobný zážitok. Kvalita zvuku a celková hlasitosť reproduktoru je skôr podpriemerná. Zvukovému výstupu chýba plnosť a basy, zatiaľ čo výšky začínajú byť počuť až pri vyšších hlasitostiach.
Výkon a pamäť
V Honor Magic4 Lite sa výrobca rozhodol využiť nový čipset Qualcomm Snapdragon 695 5G, ktorý je nástupcom Snapdragonu 690. Využíva výkonnejšie procesorové a grafické jadrá, môže sa pochváliť podporou 5G konektivity a narozdiel od staršieho Snapdragonu 690 je založený na modernejšom 6 nm výrobnom procese od TSMC.
Hlavné dve jadrá Kryo 660 Gold (Cortex-A78) s frekvenciou 2,2 GHz dopĺňa šesť energeticky úspornejších jadier Kryo 660 Silver (Cortex-A55) s frekvenciou 1,7 GHz. Grafickým jadrom je Adreno 619. SD695 tiež podporuje aj rýchlejšiu pamäť LPDDR4X na frekvencii 2133 MHz. Oproti predošlej generácii čipsetu sa zvýšil výkon CPU až o 15 % a GPU o 30 %.
Čipset má však jednu podstatnú nevýhodu. Obrazový procesor (ISP) nepodporuje nahrávanie 4K videa, čo je vr oku 2022 v prípade smartfónu strednej triedy veľké mínus. Operačná pamäť má veľkosť 6 GB a vnútorná 128 GB. Bohužiaľ ju nerozšírite micro SD kartami, ktoré sú bežné v tejto kategórii smartfónov.
Na bežné činnosti a aplikácie čipset samozrejme stačí. Dokázal si poradiť aj s väčšinou hier, ale niektoré novšie náročnejšie 3D herné tituly nemusia byť práve plynulé. Pochvalu si zaslúži odvod tepla. Smartfón sa ani pri dlhodobej vyššej záťaží neprehrieval. Výsledky zariadenia v jednotlivých benchmarkoch nájdete v tabuľke.
Geekbench jednojadrový test | 636 bodov |
Geekbench viacjadrový test | 1 818 bodov |
3D Mark Wild Life | 1 211 bodov |
3D Mark Wild Life Extreme | 363 bodov |
3D Mark Sling Shot | 4 085 bodov |
3D Mark Sling Shot Extreme OpenGL ES 3.1 | 2 919 bodov |
PC Mark Work 3.0 | 10 198 bodov |
Systém, konektivita a zabezpečenie
Softvérom v Honor Magic4 Lite je Magic UI 4.2, ktorý je bohužiaľ postavený na staršom systéme Android 11. To je v roku 2022, kedy je už dispozícii aj beta verzia Android 13 pre vybrané smartfóny, jednoznačné mínus. Výrobca tiež do smartfónu predinštaloval viacero vlastných aplikácií, ako Galéria, Telefón, Počasie, Kalkulačka, Súbory, Poznámkový blok atď.
Zamrzí, že k rýchlym prepínačom a upozorneniam sa nedostanete bežným gestom potiahnutia prstom nadol na domovskej obrazovke, ale je nutné siahnuť po stavovom riadku. Nie je tu ani prepínač na automatickú reguláciu jasu a musíte ho hľadať hlboko v Nastaveniach.
Do Nastavení musíte tiež ísť, aby ste vymazali vyrovnávaciu pamäť alebo vynútili zastavenie nesprávne fungujúcej aplikácie. Potešia však gestá na vypnutie alebo prebudenie obrazovky. Výrobca do smartfónu integroval aj funkciu Honor Share, ktorú využijete hlavne pri zdieľaní obsahu s notebookmi Honor MagicBook.
V konektivite treba vyzdvihnúť hlavne podporu 5G sietí, ktorých pripojenie bolo v hlavnom meste bezproblémové. Na iných miestach Slovenska, kde stále nie je pokrytie 5G, môžete počítať s podporou LTE. Wi-Fi fungovalo bez problémov, ale samotné nastavovanie a zobrazenie v Magic UI 4.2 mi prišlo o niečo menej prehliadne než v konkurenčnom One UI 4.1.
Bluetooth pripojenie je síce staršej verzie 5.1, ale rýchlosť, kvalita a aj vzdialenosť pripojenia so slúchadlami Hive Pods 3 Pro bola v poriadku. Navigácia s Google Mapami a GPS fungovala v rámci miest presne a polohu našiel smartfón prakticky okamžite. Rovnako tak boli bezproblémové platby Google Pay pomocou NFC čipu. Pre prenos súborov do počítača sa dá použiť USB-C.
Čo sa týka zabezpečenia, tak pre odomknutie zariadenia môžete použiť štandardne prvky (heslo, PIN, vzor), rozpoznávanie tváre a snímač odtlačkov. Presnosť rozpoznávania pomocou tváre je skôr priemerná. Honor Magic4 Lite má kvôli IPS technológii displeja snímač odtlačkov v tlačidle napájania na pravej strane zariadenia, čo trošku zamrzí.
Rozpoznanie je síce presné, ale nedá sa nastaviť, aby sa spúšťalo až po stlačení tlačidla. Tým pádom sa k uzamknutej obrazovke prakticky nikdy nedostane a pri každom spustení prístroja sa vám aj odomkne. Snímač na boku prístroja je síce praktickejší než na zadnej strane, ale pri položení smartfónu na stole nie tak pohodlný ako snímač v displeji.
Recenzia Honor Magic4 Lite 5G: Fotoaparát a video
Modul fotoaparátu Honor Magic4 Lite má rovnaký okrúhly dizajn ako vlajková loď Honor Magic4. Zákazník tak môže nabiť dojmu, že má aj podobné schopnosti. Bohužiaľ, je to len mylný dojem. Fotoaparát ponúka tri snímače a LED blesk. Primárny snímač má 48 megapixelov a svetelnosť f/1.8. Optickú stabilizáciu v ňom budete hľadať márne.
Sekundujú mu dva 2-megapixelové snímače so svetelnosťou f/2.4 – makro a hĺbkový. Ultraširokouhlý snímač zariadeniu úplne chýba, takže si musíte vystačiť ohniskovou vzdialenosťou primárneho snímača 26 milimetrov. Ešte väčším mínusom je nemožnosť natáčať 4K videá, za čo môže obrazový procesor použitého čipsetu. Selfie fotoaparát má rozlíšenie 16 megapixelov a svetelnosť f/2.5.
Celková kvalita fotografií z fotoaparátu Honor Magic4 Lite je aj pri dobrých svetelných podmienkach skôr priemerná. Detaily sú pekné, ale to je jediná silná stránka fotoaparátu. Okraje objektov sú často zubaté, dynamický rozsah je slabší a väčšina farieb býva vyblednutá. Výnimkou je modrá obloha a zeleň, čo je však výsledkom AI funkcie, ktorá dodatočne upraví snímky.
Ešte horšie sú na tom nočné snímky. Tiene v nich sú tmavšie, ako by mali byť, svetlá sú utlmené, ostrosť nie je ideálna, kontrast je nízky a farby musíte na fotografiách hľadať. V noci je tak fotoaparát použiteľný len s nočným režimom, ktorý zvyšuje kvalitu obrazu vyvážením tieňov a svetiel, zlepšením kontrastu a ostrosti. Ale aj ten zaostáva za konkurenciou a snímanie mu trvá 5 sekúnd.
Fotografia v noci bez Nočného režimu vs Fotografia v noci s Nočným režimom
Selfie fotografie sú len priemerné. Navyše sa pri nich musíte uistiť, že máte pevnú ruku, inak sú snímky rozmazané. Ostrosť, detail a dynamický rozsah sú potom síce v poriadku, ale s nižším osvetlením prichádza šum a strata farieb.
Honor Magic4 Lite dokáže natáčať videá len v 1080 rozlíšení pri frekvencii 30 fps. Ich kvalita je tiež skôr priemerná. Dynamický rozsah nie príliš široký a scéna potom vyzerá tmavšie, než v skutočnosti je. Farby a kontrast sú však v poriadku a za denného svetlá nenájdete vo videu ani šum. V noci však ide kvalita videí podstatne dole.
Batéria a výdrž
Ak o niečom môžem povedať, že v tom Honor Magic4 Lite exceluje, tak je to určite výdrž na jedno nabitie a rýchlosť nabíjania. Pri bežnom používaní nemá smartfón problém vydržať nabitý tri dni a aj pri väčšej záťaži zvláda bez problémov dva. Sledovaním YouTube videí v HD kvalite sa za pol hodiny minie asi 3 % kapacity batérie.
Pri nepretržitom sledovaní videí sa tak môžete dostať na minimálne 15 hodín výdrže, čo je viac než postačujúce. Pri hraní hier je samozrejme spotreba väčšia a môže si ukrojiť aj viac ako 10 % z kapacity behom hodiny. Výbornú výdrž potvrdzuje aj výsledok testu batérie v benchmarku 15 hodín a 28 minút.
Skvelá je potom rýchlosť nabíjania vďaka prítomnosti 66 W nabíjacieho adaptéru v balení. Spustenie nabíjania je okamžité a samotné nabíjanie je na displeji zobrazené efektnou animáciou s pribúdajúcimi stotinami percenta. Za 30 minút nabíjania sa smartfón nabil na 79 % kapacity a 100 % dosiahol už po 46 minútach. Bezdrôtové nabíjanie samozrejme v tejto triede ako zvyčajne chýba.
Doba nabíjania | Percentá nabitia batérie |
15 minút | 48 % |
30 minút | 79 % |
45 minút | 99 % |
46 minút | 100 % |
Recenzia Honor Magic4 Lite 5G: Záverečné hodnotenie
Naša recenzia Honor Magic4 Lite ukazuje, že tento model patrí v strednej triede určite k tomu lepšiemu, čo si môžete v cene pod 400 eur kúpiť. Má elegantný dizajn, veľký displej s obnovovaciu frekvenciou až 120 Hz, výbornú výdrž na jedno nabitie a veľmi rýchle nabíjanie. Pochvalu si zaslúži aj podpora 5G pripojenia alebo dobré chladenie pri väčšej záťaží čipsetu.
Mínusom je napríklad starší systém Android 11 a pár nedostatkov používateľského rozhrania nadstavby Magic UI 4.2. Napriek luxusne vyzerajúcemu modulu podáva fotoaparát skôr priemerné výsledky a chýba mu aj ultra-širokouhlý snímač. Zvuk reproduktora je tiež podpriemerný. Použitý čipset navyše nemá podporu nahrávania 4K videí, čo je v roku 2022 v tejto triede ojedinelé.
Recenzia Honor Magic4 Lite 5G: Tabuľka parametrov:
Displej | 6,81 palcov, IPS, 2 388 x 1080 pixelov, 120 Hz |
Čipset | Qualcomm Snapdragon 695 5G |
RAM | 6 GB |
Vnútorná pamäť | 128 GB |
Zadný fotoaparát |
|
Selfie fotoaparát | 16 MP, f/2.5 |
Konektivita | 5G, Wi-Fi ac, Bluetooth 5.1, GPS, NFC, USB-C |
Batéria | 4800 mAh, 66 W |
Rozmery | 166 x 75.8 x 8 milimetrov |
Hmotnosť | 189 gramov |
Recenzia Honor Magic4 Lite 5G: Konkurencia:
Samsung Galaxy A53 5G
Samsung Galaxy A53 5G je asi najlákavejším modelom v strednej triede. Jeho prednosťou je hlavne 64-megapixelový fotoaparát s optickou stabilizáciou (OIS), ktorý je schopný vytvoriť kvalitné fotografie a 4K videá. Podobne ako Honor Magic4 Lite má jeho displej obnovovaciu frekvenciu 120 Hz a navyše vyrobený AMOLED technológiou. Plusom je tiež vodeodolnosť a veľká batéria.
Xiaomi 11 Lite 5G NE
Aj tomto prípade ide o veľmi dobrý smartfón, ktorý pekne fotí a je extrémne ľahký a tenký. Jeho plusom je aj dizajn, čomu napomáha aj matné sklo na zadnej strane. Smartfón pôsobí prémiovo aj vďaka optimalizácii systému, ktorá poskytne citeľne vyšší výkon než konkurencia.
OnePlus Nord 2 5G
Displej OnePlus Nord 2 5G má nižšiu obnovovaciu frekvenciu 90 Hz, ale oproti Honor Magic 4 Lite využíva jasnejší AMOLED panel. Taktiež beží na výkonnejšom čipsete MediaTek Dimensity 1200, nabíja sa rovnako rýchlo a má kvalitnejší fotoaparát s OIS. OnePlus má zároveň lepšiu softvéru podporu.
Honor Magic4 Lite 5G
Honor Magic4 Lite patrí v strednej triede určite k tomu lepšiemu, čo si môžete v cene pod 400 eur kúpiť. Má elegantný dizajn, veľký displej s obnovovaciu frekvenciou až 120 Hz, výbornú výdrž na jedno nabitie a veľmi rýchle nabíjanie. Pochvalu si zaslúži aj podpora 5G pripojenia alebo dobré chladenie pri väčšej záťaží čipsetu.
Mínusom je napríklad starší systém Android 11 a pár nedostatkov používateľského rozhrania nadstavby Magic UI 4.2. Napriek luxusne vyzerajúcemu modulu podáva fotoaparát skôr priemerné výsledky a chýba mu aj ultra-širokouhlý snímač. Zvuk reproduktora je tiež podpriemerný. Použitý čipset navyše nemá podporu nahrávania 4K videí, čo je v roku 2022 v tejto triede ojedinelé.
zobraziť celú recenziu- Veľký 120 Hz displej
- Elegantný dizajn
- Výborná výdrž batérie
- Rýchle nabíjanie s výkonom 66 W
- 5G
- Chladenie čipsetu
- Starý Android 11 a niektoré nedostatky nadstavby Magic UI
- Slabší fotoaparát bez ultra-širokouhlého snímača
- Absencia natáčania 4K videí
- Podpriemerný reproduktor
- Umiestnenie tlačidiel